Druhy bydlení: kontejnerové domy
Připravujeme pro vás nový seriál, ve kterém se zaměříme na různé druhy bydlení, ať už tradiční, nebo méně obvyklé, alternativní. Dnes se v prvním dílu zaměříme na jeden z alternativních druhů bydlení, o kterém se stále častěji mluví i v českém prostředí. Řeč je o kontejnerových domech, jejichž základem je konstrukce z vyřazených lodních kontejnerů. Tento typ bydlení vyniká příznivou cenou, variabilitou a ekologickým přístupem v oblasti stavebnictví. Pojďme se zaměřit na základní charakteristiku kontejnerových domů.
Kontejnerové domy z vyřazených lodních kontejnerů
Už jste slyšeli o bydlení v kontejnerových domech? Jedná se o důmyslné stavby, při jejichž realizaci se používají vyřazené kontejnery původně využívané v lodní přepravě. Stavba se tak vytváří z několika bloků, přičemž je možné použít i větší množství kontejnerů a vytvořit různě dispozičně řešené bydlení. Kontejnery lze navíc stohovat na sebe, takže je možné postavit i vícepatrový dům. První zmínka o možnosti realizace takových staveb se poprvé objevila už v 60. letech minulého století. Zatímco v USA a jiných zemích jsou kontejnerové stavby poměrně běžné, u nás se o nich začíná více mluvit až během posledních deseti letech.
Charakteristika lodních kontejnerů
Jak jsme již prozradili, kontejnerové domy se staví z lodních kontejnerů. Používají se přitom kontejnery různých velikostí, jejich délka bývá zpravidla v rozmezí od 6 do 12 metrů, výška od 2,6 do 2,9 metrů a šířka obvykle 2,5 metru. I když se to na první pohled nemusí zdát, lodní kontejner je bytelný a velmi těžký. Jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 2 do 4 tun podle velikosti a typu. Při realizaci kontejnerového domu je tak zapotřebí počítat s poměrně vysokými náklady na dopravu a s náročnou manipulací na staveništi.
Kontejnerové domy vynikají svou variabilitou
Velkou výhodou kontejnerových domů je jejich variabilita. Vyřazené lodní kontejnery lze totiž v podstatě libovolně upravovat. Do kontejneru snadno vyřežete i velké otvory na okna a dveře, několik kontejnerů k sobě snadno propojíte, konstrukci lze přivařit i přišroubovat.
Zásady pasivních a nízkoenergetických domů
Kontejnery můžete snadno stohovat na sebe, jsou odolné a vynikají velkou nosností, takže snesou i větší zatížení. Kontejnery lze různě polohovat, otáčet, upravovat jejich tvar i velikost. Ve spolupráci se zkušeným architektem tak můžete postavit v podstatě libovolný typ rodinného domu.
Kontejnerový dům nerozeznáte od toho klasického
Jistě přemýšlíte nad tím, jak takový kontejnerový dům vlastně vypadá. Je třeba říci, že kontejnerové domy mohou být na první pohled k nerozeznání od klasických staveb. Konstrukce z lodních kontejnerů totiž může být vybavena klasickou šikmou střechou s dřevěnou konstrukcí, může být doplněna o tepelnou izolaci a různé druhy povrchové úpravy fasády.
Narazíte i na realizace, u kterých je záměrně vzhled kontejneru přiznaný. Pokud se rozhodnete pro realizaci domu z kontejnerů, je na vás, vsadíte-li na originální nekonvenční vzhled, nebo jej upravíte tak, aby vypadal jako klasická zděná stavba.
A jaké jsou výhody a nevýhody kontejnerových staveb? Právě na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
Diskuse k článku