Co sázet na podzim na zahradě? Angrešt, maliník i ovocné stromy
I když se zahrada na podzim již připravuje na zimní spánek, rozhodně ještě není zahradním pracím konec. Říjen je nejideálnějším obdobím pro sázení ovocných stromů i angreštů a maliníků, z jejichž úrody se bude každý správný zahrádkář těšit příští rok. Poradíme, co nyní sázet na podzim na zahradě a jak se o vysazené rostliny starat.
Angrešt je nejlepší sázet právě nyní
Angrešt patří k oblíbenému ovoci, na kterém si každý z náš v létě rád pochutná. Nejlepší je sázet angrešt právě nyní ještě před tím, než zamrzne půda. Sazenice angreštu na podzim ještě částečně zakoření a na jaře lépe využijí zimní vláhu. Stromky angreštu sázíme ke kůlu tak, aby kůly procházely korunou. Angrešt vyžaduje poměrně vysoké nároky na půdu, proto jej sázíme do humózní, středně těžké půdy, která je dobře zásobená živinami. Doporučuje se, aby se před sázením do vykopané jámy dala nasekaná tráva nebo kompost, který bude angrešt zásobovat potřebnými živinami.
Angrešt sázíme tam, kde je dostatečná vlhkost, důležitý je i otevřený prostor a dobré proudění vzduchu. Ideální je sázet keříky angreštu vedle sebe ve větším množství. Na zimu zakryjeme půdu v okolí keříku angreštu kompostem, čímž jej chráníme před velkým promrznutím.
Přečtěte si také, jak má vypadat zahrada na podzim.
Maliník potřebuje důkladné zrytí půdy
I maliník je u nás velmi oblíbené drobné ovoce kvůli lahodné chuti i snadnému pěstování, které zvládnou i úplní začátečníci. Na jednom místě jej můžeme pěstovat až 8 let. Maliník potřebuje teplé a slunečné místo i dostatek vláhy. Sázíme jej do půdy, kterou jsme před tím důkladně zryli a zbavili plevele. Půdu zryjeme do hloubky asi 2 rýčů a přidáme kompost. Keříky maliníku sázíme asi 50 cm daleko od sebe.
Nejvážnějším onemocněním maliníku je žloutnutí listů, které je způsobeno jednak virózou nebo příliš zásaditým prostředím. Jako nejefektivnější se jeví přihrnutí maliníku kompostem. Nedoporučuje se pěstovat maliník v blízkosti lesa a břehů.
Výsadba ovocných stromů – na podzim se lépe ujmou
Ovocné stromy jako jsou jabloně, hrušky, třešně, višně apod. můžeme sázet na jaře, ale nejideálnějším obdobím je právě to podzimní. Ovocné stromy se na podzim lépe ujmou a dokáží využít zimní vlhkost v podobě sněhových srážek. Při výsadbě ovocných stromů přemýšlíme nad tím, jaké místo je nejvhodnější. Myslíme na to, aby byl prostor větší, jelikož strom nám krásně vyroste a v dospělosti bude mít bohatou korunu. Při sázení ovocných stromů platí několik zásad:
- Jámu pro výsadbu ovocných stromů kopeme do hloubky 60 až 80 cm
- Jámu kopeme asi 5 metrů od plotu nebo dalších rostlin
- Před výsadbou mírně zkrátíme kořeny ovocného stromu a na několik hodin namočíme do vody
- Jámu vysteleme kompostem, zalijeme vodou a poté do ní vložíme stromek
- Kořeny stromu musejí být pořádně obaleny půdou
- Jámu zasypeme zeminou, udusáme a důkladně zalijeme
Tip! Některé ovocné stromy vyžadují ze začátku oporu, proto je potřeba zajistit jej kůlem.
Pokud se o vysázené dřeviny budete řádně starat a pravidelně je zalévat, v létě se můžete těšit skvělé úrodě. Jablečný závin nebo malinová buchta vám potom bude rozhodně lépe chutnat s vědomím, že jste si vše vypěstovali sami na zahrádce.
Diskuse k článku