Hlásič kouře a požáru ochrání vaši domácnost. Poradíme, jaký vybrat
Vznik požáru patří mezi největší rizika každé domácnosti. K požáru přitom může dojít jak vlastní vinou, tak závadou na některém ze zařízení. Ochranu před následky požáru zajišťují detektory kouře, které obyvatele i okolí upozorní na problém s dostatečným předstihem, kdy lze oheň ještě bez větších problémů uhasit. Poradíme, jaký typ hlásiče vybrat a na co důležitého se zaměřit.
Detektor kouře pořídíte za pár korun
Pořízení detektoru kouře do domácnosti rozhodně doporučujeme. Nechcete-li investovat vysoké částky do tohoto ochranného prvku, zakupte si alespoň základní typ detektoru, jehož cena začíná už na cca 200 korunách. I když nebude tak přesný jako dražší typy, musí splňovat normy a na vznikající kouř vás upozorní včas.
Výběru detektoru kouře podle technologie detekce
Hlásiče požáru využívají nejrůznější metody detekce ohně. Některé zaznamenávají jen kouř, jiné reagují na změny teploty a další zase sledují i pachy v místnostech. Podle využívané technologie se detektory rozdělují na fotoelektrický, teplotní a ionizační.
Detektory kovů a vodičů odhalí kabely ve zdi
Správně vybraný požární detektor ochrání váš majetek i život
Fotoelektrický hlásič požáru
V domácnostech nejvyužívanějším typem detektoru je fotoelektrický neb též opticko-kouřový hlásič. Pracuje na principu sledování změny pohybu a odrazivosti částic vzduchu. Uvnitř hlásiče se nachází komůrka, do které je vyzařován paprsek. Dojde-li k jeho přerušení, spustí se zvuková signalizace. Takové zařízení spolehlivě odhalí kouř, který se při vzniku požáru začne po místnosti rychle šířit.
Jedná se o nejlevnější typ hlásiče. Jeho nevýhodou je nižší citlivost a současně zvýšené riziko falešného poplachu. Alarm může být spuštěn i jinými vlivy než kouřem, například cigaretovým dýmem, párou, deodorantem ve spreji či prachem vytvořeným při vrtání. Tento typ tak není vhodný do prašného a vlhkého prostředí – nehodí se do dílen nebo koupelen.
Teplotní hlásič požáru
Jak je z názvu hlásiče patrné, hodnotícím kritériem je okolní teplota. Akustická signalizace se spustí ve chvíli, kdy dojde k výraznému zvýšení teploty v prostoru. Existují dva podtypy teplotních detektorů, a to termomaximální a termodiferenciální. U prvního typu je nastavena maximální teplota, po jejímž překročení dojde ke spuštění alarmu. U druhého se pak sledují rozdíly teplot, a tak se akustická signalizace spustí ve chvíli, kdy teplota prudce z ničeho nic naroste. Protože nereagují na kouř jako takový, hodí se například do kuchyní, prašného prostředí nebo do míst, kde dochází ke kouření cigaret.
Ionizační hlásič požáru
Posledním typem je ionizační hlásič. Ten sleduje vodivost vzduchu a při jejím poklesu spustí alarm. Dokáže odhalit jak kouř, tak zápach, přitom lze využívat i v prašném prostředí. Naopak není vhodný do míst, kde se vytváří různé typy pachů. Proto se nedá využívat v kuchyních. Výhodou je, že dokáže detekovat i neviditelný či málo viditelný kouř.
Pořiďte si SMART hlásič požáru
Technologie SMART Home systémů pronikla i do světa domácí bezpečnostní techniky. Na trhu tak narazíte na nespočet detektorů kouře, které umožňují zapojení do systému pro inteligentní řízení domácnosti. O dění ve vašem domě či bytě tak získáte přehled odkudkoliv. V případě spuštění signalizace budete na tuto skutečnost okamžitě upozorněni prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Máte-li do SMART systému zapojené i další technologie, můžete nastavit automatické akce podle požadavku. Při spuštění alarmu se mohou například automaticky odemknout vchodové dveře, uzavřít ventil pro přívod plynu nebo vypnout všechny elektrické spotřebiče.
Hlásič požáru je jedním z mnoha spotřebičů, které do své chytré domácnosti snadno připojíte. Přečtěte si i další články zaměřené na SMART technologie:
Diskuse k článku