Domácí udírna je ozdobou zahrady, postavit si ji můžete sami

Domácí udírna je ozdobou zahrady, postavit si ji můžete sami

Obliba uzených pochoutek patří v tuzemsku mezi jednu z tradic českého gurmánství. I proto se na zahradách a pozemcích u domů stále častěji objevují domácí udírny, ve kterých si každý může pokrm upravit sám. Výsledné chuti se totiž běžně dostupné komerční výrobky ani nepřibližují. Jak postavit nejběžnější typ udírny? O tom se dozvíte to nejpodstatnější na následujících řádcích.

Udíren existuje celá řada typů. Můžete si ji pořídit jako hotové řešení, které vám na zahradu firma sama dopraví, nebo si obstarat udírnu, co si následně postavíte jako stavebnici z prefabrikovaných dílů. Povětšinou jsou tyto prodávané varianty vyrobeny z nerezu nebo dřeva. Zakázky na míru bývají realizovaný i z cihel. Některé modely jsou i kombinované, případně multifunkční, kdy je udírna zároveň grilem nebo je její součástí pec na pizzu. Nabídka trhu je pestrá, nicméně nejen z úsporných důvodů dávají mnozí přednost možnosti si udírnu postavit vlastníma rukama, a tak si ji zcela uzpůsobit všem představám a požadavkům.

Skříňová domácí udírna – návod na stavbu

Mezi nejběžnější a nejužívanější typy v tuzemských domácnostech patří udírna, která se nazývá skříňová. Je možné postavit ji z různých materiálů, převažují ale cihly, plech a dřevo. Jak už bylo napsáno výše, může být domácí udírna kombinovaná i s grilem nebo krbem. Ve finále tak vznikne malá zahradní kuchyně, která promění každé posezení na čerstvém vzduchu v opravdové labužnické hody.

Vrhnete-li se do stavby svépomocí, musíte nejprve najít vhodné místo. Uvažujte dopředu a přemýšlejte nad tím, zda nebude kouř směřovat sousedovi na pozemek nebo dokonce do oken jeho obydlí. Poté můžete začít s výstavbou základů (či položením základové desky). Čím větší udírna bude, tím větší musí být, aby stavbu udržely a nepraskaly její vahou. Často se k těmto účelům využívá beton, u menších udíren ze dřeva nebo plechu stačí pevný podklad v podobě udusané a zarovnané země. Udírna jako taková má prakticky 4 hlavní části:

  • ohniště
  • kouřovod
  • udící skříň
  • komín

O tom, co musí jednotlivé části splňovat, informujeme dále.

  • Ohniště musí být vždy níže než komora pro uzení

Ohniště je dobré umístit do svahu pod skříň. Jeho velikost by měla být oproti skříni samozřejmě menší. Uvnitř se nachází rošt, který drží palivo, pod ním pak popelník, který lze vyndávat, a tak se jednoduše zbavovat shromažďovaného popela. Aby ohniště zvládalo vysoké teploty, které uvnitř oheň utváří, je nutné vyložit ho šamotovým obkladem, jako tomu je v kamnech. Dvířka je třeba instalovat tak, aby s nimi bylo možné snadno manipulovat (měla by být dvoje – jedny pro přikládání, druhé dole pro odebírání popela). Mají také funkci průduchů k regulaci síly plamenů – výše položená ochlazují kouř, spodní zvyšují intenzitu ohně.

  • Sklon je u kouřovodu nezbytný

Spojem mezi ohništěm a udící skříní je kouřovod. Ten lze koupit klasického typu, jako se instaluje ke kamnům, nebo ho je možné vyzdít. První možnost je samozřejmě jednodušší variantou. Kouřovod musí mít sklon, aby kouř mohl samovolně stoupat do skříně. Délka se doporučuje alespoň 2 metry. Existuje také možnost vést kouřovod v zemi, tam by měly být rozměry větší – až 4 metry. Ideální zakončení a napojení na skříň je uprostřed spodní části.

  • Velikost udící skříně volte s ohledem na předpokládané množství uzených pokrmů

V udící skříni probíhají všechny úpravy masa a dalších surovin. Podle množství a objemu všeho, co budete chtít v udírně zpracovávat, volte její rozměry. Obvykle jsou do 90 cm x 90 cm, fantazii se však meze nekladou, můžete si postavit menší i větší udírnu. Skříň by měla být vyšší než ohniště, aby bylo možné napojit do ní kouřovod v potřebném sklonu (není-li k dispozici terénní stupňovitost). Proto je vhodné podložit skříň kvalitním soklem. Ten může být i dutého provedení, a tak v něm budete moci skladovat dřevo.

Uvnitř skříně je příhodné nad vyústění kouřovodu instalovat mříž, která bude kouř rozptylovat po celé udírně, čímž se docílí optimálního průběhu uzení. Nad ní se doporučuje umístit síť, která bude moci zachytit případné odpadávající kusy surovin. Měla by se proto dát z udírny jednoduše vyndat. Téměř u pomyslného stropu skříně je třeba umístit systém, na který se budou moci upevňovat suroviny. To lze vyřešit například latěmi s háčky, případně latěmi, na které se následně napříč položí další latě apod. Dbejte na to, aby řešení bylo pevné a nemohlo spadnout. Nezapomeňte také na možnost vložit do skříně teploměr, a tak mít podmínky uvnitř pod kontrolou. Nejvhodnější se zdá být vyvrtaný otvor nad latěmi sloužícími pro uchycení surovin. Teploměry jsou k dostání ve speciálních provedeních určených přímo do udíren. Dvířka na skříni musí dobře těsnit a musí být dostatečně rozměrná.

  • Komín musí dobře odvádět kouř

Z horní části skříně vede samozřejmě komín, kterým z prostoru uniká kouř. K tomuto účelu lze využít obyčejnou rouru od kamen, případně koupit přímo komínové vedení pro udírnu. Chcete-li regulovat množství kouře ve skříni, opatřete komín ovladatelnou záklopkou, s níž bude možné manipulovat dle potřeby.

Stejně jako gril, o kterém se dozvíte plno zajímavostí v článku ZDE, i domácí udírna představuje možnost, jak si zpříjemnit a zpestřit jídelníček nebo nápaditě pohostit návštěvu. Pamatujte však na to, že jako každá stavba vyžaduje pečlivost a trpělivost, aby se při prvním použití nerozpadla. Pokud si nejste jisti svými kutilskými schopnostmi, volte raději komplexní řešení, co vás zbaví všech starostí.

 

Zajímavé tipy:

  • udit lze „studeným" kouřem (20 °C) a teplým kouřem (60 až 70 °C nebo 80 až 90 °C)
  • čím teplejší kouř je, tím je uzení rychlejší
  • maso vyuzené rychle je nutné spotřebovat co nejdříve
  • ideální dřevem je buk nebo habr

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

Každý se může stát mistrem uzenářem:



Diskuse k článku

  • Alfons Krátký

    13:09 12. 7. 2018 0
    Pokud máte manuální zručnost nebo šikovného pomocníka, tak bych se toho nebál.
  • Jan Turo

    21:28 25. 6. 2018 0
    Ahoj, podívej se třeba na https://www.domky-delta.cz/blog/vytvorte-si-zahradni-udirnu-svepomoci/ :) Mají to také pěkně vypracovaná. S pomocí těchto dvou návodů to zvládneš.
  • David Kompelík

    15:22 16. 5. 2018 0
    Nevíte jestli si na zahradě dokážu postavit udírnu sám? Právě si totiž vybírám stavební materiál, ale moc se v tom nevyznám. Máte nějaké doporučení nebo tak něco?

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...