Exotické dřevo je symbolem luxusu. Seznamte se s netradičními dřevinami
Nábytek, parkety i terasové desky se vyrábí z různých druhů dřeva. Zatímco dub, borovici nebo modřín zná každý, existují i exotické dřeviny, se kterými se běžně nesetkáme. Mnohé z nich vynikají krásnou strukturou dřeva, vlastnostmi i barevností. Proto se staly symbolem luxusu a často se používají při realizaci dřevěných podlah i nábytku v honosnějších interiérech. Vybrali jsme pro vás 7 druhů exotických dřevin, se kterými se můžete setkat a o kterých jste možná doposud neslyšeli.
Palisandr
Exotické dřevo palisandr pochází z tropického stromu dalbergie. Pravý palisandr roste ve střední a jižní Americe, tzv. asijský palisandr pak pochází ze stromů Indie, Indonésie nebo Srí lanky. Palisandrové dřevo má krásnou červeno-hnědou barvu a výrazné rýhování.
Palisandr je velmi tvrdý a má skvělé akustické vlastnosti, proto se často využívá k výrobě hudebních nástrojů. Své využití má i v nábytkářství. Je skvělým luxusním materiálem pro výrobu stolových desek nebo obložení nábytku. Díky vzácnosti se v minulosti palisandr využíval k výrobě rakví pro významné osobnosti.
Masaranduba
Masaranduba je název jihoamerické dřeviny, která je charakteristická svým výrazně tmavočerveným zbarvením. Roste zejména v Panamě, Brazílii, Peru nebo Venezuele. Dřevo je velmi jemné a zajímavě strukturované. Řadí se mezi velmi tvrdé dřeviny, díky čemuž si masaranduba získala oblibu pro používání na terasy. Po položení masarandubových desek byste měli řezné strany ošetřit voskem a po třech měsících povrchově ošetřit. Při působení slunečního záření a častém kontaktu s vodou dochází postupně k šednutí dřeva. Vzniká tak šedá patina, která je u tohoto druhu přirozená a slouží jako přírodní ochrana.
Doussie
Z oblasti střední a západní Afriky pochází dřevo doussie, které má oranžovo-hnědé zbarvení a mírný přirozený lesk. Čím starší jsou desky ze dřeva doussie, tím je dřevo zralejší a získává výraznější syté zbarvení. Obyvatelé Afriky považují tento druh dřeva za posvátný. Údajně obsahuje éterické oleje, které mají blahodárné účinky na lidský organismus. U nás se dřevo doussie využívá především pro výrobu reprezentativních podlah. Nejen, že skvěle vypadá, ale vyniká i tvrdostí, trvanlivostí a odolností vůči dřevokaznému hmyzu.
Jatoba
Jatoba je exotické dřevo z oblastí Střední a Jižní Ameriky. Má oranžové až červené tmavé zbarvení s fialovými tóny. Patří do kategorie velmi tvrdých dřevin. Pro přirovnání – dřevo jatoba je přibližně dvakrát tvrdší než dub. Dřevina má rovná, případně lehce spletená jádra a zajímavou strukturu. Také tento druh dřeva se nejčastěji využívá pro výrobu luxusních a odolných dřevěných parket a teras. Využívá se také při výrobě masivního nábytku, vnitřních i venkovních dekorací, vzhledem k pevnosti a odolnosti je vhodný i pro obkládání fasád. Odolává povětrnostním vlivům, dešti i UV záření.
Cumaru
I další exotická dřevina pojmenovaná jako cumaru pochází z Jižní Ameriky. Nejčastěji se vyskytuje v Brazílii, Bolívii, Peru nebo Argentině. Strom cumaru dorůstá výšky až 30 metrů. Kůra se využívá k lékařským účelům, dřevo pak pro výrobu terasových desek, ale také vnitřních podlah, těžkých konstrukcí nebo dekorativních dýh. Cumaru má zajímavou strukturu, navíc odolává hmyzu, plísním i hnilobě. Cumaru při působení slunečního záření začíná stejně jako masaranduba postupně šednout.
Wenge
Dřevo wene pochází z exotického jehličnanu, který se vyskytuje v oblastech střední a východní Afriky. Má krásnou a výraznou tmavou barvu, dekorativní žilkování a výrazné vrásnění. Struktura je nepravidelná a hrubá. Wenge je pevná a odolná dřevina, která je oblíbená pro výrobu luxusního masivního nábytku. S oblibou se využívá i pro výrobu dřevěných podlah. Snese nadměrné zatížení, proto je wenge vhodné do prostorů s velkou frekvencí pohybu včetně hotelů, kaváren nebo barů. Je otěruvzdorné, ale špatně se ohýbá.
Přečtěte si jeden ze starších článků, ve kterém jsme se podrobně zaměřili na sibiřský modřín, jeho vlastnosti a možnosti využití.
Diskuse k článku