Dřevěný strop: prověřená jistota, která se hodí i do novostaveb
Dřevěný strop je velmi efektní a svou roli, tedy rozdělení prostoru a nosnost, plní na výbornou. Není záležitostí jen starých domů, kde se často používal, ale i novostaveb, kde jej preferují hlavně kvůli vzhledu. Jak už to tak ale bývá, má své výhody i nevýhody, které je třeba před definitivním rozhodnutím zvážit.
Dřevěné stropy splňují i ty nejnáročnější požadavky týkající se tepelné a zvukové izolace. Existuje několik možností, jak si s takovým stropem poradit. U všech si ale můžete být jistí, že výsledek bude vypadat dobře.
Dřevěný strop – druhy
Stropy se rozlišují podle způsobu konstrukce:
- trámové stropy: základem všech dřevěných stropů jsou pravidelné trámy, jejichž rozmístění i velikost se odvíjí od toho, jak je místnost prostorná. Nejčastěji se vyrábí ze smrkového nebo jedlového dřeva. Ve výsledné podobě mohou být trámy skryté nebo takzvaně přiznané.
- kazetové stropy: vznikne tak, že se mezi podélné trámy vloží ještě trámy příčné. Většinou se přiznávají a finální úprava se provádí s pomocí obkladů či rákosového pletiva. Objevují se i stropy s atypickou úpravou kazet, které vytváří ornamenty.
- fošnové stropy: moderní technika, která se vyznačuje významnou úsporou materiálu. Roli nosného materiálu přebírají právě fošny, případně lepené lamelové dřevo. V takových stropech nevznikají trhliny ani praskliny, navíc mají vysokou nosnost.
- krabicové stropy: hlavním stavebním prvkem jsou prefabrikované dřevěné tvarovky, které se vzájemně spojují a tak vytváří desky.
- dřevobetonový strop: výhodné řešení pro ty, kdo vyžadují maximální tepelnou a zvukovou izolaci. Ideální je do nízkoenergetických a pasivních domů. Zvyšuje se tak i požární bezpečnost.
Pozor: rozvody elektřiny vždy umístěte do ochranných obalů. Předejdete tak riziku požáru.
Zateplení dřevěného stropu
Mezi konstrukcí stropu a samotným pohledovým stropem je potřeba nechat určitý prostor, který lze využít pro zateplení. Už jen vzduch sám o sobě je skvělým izolantem, a proto například v případě perfektně provedeného kazetového stropu není další izolační materiál potřeba. Pokud však nutně potřebujete zateplit, pak volte klasickou vatu, případně polystyren.
Nezapomeňte ale, že dřevěné stropy musí dýchat. V koupelnách se většinou celá konstrukce uzavře izolací proti vodě a dlažbou. V takovém případě je potom potřeba poradit se s odborníky ohledně nejvhodnějšího větrání. Konzultace je vhodná i v případě použití utěsňujících fólií.
Dřevěné stropy se hodí do každé místnosti. Mnozí si je pořizují i kvůli tomu, že v průběhu let vyžadují jen minimální péči a odpadá tak neoblíbené malování.
Diskuse k článku