Druhy bydlení: Mobilní domy (mobilheimy)
Hledáte nejrychlejší a cenově nejdostupnější řešení pro vlastní bydlení? Pak by právě vás mohlo nadchnout bydlení v mobilních domech neboli mobilheimech. Mobilní domy jsou určené pro komerční využití, rekreační účely, hodí se však i pro celoroční obývání. Vzhledem ke stále přísnějším podmínkám pro získání hypoték a narůstajícím cenám nemovitostí je i v České republice o mobilní domy stále větší zájem.
Mobilní dům není karavan ani obytný vůz
Lidé si často pletou moderní mobilní domy s karavany nebo obytnými vozy. I když jsou mobilheimy vybaveny kolečky pro snazší manipulaci, nejsou uzpůsobeny pro časté převážení. Větší mobilní dům si za auto nezapřáhnete, na váš pozemek jej bude muset přepravit velký nákladní vůz. Kolečka, která jsou v konstrukci mobilního domu zabudovaná, slouží zejména pro snazší manipulaci přímo na pozemku, případně pro přepravu na kratší vzdálenosti.
Jakmile mobilheim na svůj pozemek upevníte, pravděpodobně s ním příliš často manipulovat nebudete. Pokud byste však chtěli po několika letech přesunou dům na jiný pozemek, případně jej posunou o pár metrů jinam, díky vestavěným kolečkám a poměrně nízké hmotnosti to zvládnete i za jeden den. Dům pak přesunete jako celek bez potřeby demontáže jednotlivých konstrukčních prvků.
Mobilní domy k rekreaci i celoročnímu obývání
Mobilní domy mohou sloužit k různým účelům. V současnosti se nejčastěji využívají k rekreaci, kdy suplují chaty či chalupy. Na trhu však seženete i mobilheimy, které jsou zkonstruované tak, aby mohly být obydlené po celý rok. Jsou opatřeny kvalitní izolací, která zajistí minimální tepelné ztráty. Do mobilních domů můžete zapojit i elektrické vytápění, takže si dopřejete příjemnou teplotu i během zimního období. Chcete-li používat mobilní dům k bydlení, zaměřte se při jeho výběru na kvalitu konstrukce a míru zateplení. Čím lepší tepelnou izolací bude mobilheimy disponovat, tím bude jeho vytápění snazší a cenově dostupnější.
Na mobilheim nepotřebujete stavební povolení
Jednou z výhod mobilních domů je jejich snadná instalace, u které se obejdete bez nepříjemných formálností souvisejících se získáním stavebního povolení. Na pořízení mobilního domu totiž stavební povolení nepotřebujete. Současně však platí, že si na takový typ bydlení nemůžete vzít hypotéku. Absence stavebního povolení ale neznamená, že byste mobilheimy mohli libovolně stavět kde se vám zlíbí. Mobilní dům musí stát na pozemku, který je určen k bydlení. V územním plánu musí být pozemek uveden jako vhodný k bydlení, vy pak musíte od stavebního úřadu zažádat o souhlas k umístění domu na pozemek.
Mobilní dům postavíte i na nezasíťovaný pozemek
Pokud máte k dispozici pozemek, v jehož dosahu jsou inženýrské sítě, máte o mnoho starostí méně. Mobilheim snadno připojíte na elektrickou přípojku, stejně tak i na vodovod a kanalizaci. Pokud je pozemek nezasíťovaný, budete to mít obtížnější, ale ne nereálné. Vodu můžete do domu přivádět z vlastní studny nebo podzemního vrtu, elektřinu pak zajistíte pomocí solárních kolektorů či elektrocentrály. Používat můžete samozřejmě i propan-butanové lahve a dům vytápět krbem na dřevo. Odpady můžete svádět do žumpy, kterou si vybudujete na pozemku. Počítejte však s potřebou nahlášení na stavebním úřadu a s nutností pravidelného vyvážení.
Vlastní bydlení za několik set tisíc
Pokud byste si chtěli postavit dům, počítejte s náklady v řádech milionů korun. Mobilní domy jsou cenově dostupnou alternativou, protože jsou na trhu k dostání už od cca 250 tisíc korun. Investujete-li do mobilheimu půl milionu korun, budete mít prostornější a komfortnější bydlení s kvalitní tepelnou izolací. Některé firmy vám navíc vyrobí mobilní dům na míru podle vašich požadavků. Jeho výroba pak zabere kolem 2 měsíců. Těžko budete hledat způsob, jak docílit vlastního bydlení v kratším časovém horizontu a za méně peněz.
Mobilheimy přináší řadu výhod, ale také nevýhod. V pokračování článků jsme všechny plusy i mínusy mobilních domů shrnuli do několika bodů.
VÝHODY A NEVÝHODY MOBILNÍCH DOMŮ
Nenechte si ujít další články ze seriálu zaměřeném na různé druhy bydlení:
Diskuse k článku