Larvy smutnic ničí pokojové rostliny. Přečtěte si, jak proti nim bojovat
Narazili jste ve své domácnosti na malé černé mušky, které posedávají na povrchu zeminy pokojových rostlin nebo poletují po místnosti? Pak se s velkou pravděpodobností jedná o smutnice, které se objeví z ničeho nic a velmi rychle se rozmnožují. Pro člověka nejsou smutnice škodlivé (i když je jejich výskyt nanejvýš otravný), dokážou však výrazně poškodit kořeny pokojových rostlin. Těm neubližují dospělé mušky, ale larvy, které jsou ve velkém kladeny právě do zeminy. Máme pro vás osvědčené tipy, jak proti smutnicím bojovat.
Jak vypadají smutnice a jejich larvy
V první řady si pojďme smutnice (Bradysia paupera) blíže představit. Jedná se mušky černé barvy, které mají délku těla pouhé 2 až 3 milimetry. Mají průhledná křídla a poměrně dlouhá tykadélka. Smutnice mají schopnost se velmi rychle rozmnožovat. Jedna muška dokáže totiž naklást až 300 vajíček. Během 5 až 10 dní od nakladení vajíček se vylíhnou larvy, které likvidují pokojové rostliny. Jejich potravou jsou totiž kořínky rostlin, které jsou při výskytu larev výrazně poškozovány. Proto je namístě se smutnicemi a jejich larvami co nejdříve zatočit, aby se nestihly přemnožit a zlikvidovat většinu pokojovek.
Jak odhalit přítomnost larev
V první řadě je důležité co nejdříve odhalit přítomnost larev smutnic a začít proti nim bojovat. Už to je náročné, protože larvy nejsou na první pohled vidět a ukrývají se hluboko v půdě. Prvním ukazatelem jsou už vylíhnutí mušky, které kolem rostlin poletují. Druhým ukazatelem, který už bohužel upozorňuje na výraznější poškození rostliny, je žloutnutí listů a postupné odumírání. Máte-li podezření na výskyt smutnic, proveďte jednoduchý test. Rozkrojte bramboru na několik kousků a ty následněte zabodněte do zeminy a částečně přikryjte. Pokud se larvy v zemině opravdu nachází, bramboru ucítí a pustí se do ní do 2 dnů. Pokud se po této době larvy opravdu objeví, je třeba je zničit.
Pozor - smutnice si snadno splete s octomilkami
Larvy smutnic udusíte pískem
Jedna z účinných a pro rostlinu šetrných cest, jak smutnice v substrátu zlikvidovat, spočívá v přihrnutí půdy jemným křemičitým pískem. Pokud vytvoříte na substrátu jednolitou pískovou vrstvu, začnou se larvy dusit a po pár týdnech zahynou. Přes vrstvu písku se navíc nedostanou ani dospělé mušky, které tak nemají možnost naklást do zeminy vajíčka.
Parazitické hlístice jsou přirozeným nepřítelem smutnic
Chcete-li proti larvám bojovat rychle a současně ekologicky, pořiďte si preparát s parazitickými hlísticemi. Ty jsou přirozenými nepřáteli smutnic, protože na nich parazitují a po nějaké době je zcela vyhubí. Aby se hlísticím dobře dařilo, musíte jim zajistit dobré podmínky pro život. Hlístice budou nejlépe bojovat při teplotách substrátu kolem 14 až 24 °C. Aplikace hlístic se však využívá zejména pro ošetření větších ploch substrátu. Jedno balení obsahuje několik milionů hlístic, kterými ošetříte i 10 m2 zeminy. Chcete-li tedy zlikvidovat smutnice třeba jen na jedné či dvou pokojových rostlinách, dejte přednost použití písku.
Chemické přípravky proti smutnicím
Larvy smutnic můžete samozřejmě zlikvidovat i použitím účinných chemických insekticidů. Ve většině případů je to zbytečné, protože se nabízí řada dalších funkčních přírodních cest. Za insekticidy zaplatíte nemalé částky, navíc budete mít zbytečně v interiéru pokojovky stříkané chemií. V době, kdy je chemie všude kolem nás, bychom měli naopak usilovat o minimalizování použití agresivních chemikálií.
Prevence proti smutnicím – kvalitní substrát
Chcete-li předcházet množení larev smutnic a výskytu malých otravných mušek, zajistěte vysokou kvalitu substrátu vašich rostlin. Doporučujeme nechat substrát jednou za čas proschnout, protože larvy smutnic nemají rády sucho. Naopak se jim velmi dobře daří v teple a vlhku, proto se objevují u rostlin, které jsou zbytečně přelévány. Pokud budete chtít v budoucnu využívat substrát, ve kterém se dříve objevily larvy smutnic, doporučujeme jej spařit nebo jinak tepelně upravit. Svůj účel splní třeba i stará mikrovlnná nebo pečicí trouba. Pokud substrát necháte projít vyšší teplotou, všechny uvnitř skryté larvy a další škůdce spolehlivě zlikvidujete.
Jak se zbavit otravných mušek
Samotným rostlinám, respektive jejich kořenovému systému, škodí larvy smutnic. Jak se ale zbavit těch dospělých mušek, které sice neškodí, ale jsou neskutečně otravné? Jednou z možností je použití žlutých lepových pastí, které se pokládají v bezprostřední blízkosti rostliny. Mušky se chytnou na lep a uhynou.
Velmi často se smutnice zaměňují s octomilkami, které patří rovněž k nepříjemným společníkům v domácnostech. Likvidaci octomilek jsme se věnovali v samostatném článku. Nenechte si ujít ani další články od našich redaktorů, ve kterých jsme se zaměřili na boj s domácími škůdci:
- Rybenka domácí neškodí, jen její přítomnost není nejpříjemnější
- Mravenci ve skleníku a na zahradě
- Kuna v domě – boj s hlodavcem pomocí babských rad
- Octomilky: Jak se zbavit malých mušek, které sedají na potraviny
Úvodní foto zdroj Flickr.com
Diskuse k článku