Izolace střech: výhoda v létě i v zimě
V případě zateplování neplatí, že je potřeba začít od podlahy. Jelikož teplo stoupá vzhůru, pozornost si zaslouží i střecha, která bývá při rekonstrukcích často opomíjená. Tepelné ztráty jdoucí na vrub nekvalitní střechy jsou výrazné, nejvíce to pak pociťují majitelé přízemních domků. Investice na dobře provedené zateplení se vám během několika let vrátí zpět.
V dřívějších dobách se na izolace střech nekladl tak velký důraz jako dnes. Izolací střechy ale nemusíte jen ušetřit náklady. Rozdíl poznáte jak v zimě, tak v létě, kdy do prostoru neproniká tolik tepla a vzniknout vám tedy mohou nové obytné prostory, které jistě najdou využití.
Izolace střech jako součást renovace
Komplexní řešení na snížení energetické náročnosti domu zahrnuje tedy nejen zateplení fasády, ale i výměnu oken, dveří a v neposlední řadě kvalitní zateplení střechy. O významu kvalitní izolace není už potřeba nikoho přesvědčovat – náklady na život rostou a právě mezi největší výdaje patří ty za bydlení.
Materiál, tloušťka a způsob zateplení
Samotné zateplování střechy vyžaduje určité znalosti a odbornost. Prvním krokem je výběr izolačního materiálu - dávejte však pozor, nepoužívá se stejný, jako například na fasádu. Často se používá foukaná izolace, která se dostane i do těžko přístupných míst. Kromě ochrany před rozmary počasí má také kvalitní protipožární vlastnosti.
Použity mohou být dřevovláknité izolační desky, jež jsou ekologické a navíc poskytují i slušnou zvukovou izolaci. Některé druhy obsahují hydrofobní příměsi a stávají se tak vodoodpudivé. Pro izolaci střech se využívá i minerální vlna vyrobená z čediče a křemene, jejíž nejvýznamnější vlastností je paropropustnost a umožňuje tak vypařovat se vlhkosti ven ze zdiva.
Tloušťka izolace je dána normou ČSN 73 0540-2/2007. Závisí na materiálu a typu střechy – zpravidla stačí 18 – 24 cm izolace, doporučená hodnota se ale pohybuje kolem 32 cm, u pasivních domů však sahá až k 40 cm. Hodnotu pro váš typ střechy spočítáte i sami podle vzorce, lepší ale je poradit se s odborníky.
Pro správné zateplení je důležitý i typ střechy, materiál, z něhož je vyrobena a v neposlední řadě i její sklon. Konstrukce šikmých a rovných střech se liší – čím je střecha menší, tím musí být větší větrací mezera.
S kvalitně zateplenou střechou výrazně omezíte úbytek tepla, stejně tak zabráníte v létě pronikat nepříjemnému vedru do podkroví. Izolace střech navíc také zvýší hodnotu nemovitosti při případném prodeji (už jen kvůli novince v podobě energetických štítků). Aby byl výsledek co nejlepší, nebojte se konzultace s odborníkem, případně celý projekt svěřte do rukou profesionálů.
Diskuse k článku