Co je kamínková podlaha?
Dost bylo nevzhledných betonových ploch kolem domů, bazénů a na cestičkách. Koho omrzela klasická i zámecká dlažba, má jedinečnou možnost využít kamínkovou podlahu, která je originální a praktická. Bez obav ji lze aplikovat na starý podkladový povrch, takže její pokládka je tak značně usnadněna.
Kamínková podlaha (někdy bývá uvedeno „kamínková dlažba“ či „kamínkový koberec“) je tvořena směsí milionů drobných přírodních kamínků smíchaných s pryskyřicí. Pevný povrch bývá zpravidla bez spár, což zvyšuje jeho odolnost. Vypadá moderně a hlavně není náročný na úklid a péči.
Kamínková podlaha jako součást modernizace
Spíše než do obytných interiérů se hodí pro venkovní použití. Její vlastnosti k tomu přímo vybízí: minimální péče, maximální odolnost a protiskluzový charakter. Renovace venkovních ploch vyžaduje značné úsilí. Největší námaha bývá právě s novou podlahou, kdy se stará betonová dlažba zdá být nerozbitnou, ačkoliv jsou na ní už dávno vidět léta používání. A právě v tomto spočívá další z velkých výhod kamínkové podlahy: můžete ji totiž položit přímo na tu původní. Přilne na různé materiály, zmiňme například ještě klasickou dlažbu, cementové potěry nebo kámen.
Hodí se nejen na terasy, ale také do okolí bazénů nebo na příjezdové cesty. Při výběru už musíte mít jasno, kam tuto podlahu chcete umístit, neboť podle toho zvolíte hrubost kamínků: pro cesty jsou vhodnější větší, pro plochy, po nichž se bude chodit (často i naboso), pak vyberte jemný povrch.
Hodí se kamínková podlaha i do interiéru?
Co se týče interiérů, kamínková podlaha najde využití spíše v komerčních objektech – ve vstupních halách, na terasách apod. V obytných místnostech působí na pohled poměrně chladně, i když někdo ji využívá jako prvek k obdobnému vzoru na stěně. Vítanou vlastností je tlumení hluku a psychologický efekt přírodního materiálu. Tento typ podlahy lze skvěle využít v restauracích, a to nejen v prostoru pro hosty, ale i kolem baru a v kuchyni, kde oceníte neklouzavý povrch.
Pokládka na jakýkoliv povrch
Podlahu je třeba pokládat na perfektně očištěný povrch bez nečistot. V průběhu práce oceníte určitě samopenetrační vlastnost (to znamená, že prolne vrstvami). Kamení se míchá s odpovídajícím množstvím pryskyřice a tvrdidla ideálně vrtačkou s vrtulí. Následuje samotná pokládka, kde ještě záleží na tom, jak chcete zakončit okraj: možností je lišta, hrana nebo plocha rozetřená do ztracena.
Nejlevněji seženete kamínkovou podlahu od cca 370 Kč (cena za materiál), s prací pak počítejte se sumou minimálně o 200 korun vyšší. Ať už se rozhodnete umístit kamínkovou podlahu kamkoliv, vždy bude vypadat dobře. Vnitřním i venkovním prostorům vdechne luxusní nádech přírodního rázu.
Diskuse k článku
Redakce - Chytré bydlení
Irena Odleváková