Umíte v létě správně větrat?
Způsob, jakým lze efektivně větrat obydlí, se odvíjí od ročního období a s ním spojených venkovních teplot. Je rozdíl ochlazovat větráním interiér v létě, nebo jím bránit vzniku přílišné vlhkosti vzduchu v zimě při vytápění. Pokud nevíte, jak na to, poradíme vám na následujících řádcích.
Většinou si lidé pod pojmem větrání představí, že stačí otevřít okno a je hotovo. To ale není úplně pravda. Je potřeba si uvědomit, že v létě většinou větráte s jiným účelem než v zimě, kdy je zpravidla cílem vyměnit v místnostech vydýchaný vzduch. V horkých dnech toužíte po ochlazení. Toho můžete samozřejmě dosáhnout i s využitím nejrůznějších pomocníků, jako je klimatizace nebo třeba ventilátor. Základem však vždycky zůstane obyčejné větrání skrze okna a dveře.
Větrání v létě: jak na to
Vysoké teploty jsou příjemné pro nejrůznější venkovní aktivity, ale když se utváří i v interiéru, pak to není žádoucí pro nikoho, kdo se uvnitř domu nebo bytu nachází. Obecně se doporučuje větrat spíše nárazově. V zimě krátce a intenzivně 5 až 10 minut, na jaře a na podzim mezi 15 až 20 minutami a v létě pak klidně i půl hodiny (ne v největším horku!) s tím, že je třeba podpořit cirkulaci vzduchu otevřením vstupních dveří, aby vznikl průvan. Potřeba větrání se také liší typem místnosti. Nejvíce je třeba větrat koupelnu (s tím vám pomůže i koupelnový ventilátor) a kuchyň, kde se kumuluje spousta vlhkosti a výparů.
Jestliže je vedro několik dní po sobě, nahromadí se teplo ve stěnách, případně u podkrovních bytů a místností i ve stropě. Ve dne v takovém případě nemáte šanci jakkoliv teplotu konstrukce snížit. Musíte využít nočních a brzkých ranních hodin, kdy se venkovní podmínky mění. Vůbec nejlepší je v takoé situaci větrat za časného rána okolo 4. hodiny ranní. Tak zajistíte, že do interiéru pronikne nejstudenější možný vzduch za celých 24 hodin. Zdá-li se vám, že horko, které vás doma trápí, je velice suché a nepříjemné, vyřešte to rozvěšením namočených textilií po interiéru. Nemusíte hned kupovat zvlhčovač.
Větrání skrz naskrz
Osvědčilo se, že nejefektivnější větrání je takové, které umožní, aby čerstvý vzduch pronikal místnostmi diagonálně. To znamená, že okna a dveře, co chcete otevřít, budou v protilehlých koutech a stranách, alespoň v minimálních úhlech. Tím se dosáhne cirkulace napříč celým bytem.
Pamatujte na to, že ve dnech, kdy venku panují tropické teploty, je lepší mít okna minimálně přes poledne a brzké odpoledne zavřená a se zataženými žaluziemi nebo závěsy. Tím zamezíte prostupu tepla ze slunečních paprsků přímo do obydlí. Pokud je necháte po celý den otevřená, interiér se vám oteplí o to rychleji a intenzivněji. Vyzkoušejte a uvidíte.
Diskuse k článku