Barvu na beton využijete pro natření podlahy v dílně i garáži
Betonová podlaha si po nějaké době zaslouží omlazení a renovaci v podobě nátěru. Ten zajistí poutavý vzhled, současně přinese jednodušší údržbu a prodlouží životnost podlahy. Jakou barvu na beton vybrat? Na trhu narazíte na řadu barev od mnoha výrobců, které se liší cenou i vlastnostmi. Některé typy nátěrů odolají mechanickému i chemickému zatížení, a tak je třeba vybírat barvu s ohledem na typ povrchu a účel využití. Přečtěte si, jaké typy barev existují, kde se dají používat a jak postupovat při jejich aplikaci.
Barvy na beton – vodou ředitelné i rozpouštědlové
Stejně jako jiné typy barev se i ty na beton rozdělují na vodou ředitelné a rozpouštědlové. Z hlediska ekologičnosti vedou vodou ředitelné barvy na beton, které se snadno aplikují, ale nejsou tak odolné jako rozpouštědlové nátěry. Ty doporučujeme používat zejména do zatěžovaných prostorů, mezi které patří zejména sklepy, garáže nebo dílny.
Rozpouštědlové barvy odolávají mechanickému poškození a vyznačují se i chemickou odolností, kterou oceníte právě při práci v dílně. Na druhé straně mají rozpouštědlové barvy mnoho odpůrců, a to právě kvůli ekologické zátěži. Při jejich aplikaci je třeba místnost dobře odvětrávat a používat ochranné pomůcky, aby nedocházelo k vdechování škodlivých ředidel.
Stará betonová podlaha si zaslouží opravu i nový nýtěr
Kde všude barvu na beton využijete
Barvy na beton jsou vhodné do jakéhokoliv prostoru, ve kterých se nachází betonové podlahy a další stavební prvky. Nejčastěji se používají při renovacích podlah v garážích, kde po nějaké době dojde vlivem působení horkých pneumatik, sněhu či soli ke zprašování a následnému vydrolení. Barvu na beton pak použijete při opravách podlah v dílnách, ale také sklepech, skladech, balkonech nebo terasách. Na trhu narazíte i na odolné barvy na betonové bazény, které dlouhodobě odolávají i přímému kontaktu s vodou.
Čtěte také: Jak brousit betonovou podlahu
Jak postupovat při renovaci betonové podlahy
Rozhodli jste se pustit do omlazení staré zašlé popraskané podlahy a rádi byste ji opatřili novým nátěrem? Než se pustíte do samotného nanášení barvy, musíte si podklad důkladně připravit. Renovace a natírání betonových podlah se skládá z několika kroků:
1) Odstranění nesoudržných částí
V první řadě je třeba starou betonovou podlahu očistit od všech nečistot. Za tímto účelem vám dobře poslouží výkonné vysavače do dílny, se kterými vysajete i drobný prach a částečky betonu. Pokud se na betonové podlaze nachází nesoudržné plochy a beton se v některých místech odlamuje, tyto části odstraňte.
2) Zarovnání podlahy
U starých betonových podlah se často objevují praskliny, vydrolená místa i velké či malé díry. Proto je důležité podlahu důkladně vyrovnat, a to pomocí rychleschnoucího betonu. Připravte jej podle pokynů uvedených na obalu a s využitím hladítka důkladně rozprostřete po podlaze. Vyplňte všechny otvory a praskliny a nechejte zaschnout. Poté zkontrolujte, je-li betonová plocha rovná a hladká. Případné nerovnosti odstraňte brusným papírem.
3) Vysátí podlahy po aplikaci nového betonu
Novou vrstvu betonové podlahy je třeba opět vyčistit a vysát pomocí výkonného vysavače. Zbavíte se tak drobných částí vydroleného nebo zbroušeného betonu, který by se na barvu zbytečně lepil.
4) Nanesení penetračního nátěru
Aby zrenovovaná podlaha dlouho vydržela a zachovala si své vlastnosti, musí se před aplikací krycí vrstvy opatřit penetračním nátěrem. Můžete použít speciální penetraci na beton, svůj účel však splní i samotná vrstva barvy na beton naředěná ředidlem. Po zaschnutí penetrace doporučujeme nanést ještě jednu vrstvu a barvu na beton naředit v poměru 5:1.
5) Nátěr horní vrstvy barvy na beton
Betonová podlaha opatřená penetrací je připravena na aplikaci horní vrstvy barvy na beton. Tu už na podlahu aplikujte bez ředění. Vytvoří se dostatečně silná souvislá vrstva, která zajistí mechanickou odolnost a dobrou soudržnost. Betonové podlahy natírejte pomocí válečku s krátkým vlasem, díky kterému vytvoříte celistvou plochu bez přechodů či kapek barvy.
Barva na beton schne při dobrých klimatických podmínkách cca 24 hodin, poté je připravena na zatížení. Máte-li doma staré nevzhledné betonové podlahy, jednoduchou aplikací krycího ochranného nátěru ji oživíte, a to bez větších investic.
Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna, které jsme pro vás připravili:
Diskuse k článku