Díky multifunkční parní troubě jídlo už nikdy nepřipálíte
Pokud vybíráte nové spotřebiče do kuchyně, možná jste narazili na parní trouby, se kterými se roztrhl pytel. Najdeme je v nabídce snad všech výrobců kuchyňských spotřebičů, vždy přitom patří k těm nejdražším. Vyplatí se do parní trouby investovat? A jsou pokrmy připravené v páře opravdu chutné, nebo spíš připomínají nemocniční stravu? Na nejčastější otázky, které vás v souvislosti s parními troubami zajímají, vám odpovíme na následujících řádcích.
Co je to multifunkční parní trouba?
V první řadě je potřeba odpovědět na otázku, na jakém principu parní trouby vlastně fungují. Upřesněme, že na trhu se dnes prodávají většinou tzv. multifunkční parní trouby. To znamená, že příprava pokrmů v páře je jen jednou z mnoha funkcí. Možnost využití grilu a horkého vzduchu nejen že zůstává, ale mnohdy jde i vzájemně kombinovat. Možnosti přípravy pokrmů tak získávají úplně nový rozměr.
Multifunkční parní trouba má mnoho společného s profesionálními konvektomaty, které používají kuchyně v restauracích. Součástí trouby je generátor páry, která je vháněna do vnitřního prostoru trouby. Na rozdíl od vaření v papiňáku používají parní trouby beztlakou páru, jejíž teplota se pohybuje v rozmezí od 40 do 100 °C. Teplotu páry si na troubě nastavíte sami podle potřeby. Díky tomu je příprava pokrmů v multifunkčních parních troubách šetrná. Nemůže dojít ke spálení jídla, stejně tak není třeba potraviny zbytečně přesolovat nebo kořenit. Pára zajistí, aby byly pokrmy dokonalé jak po stránce chuťové, tak vizuální.
Jaké jsou další výhody parní trouby?
Kromě toho, že jídlo v parní troubě nepřipálíte a zachováte výraznou chuť bez narušení buněčné struktury potravin, čeká vás mnoho dalších výhod. Pro přehlednost uveďme hlavní výhody multifunkční parní trouby v bodech:
- Pokrmy z parní trouby jsou zdravé – není třeba je přechucovat ani používat nadměrné množství tuků.
- Připravíte více pokrmů současně – na rozdíl od běžného pečení je možné připravovat více pokrmů současně, aniž by došlo k mísení vůní a chutí. V troubě tak můžete současně připravit třeba rybu, brambory i zeleninu.
- V parní troubě můžete zavařovat – moderní trouby disponují i samostatným programem pro sterilizaci.
- Jsou perfektní pro kynutí těsta i přípravu domácích jogurtů
- Připravíte v nich mnoho pokrmů – možná vás překvapí, co všechno si můžete v parní troubě připravit. Na rozdíl od klasické trouby totiž v páře připravíte třeba i kynuté nebo houskové knedlíky, upečete chléb se zlatavou křupavou kůrkou nebo „uvaříte“ zeleninu plnou chutí a šťávy.
- Jednoduché ovládání – i když vám nějakou dobu zabere, než se naučíte využívat plného potenciálu parní trouby, brzy se vše naučíte. Uvidíte, že příprava pokrmů bude snazší než kdy dříve. Moderní trouby jsou totiž vybavené řadou přednastavených programů. Stačí jen vybrat ten správný a o nic dalšího se nestarat.
Jak se parní trouba čistí?
Moderní multifunkční trouby jsou vybavené speciálním čisticím programem, který umožňuje automatické čištění trouby pomocí horké páry. Podle zkušenosti uživatelů však platí, že čištění parní trouby je o poznání složitější než u pyrolytických trub. Trouby s funkcí pyrolýzy totiž využívají pro čištění velmi vysokou teplotu v řádu stovek °C. Taková technologie není zpravidla u parních trub možná, protože by tak vysoká teplota výrobník páry a další mechanické části poškodila. Proto na trhu v podstatě nenajdete žádnou parní troubu, která by byla funkcí pyrolytického čištění vybavená.
Jak je to s přívodem vody do parní trouby?
Naprostá většina běžně dostupných multifunkčních parních trub je vybavená nádobkou, do které se lije voda. Objem nádoby by měl být cca 1 litr, aby se uvnitř trouby vytvořilo dostatečné množství páry. Existují i trouby, které lze přímo připojit k vodovodnímu řádu, těch je však v tuto chvíli minimum.
Při výběru konkrétního modelu si dejte pozor na to, že některé trouby sice mají parní funkci, ale neumožňují 100% přípravu pokrmů v páře. Pára slouží především pro zvýraznění chutě nebo vytvoření křupavé kůrky, ale kynuté knedlíky nebo zeleninu u ní v páře neuděláte.
Kolik stojí multifunkční parní trouba?
V kategorii kuchyňských spotřebičů patří multifunkční parní trouby k těm nejdražší. Jejich cena začíná přibližně na 20 tisíc Kč, střední třída parních trub se však pohybuje kolem 30 tisíc Kč. I když jsou počáteční investice vysoké, přípravu pokrmů v parní troubě si zamilujete. Moderní parní trouby navíc spadají do energetické třídy A++, a tak i přes vysoký výkon spotřebují poměrně malé množství energie. Špičkové domácí parní trouby umožní přípravu pokrmů na profesionální úrovni. Některé modely podporují třeba i přípravu pokrmů metodou Sous-vide, která se využívá v těch nejluxusnějších restauracích.
V moderní parní troubě ovládnete i metodou Sous-vide
Pokud ve své kuchyni trávíte opravdu hodně času a vaření i pečení je pro vás skutečnou vášní, nebojte se do parní trouby zainvestovat. Přečtěte si také další články zaměřené na výběr domácích spotřebičů, které vám ulehčí život:
- Přečtěte si, které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny
- Které domácí spotřebiče nejvíc zatíží peněženku?
- Trendy v oblasti kuchyňských spotřebičů pro rok 2020
- Konec neopravitelných spotřebičů
- Rýžovar: dobrý pomocník, nebo další zbytečný spotřebič?
Zdroj fotografií: Flickr.com, KBBNewsPics
Diskuse k článku