Koloniální styl: Exotické bydlení s vůní dálek
Základy tohoto stylu byly položeny v dobách, kdy námořní velmoci, především Anglie, Francie, Španělsko, Holandsko a Portugalsko, uskutečňovaly své dobrodružné a dobyvačné plavby do vzdálených a exotických zemí. Přelomovým bodem se stalo objevení Ameriky v 15. století a dále rozšíření mocenského vlivu na africkém i asijském kontinentu. Evropské prvky se začaly mísit s místními domorodými kulturami, a vznikla tak inspirace pro jedinečný styl bydlení, který dnes označujeme jako koloniální.
Není náhodou, že zařízení v tomto stylu nalezneme především v domovech vášnivých cestovatelů, kteří si ze svých výprav přivážejí mnoho rozmanitých suvenýrů. Vybavení v koloniálním stylu si ale samozřejmě můžete pořídit i v případě, že cestování do dalekých zemí není vašim koníčkem. Stačí navštívit specializované prodejny nebo si objednat zajímavé exotické kousky na mnoha internetových obchodech, a to i zahraničních. Přesto ale platí, že autentické předměty z cest, ke kterým se vážou konkrétní vzpomínky a zážitky, zde mají neporovnatelně vyšší hodnotu.
Jak si zařídit koloniální styl u sebe doma?
Koloniální styl bydlení kromě cestovatelů okouzlí také obdivovatele tradiční ruční práce a kvalitních přírodních materiálů, jakými jsou:
- masivní dřevo
- keramika a porcelán
- kámen
- kov
- kůže a kožešiny
- přírodní tkaniny – vlna, len, bavlna, hedvábí, kašmír a další
Pro plasty a jiné syntetické materiály v tomto stylu není místo.
Podlahy:
Stejné pravidlo platí také v případě podlahových krytin. Vyhněte se napodobeninám z lamina či vinylu a investujte do tmavší dřevěné, keramické či kamenné podlahy. Nesmíme samozřejmě zapomenout na ručně tkané kusové koberce často s orientálními vzory, které můžeme společně s polštáři, nízkými stolky a taburety proměnit na příjemné posezení.
Stěny:
Harmonickou atmosféru interiéru navodí výmalba v bílé barvě nebo v jemných neutrálních a přírodních odstínech. Pokud jste však milovníkem odvážných barev a výrazné stěny na vás nepůsobí rušivě, zkuste se inspirovat orientem a vymalovat si třeba červenou, oranžovou, fialovou nebo tyrkysovou barvou. Na trhu seženete i velmi zajímavé tapety a fototapety s orientálními vzory a motivy. Další možností pro oživení stěn je obklad z kamene nebo pro koloniální styl typický dřevěný podhled.
Nábytek:
V koloniálním stylu bydlení se masivní nábytek vyrábí z odolných exotických dřevin, jde zejména o teak, kaučuk, indický palisandr, asijský ořech, mindi, wenge, mahagon a další. Na nábytku v tomto stylu také běžně najdeme kovové aplikace a ozdobné kování nebo rozmanité vyřezávané dekory nejčastěji s motivem rostlin a zvířat.
Pohovky, křesla a taburety bývají očalouněny kůží v přírodních barvách, především v odstínech hnědé.
Mezi dalšími materiály vhodnými pro výrobu nábytku musíme zmínit oblíbený ratan. Jedná se o popínavou rostlinu, která roste v pralesích jihovýchodní Asie. Po napaření a impregnování v oleji se používá k výpletu nábytku i k výrobě různých doplňků, zejména košů a košíků.
Tvrdý a odolný bambus je zase rychle rostoucí travnatou rostlinou s dřevnatými stébly a její využití je opravdu rozmanité - od kuchyňského prkénka až po podlahy, drobný nábytek či žaluzie. Na trhu je dokonce k dostání i bambusové kolo.
Koloniální styl: Doplňky navodí tu pravou objevitelskou atmosféru
Možností, jak dekorovat interiér v koloniálním stylu, je nepřeberné množství. Proto vybírejte pečlivě, abyste prostor zbytečně nezahltili velkým počtem předmětů. Snažte se také předejít přeplácanosti a raději nekombinujte produkty z výrazně odlišných zemí, například africké masky společně s čínským porcelánem a indickými soškami.
Mezi typické doplňky v koloniálním stylu patří zejména:
- cizokrajné pokojové rostliny - palmy, orchideje, bambus
- koše a květináče z ratanu či vodního hyacintu
- velká zrcadla v masivních rámech z kovu či vyřezávaného dřeva
- masivní dřevěné truhly
- dřevěné žaluzie či okenice
- vysoké vázy
- doplňky z tepaného kovu
- sošky – zvířata, obřadní sošky, bůžci
- masky, amulety, šperky
- lovecké trofeje
- svícny a aromalampy
- zarámované fotografie z cest a mapy
- originální obrazy z cest od místních umělců
- svítidla – kovové lustry, lampy se stínidly z textilu, skla, papíru či perleti a další
Bytové textilie vybíráme z příjemných přírodních tkanin. Ke koloniálnímu stylu bydlení patří především lehké závěsy, vzdušné baldachýny nad postelí a ložní prádlo nejlépe v neutrálních barvách.
Pokud se však necháte inspirovat Mexikem nebo zeměmi Orientu, můžete použít širokou škálu jasných barev a vzorů.
Útulnost a zabydlenost interiéru podtrhneme dekoračními polštáři, které můžeme umístit na lůžka, sedací nábytek i podlahu.
Příjemný interiér v koloniálním stylu je hotový. Nyní se můžeme odměnit posezením s šálkem kvalitního černého čaje s mlékem, stejně jak to měli v minulosti ve zvyku angličtí správci kolonií.
Diskuse k článku