Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky nebo trvalky?
Jakmile se na jaře jen trochu prohřeje půda, můžeme začít s výsevem bylinek. Pokud jsme si k našemu pěstování bylinek připravili záhon, je na čase si promyslet, jaké typy bylinek si na něj pořídíme. Na výběr přitom máme z celé škály bylin, od jednoletek, přes dvouletky až po trvalky. Je přitom jen na nás, které z nich si vybereme a začleníme je do naší jedinečné bylinkové zahrádky, která nám bude přinášet zdravé a voňavé koření prakticky po celý rok.
Jednoletky a dvouletky: kdy je začít sadit?
Z jednoletých bylinek nejsou na nižší teploty citlivé například petržel, kerblík nebo řeřicha. Jejich výsev můžeme provádět už od března. V následujícím měsíci, tedy v dubnu, můžeme sadit kmín nebo kopr, v jeho druhé polovině pak sadíme například rukolu. V květnu je pak vhodný čas pro vysetí teplomilných druhů, jako například majoránky, saturejky, bazalky nebo lichořeřišnice.
Dokud semínka bylinek nezačnou klíčit, udržujeme přiměřeně vlhkou půdu. Jakmile dojde k naklíčení jednoletek a dvouletek, je nutné příliš hustý porost semenáčků „proředit“. Docílíme toho tak, že některé rostlinky zkrátka vytrháme. Můžeme je pak bez obav použít v kuchyni.
Trvalky
Trvalky tvoří základ bylinkové zahrádky. Stále se rozrůstají a vyžadují obvykle jen minimální péči. Trvalky lze v předpěstovaném stavu koupit téměř v každém zahradnictví, zahradnickém centru nebo na trhu. Vhodné bylinky často nalezneme také přímo ve volné přírodě. Kupované předpěstované bylinky - trvalky často dostaneme v malých květináčích. Zde doporučujeme rostlinky rozdělit a rozprostřít po ploše připravovaného záhonu. Při výsadbě musíme počítat s tím, nakolik se mohou jednotlivé rostlinky po několika letech pěstování rozrůst. Nesmíme tedy zapomenout na dostatek místa a světla pro všechny „dospělce“ našich trvalek.
Nezapomeňte na rozestupy
Pro pěstování na zahrádce jsou vhodné tyto víceleté byliny: medvědí česnek, estragon, levandule, meduňka, oregano, máta, šalvěj nebo velmi oblíbená pažitka. Přitom například meduňka dorůstá do výšky 50 až 80 cm a tvoří kompaktní keříky. U vytrvalých druhů bychom tedy měli počítat většinou s 30 až 40 centimetrovými rozestupy mezi rostlinami.
Pokud nám vadí, že v prvním roce máme v záhonu s trvalkami kvůli těmto rozestupům příliš mnoho nevyužitého místa, můžeme tyto mezery dočasně využít pro pěstování letniček, jako například afrikán, nebo nízkých jednoletek. Z těch je vhodná například majoránka. I tak ale nesmíme zapomínat na dostatečné rozestupy.
Výškové rozvržení jednotlivých druhů
Také v bylinkové zahrádce platí, že by vysoké trvalky měly stát spíše v pozadí, zatímco druhy nízkého vzrůstu v popředí. Teprve, až v našich plánech docílíme harmonické kompozice, můžeme s vlastní výsadbou bylinek začít.
Tip: Všechny oseté plochy vašeho bylinkového záhonku doporučujeme označit cedulkami se jmény bylinek.
Čtěte také:
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku