Vintage styl bydlení: Útulný domov s nostalgickou náladou
Slovo vintage překládáme jako něco starého, minulého nebo také klasického. Přestože vintage styl patří mezi oblíbené interiérové styly, asi málokdo si zařídí bydlení pouze starožitnými kousky. Jistě není žádoucí, aby náš domov působil jako muzeum. Na straně druhé, historické a klasické prvky v citlivé kombinaci se současným čistým designem vnáší do interiéru příjemně nostalgickou náladu s puncem osobitosti.
Vintage styl však není mezi interiérovými styly jediný, který se inspiruje minulostí. Již jsme vám představili Retro styl, který je spojován především s 50. – 70. léty 20. století. Vintage styl se však vrací ještě dál a to do časů našich babiček a prababiček, tedy zhruba do první poloviny minulého století.
Je třeba také zmínit, že vintage styl má více podob. Může se inspirovat historickými městskými byty, vilami či továrnami a harmonicky se doplňovat s dalšími interiérovými styly, jako je například minimalistický, skandinávský nebo industriální. Dalšími variacemi jsou zámecké komnaty a venkovské prostředí, kde se často prolíná s provence nebo venkovským stylem.
Vintage styl: Kam se nejlépe hodí?
Při vytváření vintage stylu je klíčový výběr místa. Tento styl je přímo předurčen pro prostory s historií. Zde bude přirozeně zapadat a podtrhne jejich jedinečnou atmosféru. Nespornou výhodou starších bytů a domů je také fakt, že zde často nalezneme velmi žádané původní prvky, které se po citlivé renovaci stanou pravými klenoty interiéru ve vintage stylu. Jedná se především o dveře, špaletová okna, parketové či prkenné podlahy, podlahy z teraca a občas také dobový nábytek či doplňky.
Naopak do moderních bytů a novostaveb tento styl příliš nezapadá. Pokud jste si však vintage styl oblíbili, můžete si jej do svého bydlení zakomponovat v podobě nábytkových solitérů, dekorací nebo bytového textilu. Méně je však v tomto případě více.
Jak si vytvořit vintage styl u sebe doma?
PODLAHA
Při jejím výběru si dejte obzvlášť záležet, protože je velmi dominantním prvkem a udává styl celému interiéru. Nadčasovou volbou jsou podlahy dřevěné. Na trhu seženete celé kolekce podlah s opotřebovaným vzhledem, ať už se jedná o podlahy dřevěné, vinylové nebo keramické. Právě keramické dlažby a obklady s retro a vintage dekory se vyhřívají na výsluní popularity. Velmi oblíbené jsou například černobílé variace nebo tzv. patchwork – mix více vzorů složených v efektní celek.
STĚNY
Stěny můžeme přizpůsobit vintage stylu více technikami. Svou renesanci zažívají tapety nebo klasický váleček. Další možností je i tzv. tupování. Jedná se o záměrné vytváření nerovností a šmouh při výmalbě. K vintage stylu patří také dřevěné obložení, dekorativní podlahové a stropní lišty, dále obložení z kamene či cihel a to především ve venkovském či provence stylu.
Při výmalbě nic nezkazíte bílou barvou nebo jemnými pastelovými barevnými odstíny. Odstíny barev se většinou volí v tlumených tónech. Působí tak dojmem, jako by časem vybledly.
Vintage styl: Kvalitní nábytek na celá desetiletí
Lidé, kteří si oblíbili vintage styl, si váží odkazu svých předků, oceňují tradiční materiály a kvalitní řemeslné zpracování. Typický nábytek ve vintage stylu je z masivního dřeva, s propracovanými detaily a ozdobnými prvky - jako jsou vitrínky, lišty, mřížkování, šuplíčky a podobně.
- masivní skříň a komoda
- sekretář
- polstrovaná pohovka, lenoška a křesílko na nožičkách, případně křeslo tzv. ušák
- houpací křeslo
- knihovna
- toaletní stolek
- postel s vysokým čelem ze dřeva nebo kovu
- prádelník
- rustikální kuchyně, spotřebiče s vintage vzhledem
- příborník
- masivní truhla a další
Úchytky na nábytku jsou většinou kované či keramické. Znaky opotřebení ve vintage stylu nejsou na překážku, naopak patina je velmi žádoucí, a pokud není autentická, vytváří se i uměle různými metodami patinování.
Nezapomínejme ani na stylové vybavení koupelny, ve které krásně vynikne vana na nožičkách a umyvadlo s mosaznými kohoutkovými bateriemi.
Vintage styl: Stylové vintage dekorace a bytový textil domov zútulní
Ve vintage stylu můžeme vybírat z nepřeberného množství doplňků a dekorací. Do svého interiéru jej však umisťujte s rozmyslem, abyste prostor příliš nezahltili.
Příklady vintage dekorací:
- osvětlení dle stylu – z kovu s patinou, křišťálové lustry, porcelánové a jiné
- kovové svícny
- obrazy a zrcadla v masivních rámech
- černobílé fotografie
- plechové reklamní cedule
- porcelán, keramika, broušené sklo
- starožitné hodiny
- keramické zásuvky a vypínače
- dobové šicí a psací stroje
- dobové knihy a hračky
- proutěné koše
- staré hmoždíře, keramické pečící mísy, mlýnky, smaltové nádoby, váhy a další
Bytový textil k tomuto stylu také neodmyslitelně patří a má zde široké spektrum využití. Textilie by měly být v jemných přírodních či pastelových tónech nebo se vzorem a to nejčastěji s květinovým motivem nebo proužkem. Materiály volte raději přírodní - len, bavlna, samet, hedvábí, vlna a kůže.
Příklady bytových textilií:
- závěsy
- dekorační polštářky a polstrování sedacího nábytku, případně kožená křesla
- stínidla lamp
- háčkované dečky
- plédy a přehozy přes postel
- ložní prádlo, baldachýny
- tkané koberce, koberce z vlny a hedvábí s orientálními či květinovými ornamenty
- kuchyňský textil – utěrky, sedáky na židle, ubrusy a další
V tomto stylu nesmíme také opomenout tradiční zdobení látek krajkami a výšivkami.
Na závěr jen zmíníme, že i ve vintage stylu mají nejvyšší hodnotu věci s citovou a osobní vazbou, ať už se jedná o porcelánový servis po milované babičce nebo starý stoleček z bazaru, který jsme si sami zrenovovali.
Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY:
6. Retro styl
Diskuse k článku