HbbTV propojuje televizní vysílání s internetem
HbbTV je označení pro hybridní televizi, která propojuje klasické televizní vysílání s internetem. Tuto funkci najdete u většiny prodávaných televizorů a podporuje ji mnoho českých televizních stanic. Vylepšený teletext, okamžité výsledky sportovních utkání či přístup do videoarchivu, to jsou jen příklady mnoha možností využití HbbTV. Pojďme se blíže zaměřit na to, jak HbbTV funguje, co nabízí a jak jej využívat.
HbbTV aktivujete červeným tlačítkem
Hybridní televize doplňuje standardní televizní vysílání o informace, a to díky internetovému připojení. Na několik kliknutí získat přístup do rozšířeného a graficky propracovaného televizního programu, můžete si zpětně přehrávat pořady či využít archivu stanice. Každá televizní stanice má HbbTV zpracované jiným způsobem. Pokud váš televizor tuto funkci podporuje, aktivuje se červeným tlačítkem na ovladači. Jak poznáte, že konkrétní stanice podporuje HbbTV? Po přepnutí programu se v pravém rohu objeví na krátkou chvíli ikona červeného tlačítka.
Co je potřeba pro příjem HbbTV
Pokud chcete využívat rozšířené možnosti, které HbbTV u některých českých stanic přináší, musíte splňovat tři základní podmínky. V první řadě musíte využívat zařízení s podporou funkce HbbTV. Takřka všechny televizory střední třídy umožňují připojení k internetu i HbbTV. Při použití set-top boxů je však situace jiná, funkci hybridní televize zvládají jen zařízení vyšší třídy.
Druhou podmínkou pro využívání hybridní TV je příjem signálu ze zdroje, který tuto funkci podporuje. Digitální pozemní vysílání DVB-T, satelitní i kabelové vysílání obsahuje i příznak HbbTV. To však neplatí u mnoha internetových televizí IPTV, ty však mnohdy nabízí své vlastní internetové prostředí. Poslední podmínkou pro využití hybridního příjmu je samozřejmě připojení televizoru k internetu, ať už přes kabel, nebo bezdrátové Wi-Fi připojení.
Čtěte také: Ozvučení domácnosti pomocí domácího kina
Které české stanice HbbTV podporují
Propojení televizního vysílání s internetem umožňuje v současné době 5 českých televizních stanic.
Česká televize
Jako první s funkcí hybridní televize přišla ČT, a to již v roce 2012. V současné době je HbbTV vysíláno u všech programů České televize, a to včetně HD verzí. Právě ČT má u nás hybridní přenos nepropracovanější. Uživatelsky oblíbený je zejména kompletní archiv seriálů i filmů. K dispozici je dále teletext, televizní program, služba panorama či informační lišta.
Óčko
Od roku 2014 umožňuje zmiňovanou funkci komerční hudební televize Óčko. Ta se zaměřila na podporu streamování dalších hudebních playlistů a své HbbTV doplnila o hry a zábavné aplikace.
Nova a Prima
Prima přišla s podporou HbbTV v roce 2015 a konkurenční Nova o rok později. Televize vysílají hybridně na všech svých kanálech. V obou případech je k dispozici archiv odvysílaných pořadů, zprávy, počasí či hry. Je však potřeba počítat s tím, že se jedná o komerční stanice, které využívají reklamní prostor i v rámci internetového prostředí. Zatímco HbbTV ČT je kompletně bez reklam, u dalších stanic se s občasnou více či méně agresivní reklamou budete muset smířit.
Seznam TV
Funkce HbbTV nechybí ani stanici Seznam TV, která ji zprovoznila hned od počátku vysílání v roce 2016. Umožňuje snadný přístup do videoarchivu a přehrávání všech pořadů v rámci internetové televize Stream.cz.
Podle průzkumu z loňského roku využívá internet v TV společně s aplikacemi nabízenými samotnými televizními stanicemi téměř 2 miliony českých uživatelů. Nadstavba se používá snadno, je k dispozici takřka ve všech současně prodávaných televizorech a přináší větší interaktivitu při sledování. Do budoucna proto predikujeme další nárůst uživatelů i pokračující vylepšování uživatelského prostředí hybridního vysílání, případně rozšíření o další stanice.
HbbTV umožňuje také využití mnoha zajímavých reklamních formátů pro inzerenty. Více o možnosti reklamy na HbbTV...
Nenechte si ujít naše další články:
Diskuse k článku