Družstevní být má nesporné výhody, ale také rizika
Družstevní bydlení se v mnohém liší od osobního vlastnictví. K výhodám družstevního bytu se řadí především nižší náklady na bydlení. Tento typ vlastnictví však přináší také řadu omezení, s nimiž by se lidé měli před nastěhováním pečlivě seznámit. Obecně platí, že výraznější zásahy do stavu nemovitosti nelze provádět bez souhlasu bytového družstva. Mezi tyto zásahy lze zařadit například rozsáhlejší rekonstrukci bytové jednotky, její financování, případně pronájem či prodej.
Rozdíly mezi družstevním a osobním vlastnictvím
Osobní vlastnictví se od toho družstevního liší především v právním pojetí. Jestliže máte nemovitost v osobním vlastnictví, pak jste jejím právoplatným majitelem, a to včetně podílu ve společných prostorech či pozemku. V případě družstevního bydlení je však situace odlišná. Skutečným vlastníkem bytové jednotky totiž nejste vy, nýbrž bytové družstvo, kterému daná nemovitost patří. Lidé, kteří bydlí v družstevním bytě, figurují pouze jako podílníci a členové daného družstva.
Nájemníkovi pak ze zákona a stanov bytového družstva plynou určitá práva a povinnosti. Mezi práva patří například možnost převést byt do osobního vlastnictví, avšak pouze v případě, že podílník splatil kompletní podíl z úvěru družstva, z něhož se financovala vlastní výstavba bytového domu.
Družstevní byt: výhody a nevýhody
Mezi hlavní výhody družstevního bydlení patří nižší pořizovací cena družstevního podílu. Odkoupení bytu do osobního vlastnictví se totiž s ohledem na rostoucí ceny a přísnější podmínky pro získání hypotéky stává pro řadu domácností nedostupnou záležitostí. V případě stěhování si vystačíte s jednoduchým převodem družstevního podílu. Díky tomu se vyhnete sestavování kupní smlouvy či přepisům v katastru nemovitostí. Nový nájemník navíc nemusí platit 4% daň z nabytí nemovité věci. Opomenout bychom neměli ani legislativu, která družstvům umožňuje vyloučit neplatící či problémové nájemníky, což lze považovat alespoň za částečnou záruku bezproblémových sousedských vztahů.
K nevýhodám družstevního bydlení patří především nutnost dodržovat stanovy družstva, které mohou být omezující v tom, jakým způsobem můžete s bytovou jednotkou nakládat. To se týká například náročnějších rekonstrukcí a stavebních úprav. Za nevýhodu lze považovat také komplikovanější financování nákupu nemovitosti. V konkrétních případech se nebojte obrátit na odborníky. Využít můžete například poradenské služby realitní kanceláře.
Jak pronajímat družstevní byt?
Pokud vám však byt nepatří ani se v dohledné době nechystáte na jeho vyvlastnění, ale přesto byste jej chtěli například nabídnout k pronájmu či prodeji, nevyhnete se schvalovacímu procesu. Podle platných českých zákonů není možné, aby nájemník ve formě pronájmu postoupil byt další osobě. Pro tyto případy je však možné vytvořit tzv. podnájem, ani ten se nicméně neobejde bez souhlasu bytového družstva, bez ohledu na to, že se nemůžete spolehnout na jeho udělení. Jak v takových případech postupovat nejlépe poradí zkušení makléři.
Jak postupovat při prodeji družstevního bytu?
Také prodej družstevního bytu má svá specifika. V tomto případě totiž nedochází k prodeji bytu jako takového, ale pouze k převodu družstevního podílu do vlastnictví bytového družstva za úplatu. Převod, k němuž dochází po uzavření tzv. smlouvy o převodu, může být omezen stanovami příslušného bytového družstva. Odborníci z realitní kanceláře PATREAL doporučují, aby se lidé před prodejem svého podílu nejdříve důkladně seznámili s podmínkami bytového družstva.
Hypotéka na družstevní byt má svá pravidla
Obecně platí, že koupi družstevního bytu není možné financovat hypotečním úvěrem. Existují však dvě výjimky. Pokud máte v osobním vlastnictví jinou nemovitost, můžete ji použít jako zástavu hypotečního úvěru. Ručit za vás mohou například i rodinní příslušníci, zastavovaná nemovitost totiž nutně nemusí být ve vlastnictví žadatele o hypoteční úvěr.
Hypoteční úvěr můžete získat také v případě, že od družstva obdržíte písemné potvrzení o možnosti převést nemovitost do osobního vlastnictví do 12 měsíců.
Diskuse k článku