Jak uspořádat dětský pokoj: Zařiďte ho tak, aby rostl s dítětem
Abyste se vyhnuli předělávání dětského pokoje každý rok, volte takový nábytek, doplňky a další prvky, které děti jen tak neomrzí a zároveň zůstanou funkční několik let. Děti v pokoji nejen odpočívají, ale hrají si v něm a později se i učí. Proto by jim měl co nejlépe sloužit pro všechny činnosti. Poradíme vám, jak uspořádat dětský pokoj, jaký vybírat nábytek a doplňky a jak pokojíček rozdělit, aby dětem poskytoval bezpečný a útulný prostor.
Jaký nábytek a doplňky vybírat do dětského pokoje
Než se stihnete rozkoukat, z miminka je batole a z batolete předškolák. „Miminkovský“ pokoj tak musí projít důkladnou transformací, aby zůstal funkční několik dalších let. Při plánování dětského pokoje začněte výběrem vhodného nábytku.
Pečlivě vybírejte i postel, která nabízí dostatek úložného prostoru a případně se dá využít i jako útočiště během dne a místo na hraní.
Ideální jsou například zvýšené postele. Nahoře dítě spí a dole má svůj prostor, kam se může v klidu „zašít“ během dne. V pozdějším věku se z prostoru přesunou hračky a vejde se tam třeba psací stůl.
Velkou pozornost věnujte také skříním, policím a dalším úložným prostorům. Děti se na svět nedívají z příliš velké výšky, takže i úložné prostory tomu přizpůsobte. Ideálně aby si děti časem zvládaly uklízet hračky a oblečení samy.
Pro lepší uspořádání a snazší úklid jsou vhodnější uzavřené skříně. Nebo úložné boxy v policích, do kterých se snadno vejdou hračky a další poklady. Pokoj díky nim bude působit uklizeně a uspořádaně.
Nábytek vybírejte z přírodních materiálů a volte raději neutrální barvy. Vhodnými doplňky doladíte pokojíček podle toho, co se zrovna dětem líbí. Že si právě teď děti ujíždí například na nejnovější pohádce a chtějí všechno v tomto stylu neznamená, že byste tomu měli přizpůsobit celý pokoj. Mnohem snazší a levnější je vyměnit třeba povlečení na nový oblíbený motiv.
Pohrajte si s rozdělením dětského pokoje
Dětský pokoj slouží dětem nejen k odpočinku. Ideální uspořádání je takové, aby v něm děti měli části, kde si hrají, kde spí, a kde se učí. Proto se snažte pokojíček rozdělit do těchto tří zón. Pokud to prostor umožňuje.
Uprostřed pokoje nechte co nejvíce volného prostoru. Ten totiž bude sloužit právě jako hrací část. Časem se může rozdělení pokoje měnit podle toho, jak dítě roste. Nábytek by proto měl jít snadno přesunout. Případně přidat další úložné prostory, přivrtat nové poličky nebo naopak nějaké místo uvolnit.
Tip: Dětský pokoj oživíte třeba i hravými prvky jako jsou závěsná houpací křesla, teepee nebo lezecká stěna.
Myslete i na výběr podlahy
Děti tráví nejen při hře dost času také na zemi. S tím počítejte i při výběru vhodné podlahy.
Zkuste mrknout na dětské metrážové koberce, případně kusové koberce. Ty ale dobře zafixujte k podlaze, aby na nich děti neuklouzly. Ke kusovým kobercům můžete použít protiskluzovou podložku. Bezpečnější je správně přilepený celoplošný koberec.
Metrážový koberec je také levnější na pořízení než například vinylová podlaha. Nemusíte se bát ani nijak složité údržby. Stačí pravidelné vysávání. Nebojte se koberců ani když máte citlivé nebo alergické dítě. Prach v místnosti s kobercem totiž víří mnohem méně než v případě hladkých podlah. Prach se totiž díky speciální antistatické úpravě drží na povrchu koberce a jednoduše se odstraní pravidelným vysáváním.
Dětem koberec také zajistí měkký a příjemný došlap, nebudou je studit nohy a nenastydnou se tak snadno, ani když budou při hraní dlouho sedět na zemi. Koberec zároveň tlumí hluk i pády, což zase mohou ocenit i sousedi, pokud bydlíte v bytě.
Diskuse k článku