Důkladná kontrola střechy po zimě pomůže předejít řadě problémů
Příchod jara je pro majitele domů signálem, že by měli své obydlí podrobit důkladné kontrole, která dokáže odhalit případné škody vzniklé působením sněhu a mrazu. Tímto krokem lze zamezit dalšímu rozvoji poškození, a tak výrazně ušetřit peníze i čas. Doporučení se týká zejména střechy, která je často chladným obdobím znatelně zkoušena. Čemu věnovat pozornost?
Kontrola střechy po zimě je nezbytná nejen v horských či podhorských oblastech, kde je příděl sněhu obvykle mnohem větší než v nížinách. Její provedení by mělo být samozřejmostí všude. Střecha se může zdát na první pohled zcela v pořádku, avšak později se může ukázat, že padající větve, rampouchy nebo velká váha napadaného sněhu, ji poničily. Kontrolu může provést odborník pokrývač, pokud se do ní chcete pustit sami, tento článek vám poradí, jaká místa určitě nevynechat.
Základem revize střechy je kontrola krytiny
Za hlavní část střechy lze považovat krytinu, díky které plní svou funkci. Jedná-li se o klasické tašky, pak je třeba zkontrolovat, zda nedošlo k nějakému posunu či zlomení apod. Všechny objevené vady si zaznamenejte (případně vyfoťte). Všímejte si také míst, kde je krytina napojena na jiné prvky.
Nezapomeňte ani na svody, žlaby a další střešní prvky
Nejen krytina ale může být zimou poznamenána. Kontrolujte proto i komín, plochy kolem něj, okapový systém a protisněhové zábrany, o kterých se můžete více dozvědět ZDE. U odtoků prozkoušejte i pevnost upevnění a průchodnost. Pozornost je třeba věnovat i střešním oknům, zejména utěsnění a rámu. Pořádně prohlédněte spáry a všechny klempířské prvky, u nichž by mohlo dojít k nechtěným změnám.
Střechu je nutné prohlédnout nejen zvenku, ale i zevnitř
Ať už budete provádět vizuální nebo přímou kontrolu, je vhodné pamatovat na to, že střechu je nutné po zimě prohlédnout i z vnitřních prostor domu. Pokud podkroví obýváte, pak je to víceméně nezbytné. Zde byste se měli nejvíce soustředit na okna a jejich těsnění. Pokud se odlepuje, je zpuchřelé či jinak poškozené, neváhejte ho hned vyměnit. Chcete-li se o střešních oknech dozvědět všechny podstatné informace, pak si přečtěte tento článek. Dále pořádně zkontrolujte, zda nikde nejsou i nepatrné známky po zatékání. Sledujte také dřevěné krovy, na nichž by se případná zvýšená vlhkost mohla projevit v podobě plísní.
Narazíte-li při kontrole střechy na problém v podobě poškozených nebo jinak nefunkčních prvků, opravu určitě neodkládejte. Čím déle budete čekat, tím větší rozsah budou vzniklé škody v konečném důsledku mít. V ideálním případě provádějte kontrolu po zimě i před ní, odborníci doporučují podrobit zevrubné kontrole střechu i po větší bouřce nebo nadměrných větrech. Vždy však nezapomínejte na bezpečnost celého počínání, a pokud si jím nejste jisti, investujte do práce profesionála.
Diskuse k článku