Jak vysušit mobil, notebook nebo tablet – důležité je jednat rychle
Stačí malé zaškobrtnutí a chvilka nepozornosti. Pokud jste vykoupali telefon či tablet v bazénu nebo jste do notebooku převrhli sklenici vody, jednejte rychle. Ne vždy musí vaše drahé elektronické zařízení putovat do sběrného dvora nebo kontejneru na elektroodpad. Pomocí jednoduchých triků se šance na jeho znovuzprovoznění podstatně zvýší. Přečtěte si, jak šetrně a efektivně vysušit mobilní telefon, notebook nebo tablet.
Odpojte zařízení od zdroje energie
Při namočení elektronického zařízení hrozí riziko zkratu, který může nevratně poškodit miniaturní komponenty a elektronické součásti. Proto je důležité co nejrychleji (to znamená během několika vteřin) odpojit elektronické zařízení od zdroje energie.
Při namočení mobilního telefonu jej okamžitě vypněte a pokud to jde, vyndejte baterii. Totéž platí v případě notebooků, které musíte okamžitě vypojit od nabíječky, natvrdo vypnout a také vyjmout baterii (u mnoha dnešních notebooků to však není možné). Zařízení pak v žádném případě nezapínejte až do doby, kdy budete mít stoprocentní jistotu, že je dokonale vysušené.
S vlhkostí pomůže rýže i stelivo pro kočky
Pokud se vám podařilo co nejdříve vypnout elektronické zařízení, je velká šance, že se vám jej opět podaří zprovoznit. Důležité je vysušit jej šetrně, ale přitom co nejrychleji. Proto je dobré použít sypký materiál, který absorbuje vlhkost a „vytáhne“ ji hluboko z mobilu nebo tabletu. K tomuto účelu skvěle poslouží suchá rýže, která má přirozenou vlastnost nasávat vlhkost z okolního prostředí.
Nasypte do nádoby malou vrstvu rýže, položte na ni mobilní telefon či tablet a celé zařízení zasypejte. Krabičku uzavřete a počkejte alespoň půl dne. Potom můžete spotřebič z rýže vyhrabat a zkusit zapnout. Místo rýže můžete použít i jiné materiály či domácí prostředky, které mají schopnost nasávat vlhkosti. Patří mezi ně například stelivo pro kočky, piliny nebo sáčky, které slouží jako ochrana proti vlhkosti v obuvi či jiných oděvech.
Nepoužívejte fén a nesušte notebook na slunci
Je řada hojně rozšířených postupů sušení elektroniky, mnoho z nich však může vašemu zařízení spíše uškodit. Nedoporučujeme pro sušení mobilních telefonů, tabletů, notebooků či jiných spotřebičů používat fén na vlasy. Jednak zařízení vysuší jen na povrchu, jednak zařízení ohřeje na velmi vysokou teplotu, která může být likvidační. Totéž platí v případě sušení na slunci, kdy opět vysoká teplota způsobí poškození drobných elektro součástek.
Sušení notebooku přenechte profesionálům
Sušení notebooku je podstatně náročnější než vysoušení mobilních telefonů nebo tabletů. Laptopy totiž obsahují větší množství komponentů, navíc i mechanické části (například touchpad či klávesnici). Vysušení se zpravidla neobejde bez důkladného rozebrání a ručního dočištění. Mnohdy také dojte k poškození jen jednoho komponentu, který lze vyměnit za nový.
Diagnostiku a samotné vysoušení však doporučujeme přenechat odborníkům, kteří jsou při nejhorším schopni alespoň z pevného disku vytáhnout cenná data. Notebook samozřejmě můžete rozebrat do šroubku i doma a vyčistit jej, počítejte však s rizikem, že jej už nezkompletujete nebo vůbec nezapnete.
Minimalizujte riziko. Pořiďte si elektroniku s ochranou proti polití
Pokud máte velké obavy, že by k polití nebo namočení drahé elektroniky mohlo dojít i v budoucnu, riziko minimalizujete pořízením voděodolných zařízení. Řada mobilních telefonů a tabletů se dnes vyrábí ve voděodolném provedení, které bez problémů vydrží i několikaminutový pobyt ve vodě. Moderní notebooky pak mají klávesnice, konektory a reproduktory vybavené speciálním systémem ochrany proti polití. Ponoření do vody notebooky zpravidla nevydrží, ale po vylití sklenice vody do klávesnice se ve většině případů nic nestane.
Pokud jste vykoupali některý z domácích spotřebičů, co nejdříve jej vypněte a vysušte pomocí rýže nebo jiného savého prostředku. Až potom můžete vyzkoušet zařízení zapnout. S trochou štěstí bude šlapat jako hodinky!
Přečtěte si i další články zaměřené na spotřebiče a domácí elektroniku:
Diskuse k článku