Vyhledávané laminátové plovoucí podlahy mají své přednosti i nedostatky
Plovoucí podlahy patří k nejžádanějším typům. Lze na ně narazit v novostavbách i při rekonstrukci starších domů nebo bytů. Mezi základní druhy patří laminátové plovoucí podlahy, atraktivní zejména z hlediska odolnosti a poměrně nízkých pořizovacích nákladů, díky čemuž jsou právě laminátové plovoucí podlahy tolik vyhledávané a domácnostmi oblíbené.
Plovoucí podlaha jako taková nabízí velký komfort už od samotného počátku využívání, tedy pokládky. Tu zvládne provést i každý trochu zručnější kutil. Nemusí tak nutně využívat služeb odborných firem. Jednotlivé lamely se do sebe zasouvají drážkami nebo zacvakávají s pomocí speciálně uzpůsobených zámků. I díky tomu mají laminátové plovoucí podlahy v tuzemských domácnostech jedno z největších zastoupení. Základní složení laminátové plovoucí podlahy je následovné:
- vrchní vrstva laminátu s dekorativním papírem (pokrytý pryskyřicí)
- jádro podlahy – z HDF nebo MDF materiálů
- spodní stabilizační vrstva
Jaké výhody a nevýhody jsou tedy pro laminátové plovoucí podlahy typické?
Výhody laminátové plovoucí podlahy
Laminátová podlaha je většinou imitací celodřevěné podlahy (ale též keramické či například z kamene), která je bohužel pro spoustu domácností z hlediska finanční náročnosti nedosažitelná. Laminátové plovoucí podlahy tak mohou doplnit jakýkoliv styl interiéru. Pestrá škála dekorů, vzorů a barev dělá z laminátové plovoucí podlahy z tohoto hlediska mnohostranně využitelný výrobek. Netřeba připomínat, že díky rozsáhlé nabídce vzhledu této podlahy, je možno využít ji v prostoru jako jeden z dominantních prvků, který lze s ostatními kombinovat dle principů moderního bydlení – do kontrastů, k vyzdvihnutí detailů či jedinečností místnosti. Další často zmiňovaná přednost u laminátové plovoucí podlahy je vysoká odolnost. Ta plyne, jak již bylo nastíněno, z materiálu nášlapné vrstvy – laminátu. Tato vrstva chrání jádro lamely před mechanickým či dalším poškozením nebo opotřebením. V neposlední řadě je také možné umístit pod laminátovou podlahu podlahové vytápění. Ani údržba však nevyžaduje žádnou větší námahu. Laminátové plovoucí podlahy jsou proto často doporučovány jako podlahy, které nejlépe plní představu o poměru cena versus výkon.
Cena laminátové plovoucí podlahy (tloušťka lamely 6 mm) začíná u nejlevnějších typů na cca 140 Kč/m2. |
Nevýhody laminátové plovoucí podlahy
Oproti výhodám existují samozřejmě vlastnosti, které mohou leckoho od nákupu laminátové plovoucí podlahy odradit. K běžně uváděným nevýhodám tak patří především hlučnost. Jestliže si soused v bytě nad vámi pořídí laminátovou podlahu, záhy to poznáte. Každé posunutí židle, spadnutí čehokoliv na podlahu, kroky, to vše se skrze jednotlivé vrstvy laminátové plovoucí podlahy snadno přenáší. Je proto nezbytné investovat do speciální podložky případně jiné zvukové izolace. Výrazným nedostatkem je také chlad. Laminátová podlaha je zkrátka studená, v porovnání se dřevem je z tohoto hlediska nepohodlná.
Velkým nepřítelem laminátové plovoucí podlahy je také voda a tekutiny obecně. V případě vylití na podlahu je nutné ihned zakročit a vše utřít. S tím souvisí i nevhodnost pro domy a byty, kde se drží znatelná vlhkost. Laminátové plovoucí podlahy totiž s případnými změnami relativní vlhkosti mění i svůj objem, což je pro příjemné užívání nepřípustné, nevratně se totiž zdeformuje nosná deska. Pokud u laminátové plovoucí podlahy dojde k poškození lamely, například na ní spadne něco těžkého a zanechá v ní rýhu, pak není možné lamelu zbrousit jako u dřevěného typu, ale je nutné přistoupit k výměně celé lamely, což je také jednou z větších nevýhod, protože takový zásah vyžaduje čas a přináší zbytečné starosti.
Údržba laminátové plovoucí podlahy
Údržba podlahy, to je parametr, který je v této době také důkladně sledován. Dnešní doba totiž do komfortního bydlení zahrnuje využívání materiálů, které nevyžadují náročnou a komplikovanou péči. V této otázce jsou laminátové plovoucí podlahy jasným favoritem. V čem tedy péče o ně spočívá? V utírání lehce navlhčeným hadrem, mopem, houbou apod. Může se využít mýdla či přidání speciálního čisticího prostředku právě na laminátové plovoucí podlahy. I tak se ale více doporučuje suché čištění v kombinaci s občasným mokrým (i když jen s částečným využitím vody).
Na co se zaměřit při výběru?
Před výběrem laminátové plovoucí podlahy je nutné promyslet si, co je od ní očekáváno a do jakých prostor přijde. Produkty jednotlivých výrobců se totiž liší tloušťkou lamely, skladbou vrstev, ale i izolačními schopnostmi. Pro méně namáhané prostory postačí laminátová podlaha z nízkotlakého laminátu, do těch vytíženějších pak přijde vhod laminát vysokotlaký, který je sice dražší variantou, ale poskytne kvalitu příhodnou právě pro nadměrně využívanou podlahu. Platná norma dělí plovoucí laminátové podlahy na ty, jež jsou určené do obytných prostor, a na ty, které své uplatnění nachází v komerčních prostorech. Zaměřte se proto na skladbu laminátové plovoucí podlahy, ale též související zátěž, kterou je schopna unést. Nechte si předvést řez podlahou a ověřte si, jak je vrstva laminátu silná, kvalitní typy (drahé) mohou mít dokonce dvě, ty nejlevnější ji mohou mít velmi tenkou.
Laminátové plovoucí podlahy jsou oblíbené zejména díky cenám a možnostem v otázkách jejich vzhledu. Pokud se však nechcete napálit, pamatujte při výběru na to, že je třeba hledět i na celkové složení a zpracování. V takovém případě lze pořídit laminátovou podlahu, která bude schopna konkurovat té ze dřeva, jíž se v určitém smyslu slova snaží laminátové plovoucí podlahy v mnohém vyrovnat.
Diskuse k článku