Jak zařídit studentský pokoj, který poslouží k práci i zábavě
S tím, jak děti rostou, se mění i jejich nároky z hlediska bydlení. Po nějaké době přestane dětský pokoj plnit svůj účel. Pokud vás čeká proměna pokoje na studentský, dejte si na jeho zařizování záležet. Myslete dopředu a uvědomte si, že v něm bude vaše ratolest pravděpodobně pobývat až do doby, než „vyletí z hnízda“. Máme pro vás řadu cenných tipů a rad, které vás provedou na cestě za funkčním a stylovým pokojem, ve kterém se bude dobře učit, odpočívat i bavit se.
Přeměnu studentského pokojte vezměte od podlahy
Pokud se pouštíte do rozsáhlejší rekonstrukce pokoje, popřemýšlejte nad volbou nové podlahové krytiny. Uvědomte si, že životní styl mladého člověka nepočítá s dvakrát šetrným zacházením ani s každodenním úklidem. Zvolte proto takovou podlahovou krytinu, která je odolná a snadno se udržuje. Koberec do studentského pokoje raději nepořizujte, a když už, tak kusový, který snadno vyčistíte, případně vyměníte za nový.
V kombinaci s podlahovým topením může být dobrou volbou dlažba, která je do studentských pokojů mnohem vhodnější než do pokojů dětských. Opatrní buďte s výběrem laminátové podlahy, která je sice odolná, na druhé straně je náchylná vůči vlhkosti a vodě. Ideální volbou jsou podlahy vinylové, korkové, stejně tak i marmoleum.
Pořiďte postel, která vydrží
V žádném studentském pokoje nesmí chybět postel, která zajistí zdravý a ničím nerušený spánek. Pokud to prostory pokoje dovolují, dejte přednost prostornějším postelím, klidně dvojlůžku. Možná si to zatím nepřipouštíte, ale jednou si vaše ratolest domů přivede partnera, který u vás bude potřebovat občas přenocovat.
Pokud sáhnete po jednolůžku, místo klasického rozměru 80x200 cm zvolte prostornější 100x200 cm. Dejte si pozor i v případě, roste-li vaše dítko jako z vody. Standardní délka 2 metry by mohla být nedostačující. Pro vysoké osoby se vyrábí postele o délce 220 cm, které zajistí pohodlí pro každého. Nákup postele považujte za dlouhodobou investici. Nebojte se sáhnout po dražším kusu nábytku z masivu a nepodceňujte výběr matrací a ložního prádla.
Čtěte také: Výběr postele si žádá nekompromisní přístup
Úložný prostor: upřednostněte uzavřený nábytek
I když větší množství polic, otevřených skříní a boxů působí elegantně, čistě a vzdušně, nehodí se do každého studentského pokoje. Pokud víte, že vaše dítě nepatří k těm nejpořádnějším, upřednostněte uzavřený nábytek. Nepořádek zůstane očím skrytý, a protože se do vnitřních prostorů nebude prášit, s úklidem bude méně práce. Dobrou volbou je kombinace otevřených a uzavřených úložných prostorů. Oblíbené jsou i modulární boxy a přemístitelný nábytek, který si uživatel přizpůsobí podle aktuálních potřeb.
Vytvořte zónu pro práci, odpočinek a zábavu
Studentský pokoj by měl obsahovat tři základní zóny – pracovní, relaxační a zábavní. Pracovní zónu studentského pokoje představuje prostorný pracovní stůl, polohovatelná otočná židle a související vybavení – nástěnky, tabule, úložné boxy na učivo a podobně. Hlavním prvkem zóny pro odpočinek je postel. Pokud to velikost místnosti dovoluje, zakomponujte do ní i pohodlné křeslo, taburet, houpací síť nebo sedací vak. Zóna určená pro zábavu by pak měla být vytvořená s ohledem na zájmy vašeho dítěte. Hudebně založení jedinci potřebují prostor pro kytaru nebo klávesy, sportovci oceníte rotoped, umělci malířské plátno a jiní zase počítač nebo herní konzoli pro hraní her.
Vytvořte útulný prostor pomocí doplňků
Při zařizování nového pokoje zapojte do celého procesu i dospívajícího člena rodiny. Studentský pokoj by měl odrážet charakter uživatele a měl by o jeho osobnosti mnohé vypovědět na první pohled. Uvědomte si, že pokoj pro studenta nemusí být tak čistý a elegantní jako váš obývací pokoj nebo ložnice. Výběr doplňků nechejte na něm. Pomozte zejména při výběru záclon a závěsů, stejně tak i zmiňované podlahové krytiny nebo nábytku. Výzdobu stěn v podobě tapet, plakátů, barev, dekorací, trofejí a dalšího vybavení už nechte v režii vaší ratolesti.
Přečtěte si další články zaměřené na vybavování interiérových prostorů:
Diskuse k článku