Přehled staveb, které nevyžadují ohlášení ani stavební povolení
Proces ohlášení stavby při realizaci novostavby je časově náročný a skládá se z řady dílčích kroků. Ne na všechny druhy staveb však ohlášení či stavební povolení potřebujete. Poslední novely stavebního zákona rozšířily okruh staveb a stavebních prací, které není třeba povolovat, ani ohlašovat. Obvykle se to týká menších staveb, oplocení, skleníků, chatek a podobně. Jaké drobné stavby a stavební práce netřeba ohlašovat?
ZPĚT NA TÉMA: JAK POSTUPOVAT PŘI OHLÁŠENÍ STAVBY
Malé stavby na pozemku rodinného domu
Chcete se na pozemku, kde máte rodinný dům, postavit kůlnu, dílnu či jinou malou stavbu? Podle novely stavebního zákona nemusíte ohlašovat stavby do 25 m2 a výšky 5 metrů, postačí vám územní souhlas. Tyto stavby však nesmí obsahovat obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení, vytápění, navíc nesmí sloužit k ustájení zvířat.
Stavby pro zemědělství a chovatelství
Také mnohé stavby pro zemědělství a chovatelství je možné realizovat jen na základě územního souhlasu. Stavby pro zemědělství musí mít maximální výměr až 300 m2 a nesmí být podsklepené. Pokud byste chtěli realizovat stavbu podsklepenou, pak musí být maximální výměra stavby jen 16 m2.
Na stavbu skleníku ohlášení obvykle nepotřebujete.
Další stavby, které nevyžadují ohlášení stavebnímu úřadu
Kompletní přehled všech staveb a stavebních úprav, které nevyžadují ohlášení ani stavební povolení, najdete ve stavebním zákoně. Zmiňme alespoň některé z nich. Ohlášení nepotřebujete například na:
- Udržovací práce, terénní úpravy a stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby nebo se nemění vzhled stavby
- Vodovodní, kanalizační a energetické přípojky
- Oplocení
- Bazény a skleníky
- Stavby opěrných zdí
- Stavby pro reklamu
- stavby odstavných, manipulačních, prodejních, skladových nebo výstavních ploch o výměře do 300 m2
Přečtěte si také další související články:
Diskuse k článku
Radek