Venkovský styl jako návrat k tradicím našich předků
Máte rádi přírodní materiály? Chcete, aby byl váš domov útulný, pohodlný, a tak trochu romantický s atmosférou starých časů? Pokud ano, venkovský styl bydlení by mohl být ten pravý pro vás.
Není náhodou, že v dnešním uspěchaném a přetechnizovaném světě stále více lidí cítí potřebu, vracet se zpátky k tradičním hodnotám našich předků. K době, kdy rodiny trávily více času pospolu, a žily ve větším souladu s přírodou. I obyvatelé velkých měst proto stále častěji utíkají alespoň o víkendech do svých chalup na venkově a někteří zde dokonce přesidlují natrvalo. Také díky tomu si venkovský styl získává na oblibě.
Venkovský styl totiž rozhodně není o dokonalosti ani minimalismu. Lidé, kteří si vytváří bydlení v tomto stylu, chtějí útulný domov, ve kterém se budou cítit uvolněně a příjemně se svou rodinou a přáteli. Rádi se obklopují věcmi, které pro ně mají citovou hodnotu.
Venkovský styl nejvíce oceňuje tradiční řemeslné zpracování, ruční práci a přírodní materiály, kterými jsou především:
- masivní dřevo,
- kámen,
- keramika,
- proutí,
- vlněné, bavlněné a lněné textilie.
Přesto se umí venkovský styl bydlení přizpůsobit i moderním interiérům. Zde je však třeba výrazně ubrat na rustikálnosti a prostor odlehčit citlivou kombinací s moderními materiály.
Jak si vytvořit venkovský styl u sebe doma?
Základem venkovského stylu bydlení je kvalitní podlaha. Do více namáhaných prostor je vhodná keramická dlažba. Do ostatních prostor pak doporučujeme použití dřevěných podlah. Ve venkovském domě nebo na chatě krásně vynikne tradiční prkenná dubová podlaha. Pro zateplení prostoru nezapomeňte položit tkané kusové koberce nebo pravé kožešiny.
Stěny vymalujte nejlépe bílou barvou. Interiér tak bude vypadat světle, čistě a vzdušně. Zapovězené však nejsou ani jiné barvy, především přírodní a pastelové tóny. Oblíbené je také použití dřevěných, kamenných nebo cihelných obkladů. Pokud se ve vašem obydlí objevují dřevěné trámy, rozhodně se nebojte je přiznat.
Nábytek by měl být z masivního dřeva, v ideálním případě vyrobený na míru přímo od šikovného truhláře. Pro venkovský styl je typický tento nábytek:
- masivní truhla,
- dřevěná komoda,
- masivní skříň,
- bytelná postel s vysokým čelem,
- vysoký noční stolek,
- příborník.
Venkovský styl: Kuchyně v centru dění
Velká pozornost se věnuje také kuchyni a jídelně, která je tím pravým srdcem domova. Nesmí zde chybět především velký dřevěný jídelní stůl s dřevěnými židlemi nebo lavicí.
Tradiční kuchyně je rustikální s mnoha skříňkami, poličkami, prosklenými vitrínkami, dřevěnými mřížkami nebo ozdobnými věncovými lištami. Také kuchyňské spotřebiče by měly danému stylu odpovídat. Na trhu bez problému seženete spotřebiče, které kombinují nejmodernější funkce s retro vzhledem. Další možností je ukrytí vestavných spotřebičů do skřínek. Místo nerezového dřezu raději zvolte keramický a místo pákové baterie budou vypadat mnohem stylověji klasické kohoutky.
Venkovský styl se bez doplňků neobejde
Venkovský styl si velmi zakládá na doplňcích. Dokonce se toleruje i jistá přeplácanost. Nebojte se vystavit na odiv kořenky, dózy, staré hmoždíře, hrnce, dřevená prkýnka, vázy, nádobí s lidovými motivy, tzv. cibuláky a jiné. Na parapety položte keramické květináče s bylinkami.
Důležitou roli hrají také textilie, jako jsou ubrusy, utěrky, podsedáky, chňapky, polštářky a ložní povlečení. Okna ozdobte závěsy, které můžete stáhnout stuhou. Látky mají nejčastěji květinový vzor, proužky nebo kostky, tzv. kanafas.
Další doplňky venkovského stylu jsou například:
- proutěné truhly a košíky,
- řezané a sušené květiny,
- svíčky a tradiční petrolejové lampy,
- obrazy s tématikou přírodní, náboženskou, fotky rodiny i předků, naivní umění,
- dřevěné a keramické sošky,
- plechové květináče, vázy a konvičky.
Pokud chcete interiér doladit do nejmenšího detailu, pořiďte si keramické retro vypínače a zásuvky. Pomyslnou třešničkou na dortu vesnického interiéru je pak „živý oheň" v krbu nebo kamnech.
Venkovský styl za málo peněz, aneb hledejte, renovujte a vyrábějte
Venkovský styl bydlení může být díky kvalitním materiálům a řemeslnému zpracování dosti nákladný. Avšak s trochou trpělivosti a šikovnosti si můžete pořídit kouzelný interiér i za omezený rozpočet.
Zkuste se poptat u rodiny a svých známých. Ve sklepech a na půdách někdy odpočívají zapomenuté poklady, které jen čekají na své znovuobjevení. Krásné kousky za příznivé ceny můžete najít také v kamenných i internetových bazarech.
S trochou snahy určitě zvládnete i drobné renovace. Starší nábytek byl v minulosti vyráběn velmi fortelně, a proto často postačí jen jeho vyčištění, případně zbroušení a opatření novým nátěrem. Znaky opotřebení nejsou vadou, právě naopak. Přirozená patina je v tomto stylu velmi žádaná.
Do zabydlení vašeho interiéru navíc můžete zapojit celou svou rodinu včetně dětí. Vytvářejte si z proutí, slámy a sušených plodů nejrůznější dekorace, ušijte si třeba praktický kapsář nebo plátěné pytlíčky na bylinky, uháčkujte dečky nebo malé figurky. Možností je spousta.
Ze zařizování vašeho domova se tak může stát hezký koníček a příjemně strávený čas s vašimi nejbližšími.
Na téma interiérových stylů vznikl celý seriál, podívejte se na jeho další díly:
Diskuse k článku