Čištění čalounění ručně i s pomocí přístrojů
Čalounění na sedačkách i na židlích dostává pěkně zabrat. Není tedy divu, že se čas od času objeví skvrny. Čištění čalounění profesionálními přístroji a přípravky se občas nevyhnete, ovšem s některými nečistotami si můžete poradit i sami a nevyhazovat tak zbytečně horentní sumy. Druhou možností je zapůjčení profi přístroje.
Proto, aby sedací soupravy a židle vypadaly stále jako nové, je potřeba něco dělat. V ideálním případě je to pravidelná péče, díky níž zůstanou barvy jasné, povrch nebudou hyzdit žmolky a případné skvrny budou neviditelné. Ne vždy je ale na takovou péči čas a na nábytek si vzpomenete jen sporadicky. I tak se dá ale mnohé zachránit.
Skvrny na čalounění odstraňte okamžitě
Skvrny od látek ředitelných vodou nebývají problém. Pokud je začnete odstraňovat okamžitě po „nehodě,“ pak v drtivé většině případů pustí. Ihned vše vytřete a pokuste se vysát bílými(!) papírovými utěrkami. Máte-li po ruce houbičku, pak ji jen proplachujte vlažnou vodou a skvrnu vytírejte od krajů ke středu. Jestliže bude stále výrazná, přidejte do vody mýdlové hobliny nebo rozřeďte saponát, jenž se hodí hlavně na mastné skvrny. Povrch ale netřete příliš silně, aby pak nebyl výrazně odlišný od okolí.
Ještě odolnější znečištění můžete zkusit odstranit jemným kartáčkem – ovšem v tomto případě už postupujte velmi opatrně s ohledem na materiál povrchu.
Na čištění s přípravky obsahujícími alkohol také opatrně. Vždy byste měli znát stálobarevnost čalounění, aby po jejich použití nevznikl světlejší flek.
Pravidelnost se vyplatí
Nejvíce nečistoty je ale očím skrytu, protože se usazuje pod povrchem. Prach, drobná smítka nebo chlupy z domácích mazlíčků jsou postupně zatlačovány stále více do výplně. Proto je potřeba minimálně při větším úklidu nasadit na vysavač speciální nástavec se štětinami a vše vysát. Jednou za rok se také hodí pozvat si profi firmu na čištění čalounění. To lze spojit i s čištěním koberců, protože princip je stejný.
Přístrojové čištění čalounění
Pokud si troufnete, stroje na čištění čalounění si můžete i zapůjčit. Je ale potřeba mít jisté znalosti, protože ne všechny materiály vydrží například čištění na mokro, pro jiné se zase nehodí suché čištění.
Jak probíhá čištění:
- povrch se nejdříve vysaje speciálním vysavačem s elektrickou hlavou, jenž je schopný dostat se až do hlubší struktury
- při mokrém čištění se vhání čistící prostředek do čalounění a následně je opět vysáván; při nevhodném použití může povrch zplstnatět, srazit se nebo se naopak vytáhnout
- suché čištění se provádí pomocí suché pěny, která se po chvilce také vysaje (provádí se i v případě impregnace povrchu)
Cena čištění čalounění sedací soupravy firmou | suché čištění 250,- / mokré čištění 280,- |
Zapůjčení přístroje na čištění čalounění | 350,- / 24 hodin |
Při zapůjčení se ale můžete dohodnou s více lidmi a o náklady se podělit, navíc lze přístroj použít i pro čištění koberců, a to se už vyplatí.
Diskuse k článku