Jaké výhody a nevýhody skýtá bydlení v podkroví?
Podkrovní byty jsou mnohými lidmi považovány za nejkomfortnější způsob bydlení. Atypické dispozice a zkosený tvar stěn utváří atraktivní prostor, který lze zařídit zcela odlišně a originálně. Pokud má navíc střecha dostatek prosklených ploch, pak se bydlení v podkroví stává doslova pohádkou. Tak však nemusí mít vždy šťastný konec, zvláště jsou-li některé konstrukční prvky provedené nekvalitně či ledabyle.
Láká vás bydlení v podkroví? Máte možnost vybudovat ve svém domě půdní vestavbu? Pak si určitě také přečtěte článek „Realizaci půdní vestavby musíte pořádně zvážit“, ve kterém jsme se zaměřili na všechny základní okolnosti, které je třeba dopředu promyslet. Nyní se však podívejme na to, jaké výhody a nevýhody jsou bydlení v podkroví připisovány.
Bydlení v podkroví – výhody
Pokud je stavba, ve které se podkrovní byt nachází, umístěna v pěkném prostředí a obyvatelé mají přístup k oknům, pak se mohou povětšinou kochat nádherným výhledem, který je v nočních hodinách umocněn i oblohou plnou hvězd. Co se týče praktických vlastností takto zřízeného obydlí, pak je určitě vhodné vyzdvihnout prostor jako celek, který umožňuje využít volného místa i do výšky, aniž by místnosti působily stísněně. Členitost takového bytu může být zázemím pro originální nápady, avšak je zapotřebí dostatek invence. S uvedenými výhodami také souvisí velice široké možnosti v otázce prosvětlení bytu. Přivést do podkroví přirozené světlo není tak náročné jako u běžně řešených obytných jednotek, čímž se také může dosáhnout značných úspor za elektřinu. Ani vytápění nemusí být tak nákladné, protože jak je známo – teplo stoupá vzhůru, a tak se půdní byt snadno ohřeje od bytů v nižších patrech. Jenže právě teplo je i kamenem úrazu. V letních měsících je ho až moc.
Bydlení v podkroví – nevýhody
Jak už bylo napsáno na řádcích výše, jednou z největších nevýhod bydlení v podkroví je horko v letním období. Na střechu dopadají přímé sluneční paprsky, a tak se bez klimatizace stává tento byt skleníkem, kde klasické větrání nepomůže. Mnozí obyvatelé si také stěžují na hlučnost při dešti, kdy kapky bubnující do okenních tabulí často nedovolí v noci spát. Pokud není střecha půdní vestavby dostatečně izolovaná, pak se může objevit i zatékání a vznik nežádoucích plísní. Pokud nevíte, jak si poradit s plísní na zdi, přečtěte si článek ZDE, ve kterém najdete zajímavé rady a tipy. K nevýhodám podkrovního bydlení se také řadí nutnost pořízení nábytku na míru, který je mnohem dražší než standardizované varianty. Členitost prostoru, která je uvedena mezi výhodami, je zároveň tedy i nevýhodou. Vždy se proto vyplatí přizvat si k zařizování bytového architekta.
I když jsou podkrovní byty vyhledávané a žádané, málokdo si před pořízením uvědomuje i možné nástrahy takto atypického bydlení, které je nevhodné pro starší osoby a lidi s pohybovými omezeními, protože k němu často nevede jiná cesta než po spoustě schodů.
Diskuse k článku
Lenka