Sušička prádla se o vyprané věci kompletně postará
Sušička prádla se v současné době stává velice žádaným pomocníkem. Dokáže ušetřit spoustu času, který je jinak třeba vynaložit na věšení i žehlení vypraných věcí. Navíc je mnohem vítanějším řešením z hlediska zdravého prostředí. Sušení prádla v uzavřených prostorech doma je totiž jednou z obvyklých příčin nadměrné vlhkosti a vzniku zdraví škodlivých plísní.
Bohatý sortiment prodejců domácích spotřebičů dělá z výběru sušičky prádla poměrně obtížnou záležitost. V zásadě se však lze setkat se dvěma základními typy, sušičkou kondenzační a ventilační. Obě varianty a další nezbytné informace o sušičkách přibližují následující řádky.
Kondenzační a ventilační sušička prádla
Levnější volbu představuje ventilační sušička prádla. Funguje na principu odvětrávání, takže horký vzduch je z přístroje odváděn ven. K jejímu využívání je tedy potřeba napojení na ventilační systém. Před zakoupením této sušičky je tak nutné provést určité stavební úpravy, které zajistí možnost bezproblémového provozu. Ventilační sušička se na základě uvedené charakteristiky vyrábí pouze jako volně stojící. Oproti níže popisovanému řešení je zpravidla méně energeticky náročná, protože též disponuje menším výkonem.
Kondenzační sušička prádla pracuje odlišně. Teplý vzduch je v ní ochlazován a přeměňován (kondenzován) na vodu, která se následně zachycuje ve sběrné nádobě, případně je odváděna hadicí přímo do odpadu. Vyrábí se též kondenzační sušička prádla s tepelným čerpadlem, která bývá označována jako nejúspornější z hlediska spotřeby energie. Prádlo je v ní sušeno při menších teplotách než v běžné kondenzační sušičce.
Nejdůležitějším parametrem je spotřeba energie
Ať už se jedná o první, nebo druhý uvedený typ, vždy je nejdůležitější údaj o spotřebě. Většina cenově dostupných sušiček (s cenou okolo 6000 Kč) se řadí do energetické třídy C, případně B. Lze samozřejmě pořídit i sušičky třídy A nebo A+, avšak nižší spotřeba je u takových modelů vykompenzována cenou (cca 14 000 Kč). Pokud byste žádali kombinaci úsporného provozu a plnou programovatelnost, pak jsou na trhu k dostání i sušičky od 30 000 Kč výše. Neméně důležité jsou samozřejmě rozměry spotřebiče a vnitřní prostor, který udává, kolik kilogramů prádla je možné v sušičce sušit.
Sušička prádla může být součástí pračky
V poslední době vyhledávají lidé i kombinované řešení, kdy je pračka a sušička prádla jedním přístrojem. Tato možnost ušetří spoustu místa a je doporučením pro všechny, kteří by chtěli využívat sušičku, ale nemají na ni v bytě nebo domě momentálně místo. Nejlevnější kombinované pračky začínají s cenou na přibližně 14 000 Kč.
Sušička prádla dokáže běžný provoz domácnosti v jistých ohledech zjednodušit. Její výběr je třeba vést podle potřeb všech obyvatel a četnosti užívání. Sušička prádla představuje komfort, který je pro moderní způsob bydlení jednou z typických vlastností.
Diskuse k článku
Karel Prokop
Můžu k němu pouze z praxe doplnit, že daleko žádanější jsou kondenzační sušičky, přestože provoz těch ventilačních by měl být energeticky úspornější (a tedy byste díky němu měli ušetřit i finance.
Stejně tak pokud jde o energetické třídy, dodal bych, že sice nižší energetické třídy jsou levnější na pořízení, ale provoz, není-li občasný, se časem prodraží. Sám bych si raději koupil sušičku vyšší třídy za více peněz, kterou bych nemusel dotovat víc, než je nutné.
Tolik jen pro doplnění, nedalo mi to, ale rozhodně to neberte jako kritiku. Naopak, budu rád, když mi doporučíte další weby s podobnou tématikou, ze kterých čerpáte, případně se se mnou podělíte na oplátku o své informace. Díky. Jinak ještě jednou děkuji za velmi užitečný článek, kdyby takto psal každý, vypadal by internet jinak.