Půdní vestavba: chytré řešení nebo problémy navíc?
Půdní vestavby mají svůj boom už za sebou, stále se však objevují a nabízí se jako levnější varianta bydlení. Díky půdním vestavbám a nástavbmán, které bývají často s prvním zmíněmým zaměňovány, se dá jednoduše zvětšit obytný prostor. Zatímcopůdní vestavby znamenají jen úpravu dosud nevyužívaného prostoru, s půdními nástavbami je o něco složitější práce a také administrativa.
Začněme jednodušší variantou – půdní vestavbou. U rodinných domů, kde se s dalším využitím prostoru pod střechou nepočítalo, je potřeba do plánů zahrnout kompletní úpravy, a to včetně bourání krovů, lepšího zateplení a mnohy i oprav střechy.
Složitost řešení půdní vestavby
Díky půdní vestavbě zůstane celkový vzhled domu povětšinou nezměněný. Mohou nastat případy, že je potřeba lehkých úprav, avšak žádné dramatické změny v tavru střechy nebo výšce domu. Lehce se tak vyřeší problém s bydlením pro další generaci nebo jen pro starší děti.
Dispozice půdní vestavby záleží na potřebách jednotlivů nebo rodiny. Nejčastěji je potřeba volit kompromis mezi velkou kuchyní a velkým obývacím pokojem. Na ložnici a koupelnu pak takové nároky nejsou.
Půdní vestavba: administrativní náležitosti
Pokud se bude podkroví pro naši půdní vestavbu jen lehce upravovat (nové omítky, podlahy, nátěry, výměna střešní krytiny), tak není potřeba žádých úkonů. Oznámení o změně užívání je však potřeba při změně užívání stavby – což zahrnuje i půdní vestavbu. Pokud nebudou provedeny úpravy nosné konstrukce, postačí pouze ohlášení, jamile se ale bude zasahovat do krovu nebo vzhledu střechy, bude potřeba povolení.
Jak se pozná, že je dům pro půdní vestavbu vhodný? Je potřeba zkontrolovat:
- stav obvodového zdiva
- základy
- možnost výstavby schodiště (vnitřního či vnějšího)
- stropy pod původní střechou
- stav a možnosti komínu (varianta pro stavbu krbu)
- stav a kapacitu inženýrských sítí
Podlahy v půdních vestavbách
Samostatnou kapitolou u půdní vestavby jsou podlahy. Nehodí se těžké, které budou příliš zatěžovat konstrukci. Raději sáhněte po sádrovláknitých nebo sádrocementových deskách a nezapomeňte ani na vrstvu zvukové a tepelné izolace pod plovoucí podlahu – spíše, než pro vlastní pohodlí, se jedná o vstřícný krok k sousedům o patro níž.
Suchou cestou se doporučuje stavět i příčky – značkou ideál je sádrokarton, díky kterému je stavba snadná, rychlá a také levná.
Každé snížení výsledné sumy je totiž vítané. V závislosti na složitosti přestvby se pohybuje také výseldná suma: pokud budete budovat i koupelnu, pak musíte počítat s minimální částkou kolem 700 tisíc korun. Bez koupelny si připravte alespoň půlmilionoou částku a variantu s vypracováním co nejvíce prací svépomocí.
Oproti nástavbě je ale půdní vestvba tím levnějším, rychlejším a snadnějším řešením.
Diskuse k článku
DonLabuznik