Domácí větrná elektrárna může být doplňkovým a úsporným zdrojem energie
Větrná energie je alternativní možností zejména pro oblasti, kde nejde stavba připojit do klasické distribuční sítě. I když v tomto ohledu nepanují v České republice zrovna ideální podmínky, může být domácí větrná elektrárna řešením pro chaty a chalupy, které jsou obývány nárazově. Co je třeba zvážit před její stavbou? I o tom se dočtete v dnešním článku.
Využitelnost těchto malých elektráren se v tuzemsku pohybuje okolo 10 %. Existují oblasti, kde vítr fouká dostatečně, avšak nepravidelně. Je proto většinou nutné střádat energii do akumulátorů, případně ji považovat za doplňkový zdroj, co vypomůže v případě výpadku sítě. Počáteční investice na stavbu domácí větrné elektrárny je vysoká a návratnost se počítá v desítkách let, před realizací je tudíž vhodné si nejprve propočítat, zda se opravdu vyplatí, nebo bude přínosnější využít jiných cest, jak dosáhnout úspor v nákladech. Jednou z možností jsou i solární panely, o jejichž výhodách a nevýhodách se dozvíte ZDE.
Domácí větrná elektrárna musí stát na vhodném místě
Je zřejmé, že o funkčnosti elektrárny rozhodují především příznivé okolní vlivy, to znamená dostatečně silný vítr. Vhodnost/nevhodnost těchto podmínek dokáže změřit tzv. anemometr. Cena tohoto pomocníka se pohybuje do 2000 Kč. Pro potřeby zvážení, zda bude vhodné elektrárnu pořídit, se sleduje průměrná síla větru přes celý den, to znamená – kolik hodin denně a v jaké síle fouká. Obvykle se domácí větrná elektrárna buduje na vyvýšeném místě, případně na rozlehlé louce, kde není vítr omezován vysokými stromy a dalšími hustými porosty. Nemá proto smysl stavět elektrárnu v blízkosti lesů, skal, nebo pahorků.
Jaké elektrárny jsou obvykle využívané?
Na trhu jsou k dostání elektrárny od 300 W až k 5000 W a více. Pro stavbu jakékoliv z nich je nutné splnit všechny zákonem stanovené podmínky. Konkrétní informace můžete získat na příslušném stavebním úřadu. Pro představu, v jaké míře může malá domácí elektrárna zajistit chod domácnosti, uvádíme informaci přímo od výrobce. Má-li elektrárna vrtuli o průměru zhruba 1 metr a vítr fouká dostatečně silně, může během 5 až 6 hodin nabít akumulátor tak, aby poskytl energii dvěma úsporným žárovkám (20 W) na chod zhruba 4 hodiny. Pokud má domácí větrná elektrárna pohánět elektrospotřebiče, pak je nutné zakoupit mnohem výkonnější, nejlépe od 3000 W výše. 5000 W se pak dokáže postarat o ohřev vody a vytápění. Je ovšem nutné zmínit, že takto výkonná domácí větrná elektrárna stojí od přibližně 300 000 Kč výše.
Výhody/nevýhody:
+ obnovitelná a nevyčerpatelná energie
+ možnost energii prodávat
+ řešení pro domy na odlehlých místech
- vysoká počáteční investice
- nepříliš vhodné podmínky v ČR
- malá efektivita
Jak už bylo napsáno v úvodu tohoto článku, větrná elektrárna nemůže v našich podmínkách plně nahradit běžnou elektrickou přípojku. Pokud však hledáte tipy, jak snížit náklady na spotřebu energie, může být domácí větrná elektrárna příhodným řešením. V neposlední řadě je také ekologicky nenáročná a přispívá k ochraně životního prostředí.
Diskuse k článku