Aby byla klimatizace v dobré kondici, je důležitá její údržba
Majitelé klimatizací si v horkých letních dnech užívají příjemné teploty v interiéru. Kromě radosti, kterou klimatizační jednotky přináší, však s sebou nesou i starosti. Aby bylo zařízení v dobré kondici a sloužilo vám řadu let, žádá si pravidelnou údržbu. Přinášíme tipy a rady, jak na to.
Pravidelná servisní prohlídka je základ
Investice do klimatizace nekončí jejím nákupem a montáží. Je totiž důležité alespoň jedenkrát za rok povolat specializovanou firmu, která provede podrobnou kontrolu a servis. Zásah do vnitřních částí klimatizačních jednotek je laikům zapovězený, protože hrozí poranění elektrickým proudem i únik chladiva.
Odborná firma by měla pečlivě zkontrolovat stav vnitřních jednotek a samozřejmě i té venkovní. Moderní klimatizace jsou však vybavené sofistikovaným diagnostickým systémem, a tak se v případě závažné závady samy vyřadí z provozu a ohlásí chybu. Těmto problémům však lze často předejít právě pravidelnými kontrola. Nestane se tak, že během parného léta klimatizace vypoví svou službu a vy budete čekat i několik týdnů na příjezd servisního technika.
Jak vybrat ventilátor, který vás v létě příjemně ochladí
Kontrolujte vnitřní jednotky a čistěte filtry
Základní údržbu klimatizace zvládnete sami. Pokud nějakou dobu nebyla v provozu, věnujte nějaký čas její kontrole a po zapnutí sledujte, chová-li se standardním způsobem. Nadměrný hluk nebo zápach zatuchliny značí problém a žádá si zavolání specialisty.
Mezí základní kroky údržby, které zvládnete sami, patří čištění filtrů. Ty jsou v podstatě u všech vnitřních jednotek dobře dostupné, stačí jen odklopit přední panel a filtr dle postupu v manuálu vyndat. Před prováděním takové údržby musí být klimatizace samozřejmě vypnutá.
Filtr má za úkol zachytit částice prachu a zabránit tomu, aby se dostaly do útrob jednotky. Už po měsíci tak může být filtr znečištěný a bude si žádat údržbu. Filtry po vyjmutí opatrně propláchněte pod tekoucí vodou o pokojové teplotě. Nepoužívejte čisticí prostředky, které by mohly funkci filtrů omezit nebo je zcela zničit. Filtry nechejte následně okapat a po vysušení je můžete znovu vložit do vnitřní jednotky klimatizace.
Zabraňte znečišťování venkovní jednotky
Kromě vnitřních jednotek si pravidelnou údržbu žádají tak jednotky venkovní. Platí výše uvedené – do vnitřních částí zařízení rozhodně nesmíte zasahovat, odkrývat kryty nebo manipulovat s potrubím. Můžete však hlídat okolí jednotky, které musí být čisté a bez překážek. Za klimatizaci mohou zapadnout větve nebo jiné předměty, které by mohly zabránit správnému nasávání vzduchu.
V důsledku by takové překážky způsobily zvýšení spotřeby, přehřívání a v horším případě i poruchu. Zkontrolujte také, jestli z odpadního potrubí bez problémů odtéká kondenzát a je-li jednotka pevně ukotvená na konzolích.
Převážnou část údržby musí provést specializovaná firma. Na vás však je stav klimatizace průběžně kontrolovat a na pravidelné prohlídky nezapomínat. Některé montážní firmy nabízí i možnost uložení kontaktu do databáze. Až se bude blížit plánovaný čas prohlídky, samy se ozvou.
Chcete se o klimatizacích dozvědět více informací? Přečtěte si některé z předchozích článků:
- Výhody a nevýhody mobilní klimatizace
- Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod
- Klimatizace typu Multi Split: princip, výhody a nevýhody
- Jaký je rozdíl mezi klimatizací a rekuperací vzduchu?
- Jak vybrat klimatizaci do bytu? Poradíme, na co si dát pozor
- Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení
Diskuse k článku