Nízký tarif od PRE: O co jde, kdy spíná a kolik s ním ušetříte?
Odběr elektřiny v levnějším nízkém tarifu dokáže ušetřit opravdu hodně peněz. Zjistěte, kdy ho můžete odebírat, jak ho efektivně využívat a jakým způsobem odhalit, jestli zrovna běží. To vše s cílem podstatně snížit výdaje za elektřinu a ulehčit tak vašemu rozpočtu.
Noční proud je minulostí
Doby, kdy se v domácnostech zapínala pračka či myčka nádobí pouze od 22. hodiny do 6. hodiny ráno, jsou minulostí. Tzv. noční proud označující levnější odběr elektřiny ve zmíněném časovém rozmezí již neexistuje. Distributoři ho nahradili systémem dvou tarifů distribuční sazby. Jedná se o nízký tarif (NT) a vysoký tarif (VT). Tyto tarify se střídají podle různě stanovených intervalů. Ne každý má nárok nízký tarif využívat. Dvoutarifová sazba je k dispozici zpravidla těm zákazníkům, kteří využívají elektřinu pro topení, ohřev vody a nabíjení elektromobilu.
Jak poznat, kdy odebíráte nízký tarif?
O tom, kdy dojde k sepnutí nízkého tarifu, nerozhoduje váš dodavatel, ale distributor. Pro území Prahy a Roztok plní roli distributora Pražská energetika (PRE). Právě ta poskytuje informace o rozpisech časů nízkého tarifu. Přístup k nim máte prostřednictvím oficiálního webu PRE nebo po přihlášení do mobilní aplikace Moje PRE.
Pro vyhledávání na webu se neobejdete bez kódu povelu HDO. Zkratka znamená Hromadné dálkové ovládání, díky kterému zařízení jako bojler, akumulační kamna, přímotop či například chytrá zásuvka využívá nízký tarif PRE. Trojčíslo najdete na štítku elektroměru, případně na samotném přijímači povelu. V mobilní aplikaci zjistíte informaci pro vaše odběrné místo ihned bez HDO.
Kolik s nízkým tarifem ušetříte?
Mnoho elektrospotřebičů od pračky po myčku v dnešní době umožňuje odložit start na předem stanovený čas. Využijte této funkce, abyste se s provozem spotřebiče trefili do nízkého tarifu. Takové opatření se pozitivně promítne do vašeho vyúčtování. Na největší úspory dosáhnou lidé, kteří využívají elektřinu pro ohřev vody. Rozdíl u nich činí i více než tisíc korun za rok.
Pokud vám zmíněná úspora nepřijde atraktivní, vyzkoušejte srovnat ceny elektřiny a objevte, jaký dodavatel má pro vás nejlepší nabídku. V hledání vám pomůže kalkulačka elektřiny, do které vyplníte několik základních údajů. Kalkulačka srovná desítky poskytovatelů a ukáže vám, kolik změnou ušetříte.
Ze změny nemusíte mít obavy
Přechod k jinému dodavateli je jednoduchý a vyřídíte ho z pohodlí domova. Stačí projevit zájem o některou z nabídek, kterou vám kalkulačka vyhledala. Díky bezplatné podpoře vás nečeká složité papírování ani návštěva pobočky. Jak vidíte, cesta k úsporám za elektrický proud je jednodušší, než to na první pohled vypadá.
Diskuse k článku