Minimalistický styl bydlení: Když méně znamená více
V jednoduchosti je krása – to je základní princip minimalismu. S tímto pojetím v architektuře a designu přišli umělci s rozvíjejícími se technologiemi už v minulém století. Moderní nadčasový styl má dodnes své příznivce i odpůrce. Vliv funkcionalismu je patrný i v současném pojetí minimalismu a vzájemně se propojuje i v interiérovém designu.
Minimalismus v bydlení v praxi ukazuje, jak s minimem prostředků dosáhnout maximální užitečnosti. Zbavte se zbytečností a nechte se pohltit čistými liniemi, které nebudou narušovat prostor. Funkčnost dostává jednoznačnou přednost před dekorativností. Díky jednoduchým nadčasovým tvarům dáte vyniknout vlastní osobnosti.
V jednoduchosti je krása
Čisté linie, jemné barvy, žádné vzory a jasné tvary. Základem je především čistota. Na volných plochách je udržování čistoty domácnosti samozřejmostí, ale vzhledem k minimu nábytku také jednoduchou záležitostí.
Současný design rovněž usiluje o propojení funkčnosti a estetičnosti. I minimalistický nábytek dokáže být netradiční. Čisté linie a použití kvalitních materiálů se objevuje v moderním designu posledních let. Minimalismus již není tak strohý a nekompromisní, ale usiluje o dosažení útulnosti v čistotě. Designové kousky nábytku mohou plnit úložné funkce a dodají prostoru jedinečný vzhled.
Moderní jednoduchý pokoj v minimalistickém stylu.
Oprostěte se od zbytečností
Minimalistický styl vychází z jednoduchého principu čistých linií a co nejméně dekorací. Při zařizování interiéru je minimalismus ideální pro menší byty a prostory, které chcete opticky zvětšit a provzdušnit. Nemusíte si lámat hlavu v ladění dekorací, protože od těch se minimalismus naprosto oprošťuje. Pokud se nevyužíváte ve zdobnosti, ornamentech a vzorech, je minimalismus jako dělaný právě pro vás.
...přehánět to s minimalismem ale nemusíte.
Zaměřte se na kvalitu
Pro dosažení dokonale minimalistického bydlení je základem kvalitní a precizně zpracovaný materiál. Minimalismus kouzlí s kvalitou, nikoliv kvantitou. Výběr správných kusů nábytku, které budou utvářet vzhled interiéru, je zásadní. Minimalismus neznamená nudu. I zcela jednoduché prvky mohou v prostoru dohromady vytvářet harmonický celek vyzařující klid a harmonii. Absence zdobnosti nahrazuje vysoká funkčnost spolu s praktičností, která se v domácnosti bez pochyb hodí.
Základní znaky minimalismu
- funkčnost
- jednoduchost
- kvalita materiálů
- čisté linie
- vzdušný prostor
Minimalismus v bydlení zpravidla zahrnuje i velkou porci rafinovanosti. Úložné prostory jsou propracované a navenek co nejlépe skryté, aby nerušily celkový čistý dojem interiéru. Funkčnost a jednoduchost jsou základními znaky minimalismu. Je třeba proto klást o to větší důraz na výběr potřebných kusů nábytku, které splní všechny požadavky. Minimalistickým pojetím interiéru můžete docílit redukce zbytečností a oproštění od hromadění nepotřebných věcí. Minimalismus je také o tom, jak věci v domě vhodně uspořádat. Funkčnost je základním pravidlem pro dosažení minimalistického bydlení.
Kombinujte barevné tóny, které prosvětlí váš dům
Jednoduchý, ale zároveň elegantní styl podporují světlé barvy a jemné tóny bílé, krémové nebo hnědé. Světlé barvy prosvětlí váš byt a zároveň ho opticky zvětší. Bílé zdi přinesou více světla do malých, málo osvětlených místností. Bílá barva napomůže k provzdušnění a optickému zvětšení prostoru. Vhodnou kombinací s dřevem dosáhnete jemného, útulného výsledku. Pro minimalistické bydlení je pravidlem užití pouze malého množství barev, maximálně dvou až tří.
Minimalismus není jen o černé a bílé. Nebojte se barev a pestrosti.
Minimalismus nemusí znamenat vždy jen strohý, studený prostor
Pro některé však minimalistický styl bydlení představuje až přílišnou sterilnost a neosobnost kvůli absenci doplňků. Minimum prostředků však nemusí znamenat jen čistě bílé stěny a jednoduchý, prostý nábytek. Správnou kombinací materiálů a principu ladění tón v tónu docílíte i v minimalismu originálního bydlení. Při navrhování interiéru je dobré si pohrát s prvky, které zaujmou na první pohled. Může jít o originálně tvarované židle, designovou lampu nebo například obraz v jinak jednoduchém, tlumeném prostoru.
Větší útulnost místností zajistí dřevěný nábytek nebo krémové barvy. K minimalistickému interiéru kromě zajímavých tvarů sedí i geometrické vzory nebo výrazný barevný akcent. Pro vytvoření kontrastu lze zvolit výrazný obraz nebo jednoduché křeslo, které osvěží celé bydlení.
Kvalitní materiál je základem minimalistického bydlení
Jednoduchý nábytek z kvalitního materiálu nezevšední a kdykoliv může být doplněn dekoracemi v podobě živých květin, obrazu či rodinných fotek. Kvalitní materiál zajistí dlouholetou životnost.
Upřednostněním minimalismu docílíte žádané volnosti v interiéru. Potřebného zvětšení prostoru dosáhnete jen s malým počtem účelného nábytku. Vhodným materiálem pro optickou hru s prostorem je sklo nebo tvrzený transparentní plast. Průhledný konferenční stůl je užitečný, efektní a zároveň neruší volný prostor.
Minimalismus v bydlení se uplatňuje především v kuchyni, kde je propojení praktičnosti a jednoduchosti základním požadavkem. Nejde o to zříct se všech radostí bydlení. V minimalismu se pokuste zapřemýšlet nad možností kombinace užitečnosti a jednoduchosti. Oblíbený kus nábytku tak bude plnit svůj účel i vytvářet příjemné bydlení. Minimalismus v bydlení vám ulehčí od hromadění zbytečností a přinese vzdušnost do obytných prostor. Dostatek prostoru vás nebude omezovat a přinese více světla a pohodlí.
Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY
Diskuse k článku