Pokládka lina se dá zvládnout i bez odborné pomoci
Linoleum patří mezi nejvyhledávanější typy podlahových krytin. Je totiž nabízeno v množství provedení, a to jak z hlediska barvy, tak i vzorů a motivů. Díky tomu jsou možnosti, do jakého interiéru lze linoleum umístit, dosti otevřené. Položení můžete zvládnout sami. Jakých zásad je třeba se držet, aby výsledek naplnil všechna očekávání?
Linoleum je krytina z čistě přírodního materiálu. Je ale pravdou, že v dnešní době se výrazem linoleum označují i krytiny z PVC, původní význam tak z konkrétnějšího zaměření občasně přechází v obecné označení. Přírodní linoleum je pro mnohé domácnosti tím nejvhodnějším řešením, když někdo z obyvatel trpí alergiemi či astmatem. Aby sloužilo tak, jak se od něho očekává, je nutné udělat pokládku pečlivě. Netroufáte-li si, mohou pokládku uskutečnit odborné firmy. Ceny těchto služeb v takovém případě začínají na přibližně 80 Kč/m2. Je to však jen samotná pokládka lina, k ceně je nutné připočítat například i cenu za lištování, případně rovnání podkladu nebo náklady na dopravu firmy k vám domů. Pokud si poradíte sami, určitě ušetříte.
Linoleum vyžaduje rovný a čistý podklad
Základem pro úspěšnou pokládku je kvalitní podklad. S jeho vyčištěním a zarovnáním byste si měli dát víceméně největší práci. Každá případná nerovnost je pod linoleem zřetelně vidět, protože linoleum přesně kopíruje linie povrchu, na němž je umístěno. Dbejte proto na to, aby byl podkladový povrch:
- rovný
- čistý
- nepoškozený
- pevný
- suchý
- vyzrálý
- bez částic
Některé druhy podkladů tak potřebují i určité úpravy. Velmi rozšířený je ten betonový, který ne vždy je zcela rovný. U něj je proto dobré povrch znivelovat stěrkou, a odstranit tak případné nerovnosti v podobě vyboulenin a křivých míst. Stejnou práci zastanou i desky určené právě k rovnání povrchu, které jsou vhodné zejména pro povrchy ze dřeva.
Pokládka lina musí být pečlivá
Odbytá pokládka lina bude po čase znamenat řešení negativ vzniklých právě z nedůmyslného položení. Proto zde platí známé – dvakrát měř, jednou řež. Je rozdíl, zda se jedná o položení jednoho kusu lina v menší místnosti, nebo o nařezané pásy, které je třeba příhodně napojit, aby byl výsledek přirozený. Sledujte proto čísla šarží, která pomáhají hlídat to, aby jednotlivé kusy nebyly na první pohled na podlaze znatelné. Berte také v potaz, že lino je (většinou) přírodní materiál, který dokáže nabírat vlhkost ze vzduchu a tím měnit (byť v malém měřítku) své rozměry a dispozice.
Vždycky si proto při řezání nechávejte rezervu, která slouží nejen pro urovnání lina v místnosti, ale právě i pro případ, že si lino vlivem okolních stavů začne „sedat“. Je jedno, jak se rozhodnete v otázce formy položení, vždy je dobré minimálně dvakrát nanečisto překontrolovat, zda jste zvolili správné rozměry. Do menších místností pak stačí linoleum volně položit, ve větších oceníte celoplošné podlepení. Opatrně zarovnávejte v rozích a u stěn, kde je třeba linoleum přehnout a po hřbetu ohybu opatrně řezat. Pamatujte, že krátit je možno vždycky, nastavit s obtížemi.
Na závěr přijdou na řadu lišty
Někteří lišty neřeší, jiní chtějí, aby přechod mezi linem a stěnou nebyl tak viditelný, a proto volí možnost všechny tyto spáry olištovat. Lištováním však nemusí pokládka lina končit. Zvláště v případě, že chcete, aby linoleum vypadalo dlouhou dobu jako nové. K tomuto účelu se doporučuje aplikace výrobcem doporučovaného prostředku, čímž se zvýší celková odolnost lina.
Pokládka lina není náročná, jak se na první pohled může zdát. Musíte být ale trpěliví a nekonat ukvapeně, jinak by se linoleum mohlo nesprávnou pokládkou zničit a nevypadalo by dobře. V každém případě je tu vždycky možnost nechat vše na odbornících, aby pokládka lina proběhla v nejvyšší možné kvalitě provedení.
Zajímavé tipy:
- lino je vhodné nejméně na 24 hodin umístit v místnosti, kde bude položeno
- ideální teplota při pokládce je 16 až 18 stupňů
- vlhkost vzduchu by neměla při pokládce přesahovat 75 %
- lepidlo musí být na bázi lihu či vody
- případné vzduchové bubliny je nutno od středu ke krajům vytlačit
- rýhy lze opravit včelím voskem s práškem z lina
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku
Pavel Starý
Pokud je člověk manuálně zručný a pečlivý zvládne to sám bez odborné pomoci...
Iva Soukupová
Rostislav Barabáš
Antonín Nekvasil
Ríša Osička