Čištění trouby by mělo být nejen důkladné, ale především pravidelné
Úklid a údržba kuchyně patří k těm nejnáročnějším domácím pracím, jimž se nevyhne nikdo, kdo chce svůj příbytek udržovat v čistotě. Zabrat dávají především spotřebiče, které slouží k vaření, pečení a dalším úpravám jídla. Vyčistit troubu tak, aby se blýskala jako nová, je tak často doslova uměním. S připáleninami a mastnotou si totiž jen tak něco neporadí.
Udržovat troubu v perfektním stavu je možné, čištění však musí být realizováno častěji než jednou za rok při generálním vánočním úklidu. K dostání jsou speciální přípravky, které pomáhají veškeré usazeniny lépe odstranit, mezi lidmi kolují i postupy, které lze zařadit do kategorie tzv. babských rad. Prodávají se však i spotřebiče, které se o očistu díky moderním technologiím postarají samy. Jak tedy efektivně vyčistit troubu, aby vypadala opět skvěle?
Troubu je vhodné čistit co nejdříve po použití
Zásadou, které je třeba se držet, je nenechat případnou mastnotu zbytečně opakovaně připalovat tím, že budete troubu používat i přesto, že je takto znečištěná. Čím více mastnoty se bude v troubě usazovat, tím namáhavější bude její dokonalé odstranění. Počkejte proto po pečení, až přístroj vychladne (některé přípravky lze použít na ještě zčásti ohřáté stěny trouby), a důkladně ho vytřete. Nezapomeňte ani na rošty a mřížky. Pro tyto účely můžete pořídit spreje, gely, písky a tekuté čističe, které lze na vnitřní stěny trouby nanést a po krátkém působení jimi vše potřebné setřít. Často se osvědčí i běžný prostředek na nádobí. Nejste-li fanoušky chemie, pak jistě vyzkoušíte tipy na vyčištění trouby obyčejnou vodou, solí nebo jedlou sodou či citronovou šťávou.
„Připáleniny v troubě je vhodné nechat odmočit a až pak je odstraňovat.“
Pomoci může obyčejná pára, sůl i jedlá soda
Návodů a rad, které se předávají z generace na generaci, existuje celá řada. Udržujete-li troubu pravidelně, pak si možná vystačíte s obyčejnou vroucí vodou, která ve vyhřáté troubě uvolní zaschlé skvrny, které pak půjdou jednoduše setřít. Někteří také doporučují dát do nádoby sůl a tu v troubě zahřát. Uvolněné výpary opět způsobí, že spálená mastnota půjde mnohem lépe odstranit. V teplé vodě rozpuštěná jedlá soda pak nejen odstraní nánosy, ale také pohltí pachy, které se v troubě vytváří. Na čištění trouby je také možné využít sílu šťávy z citronu, která také dokáže rozpustit ztvrdlou a zaschlou mastnotu. Jiný tip předpokládá obdobný způsob čištění jako u lednice – tedy s využitím trochy octa, který se přidá do teplé vody.
„Dávejte si pozor, aby se špína a prostředky určené na její odstranění nedostaly do otvorů ve stěnách.“
Speciální program vyčistí troubu bez námahy
Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, na trhu jsou k dostání i spotřebiče, které uživateli údržbu usnadňují. Prakticky se o ni nemusí starat. Veškerý princip spočívá ve vlastnostech speciálního povrchu a využití působení velké teploty. Efekt pyrolýzy pak všechnu mastnotu a zaschlou špínu přemění na částečky prachu, které se pak z trouby jednoduše vymetou.
I když jsou moderní trouby zhotoveny povětšinou z kvalitních materiálů s co nejmenší přilnavostí, málokdy lze spotřebič udržovat v perfektním stavu bez námahy. Pomineme-li vyspělé technologie využívající pyrolýzu, pak je třeba nezapomínat na pravidelné a kvalitní čištění, díky kterému nebude mít mastnota žádnou šanci. Trouba tak bude nejen skvěle vypadat, ale během pečení se z ní nebudou linout nelibé pachy ze spálenin, ale pouze krásná vůně připravovaného pokrmu.
Diskuse k článku
Bára