Představujeme 9 nenáročných pokojovek vhodných i pro začátečníky
Pokojové rostliny jsou skvělým způsobem, jak dodat interiéru trochu zeleně a zlepšit kvalitu vzduchu. Pokud nejste zkušenými zahradníky nebo nemáte času nazbyt, nevěšte hlavu, protože existuje mnoho rostlin, které mají minimální nároky na péči a přesto krásně prosperují v domácím prostředí. Vybrali jsme pro vás 9 nejpopulárnějších pokojovek, které vám budou vděčné i za málo péče.
Tchýnin jazyk (Sansevieria)
Tchýnin jazyk poznáte podle pruhovaných a kroucených mečovitých listů, který vyrůstají vzhůru ze země. Rostlina velmi dobře snáší sucho, pomalu roste a dokáže se vyrovnat i se špatnými světelnými podmínkami. Pohlcuje z okolí různé chemikálie jako ze syntetických koberců, lepidel z nábytku apod. V zahraničí je také nazývána jako “hadí rostlina”, protože odpuzuje hady.
Aby škůdci pokojových rostlin byli bez šance
Pokojové rostliny, které ozvláštní váš byt či dům
V chladných měsících vyžadují pokojové rostliny zvláštní péči
Filodendron Micans (Philodendron Micans)
Všechny filodendrony jsou extrémně nenáročné pokojovky. Konkrétně druh Mikans se vyznačuje srdčitými listy s narůžovělými řapíky. Rostlina potřebuje jasné nepřímé světlo a zálivku až poté, co mírně vyschne svrchní půda.
Svícník (Ceropegia woodii)
Svícník je typický drobnými srdcovitými listy, které jsou z vrchu stříbro šedé a zespoda narůžovělé. Listy vyrůstají na dlouhých převislých stoncích, které mohou dorůst až 2 metrů. Vyhovuje mu celoroční přísun dostatku světla, zalévání až po mírně vyschlém substrátu a vyšší vzdušná vlhkost.
Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum)
Aby šplhavnice rychle rostly, potřebují dostatek světla. Zároveň ale dokáží přežít i s méně příznivými světelnými podmínkami. Opět platí pravidlo, že doporučujeme zalévat až po vyschnutí horních pár centimetrů substrátu.
Kulkas zamiolistý (Zamioculcas Zamiifolia)
Pokud chcete zestetičnit tmavý kout, je pro vás kulkas zamiolistý ten pravý. Tato sukulentní rostlina se zpeřenými, tmavě zelenými a lesklými listy může dorůst výšky až 1 metru. Kulkas dokáže pěkně prosperovat i tam, kde by většina rostlin jen živořila - vystačí si se slabým světlem a upřednostňuje vynechanou zálivku před vydatnou závlahou. A navíc má schopnost čištění vzduchu. Řadí se mezi ty nejméně náročné rostliny z našeho seznamu a je ideální i pro úplné začátečníky.
Dužnatka (Echeveria)
Dužnatka je krásný sukulent s listy vyrůstajícími z jedné růžice. Listy bývají nejčastěji zelené s načervenalými okraji. Stejně jako všechny sukulenty vyžaduje vydatnou porci nepřímého světla a dostatečné proschnutí substrátu mezi zálivkami, aby neuhníla.
Modlivka (Maranta leuconeura)
Modlivka má nádherné zeleno červené listy, které se během dne pohybují za světlem a v noci je skládá jako při modlitbě. Rostlina vyžaduje dostatečné, ne však přímé sluneční světlo a mezi zálivkami čas na mírné vyschnutí.
Spící panna (Aglaonema)
Aglaonema, přezdívaná též “spící panna”, má nádherné stříbřitě pruhované listy a je ideální pro úplné začátečníky. Není náročná na světelné podmínky, snese od slabého po jasné, nepřímé světlo. Vyhovuje jí zálivka po cca 10 dnech, případně po proschnutí horních vrstev substrátu.
Gumovník (Ficus elastica)
Gumovník je typický lesklými a vzpřímenými oválnými listy. Můžete jej pořídit v klasické zelené, nebo vínové, případně pestré variantě. Může dorůst výšky 2 až 3 metrů. Vyžaduje jasné, ale nepřímé světlo a mezi zálivkami mírné vyschnutí svrchní vrstvy půdy. Bude vám vděčný, když jej občas osprchujete nebo postříkejte odstátovou vodou z rozprašovače.
Jak o tyto pokojovky pečovat?
Přestože má každý druh jiné nároky na osvětlení, zálivku a hnojení, existuje několik obecných zásad:
- zalévejte je podle potřeby, až když vyschne horní 1 - 2 cm substrátu, a vyvarujte se přemokření (rostlinám více vadí přílišné vlhko, které způsobuje hnití kořenů, než chvilku trvající sucho); sukulenty zalévejte méně, kvetoucí rostliny obecně vyžadující vydatnější zálivku
- udržujte pokojovou teplotu mezi 18 - 25°C, dávejte pozor na studený průvan, který by mohl některým rostlinám uškodit
- dopřejte rostlinám dostatečný přísun světla, ale chraňte je před přímým sluncem (pokud jej přímo nevyžadují)
- rostliny na jaře a v létě jednou za 2 - 4 týdny pravidelně přihnojujte vhodným hnojivem pro pokojové rostliny
- pravidelně odstraňujte staré květy a odumřelé listy
- pokud se kořenový bal rostliny nevejde do současné nádoby, přesaďte rostlinu do o trochu většího květináče, případně odřízněte část kořenů, rostlinu ponechejte v současném květináči, jen jí dopřejte nový substrát
- pravidelně kontrolujte příznaky škůdců nebo nemocí
- používejte substrát pro daný druh pokojových rostlin
O pokojových rostlinách pro vás píšeme na portálu často. Přečtěte si i některé ze souvisejících článků:
Diskuse k článku