Aby škůdci pokojových rostlin byli bez šance
Zimní období je pro pokojové rostliny kritické – jsou totiž mnohem více ohroženy nejrůznějšími škůdci a chorobami. Většinou se to týká těch květin, kterým dopřáváte chybnou nebo nedostatečnou péči. Někdy se však objeví i u těch opečovávaných a na řadu tak přichází razantní zákrok v podobě chemických postřiků.
Někteří ze škůdců jsou poměrně agresivní a během několika dnů se dokáží rozmnožit tak, že napadnou většinu rostlin. To už na ně nepostačí lapače zastrčené v květináči. Škůdců je celá řada a někdy to dá spoustu práce, než se jich zbavíte.
Nejčastější škůdci pokojových rostlin
Listové mšice
Drobný okřídlený i bezkřídlý hmyz, který je zabarvený do zelena nebo černa. Jeho přítomnost poznáte tak, že povrch listů na rostlinách je lepkavý a snadno se tak na něj chytají plísně, jejichž výsledkem jsou černé fleky. Lze se jim bránit zesíleným draselným hnojením, pokud se přeci jen objeví, pak pomáhá sprchování rostlin. Přírodně se dá mšic zbavit nasazením slunéčka sedmitečného, které jej likviduje (larvy můžete objednat ve specializovaných obchodech).
Puklice
Plochý hnědý škůdce se na rostlinu přisaje tak, že vypadá jako její součást. Vysávají však rostlinné šťávy, a to i z kořenů v květináči. Také kolem nich je povrch lepkavý. Zbavit se jich jednou provždy bývá těžké – jsou chráněni voskovým štítem, jenž nedovolí proniknout postřiku. Často tak nezbývá nic jiného, než odstraňovat hadříkem případně vatovou tyčinkou jedince po jedinci. Pomáhá v tom líh nebo mýdlová voda.
Svilušky
Že rostliny napadl tento škůdce, poznáte podle pavučinek, které vytváří na spodní straně listů nebo těsně nad zeminou. Vypadají jako malí pavoučci a rostlinu vysávají, až začne žloutnout a hnědnout. Špatně snáší vlhkost a řešením tak je osprchování rostliny a zabalení do fólie, v níž se během několika dnů přestanou množit a pak i uhynou.
Molice
Bílý okřídlený hmyz, který se usazuje na spodní straně listů. Vylučuje hmotu, na níž se chytají černě. Jakmile se listů dotknete, molice vzlétají. Protože jsou pohyblivé, řešením mohou být lepivé lapače. Vhodné je také umístit rostlinu na místo, kde se dá často větrat.
Chemický zásah proti škůdcům
Na každý druh potřebujete rozdílný postřik. Většina z nich je jedovatých, a proto je nikdy nepožívejte v uzavřené místnosti, natož přímo v bytě.
Na molice je potřeba použít přípravek, který koluje celou rostlinou a sami jej tak do sebe nasají. Je to například Mospilan, jehož aplikaci opakujte jednou za 14 dní. Na další žravé a savé škůdce platí Soldep, Actellic, Neopynamin nebo Ultracid. Svilušky a další roztoče zničí Apollo, Morestan či Omite.
Jak sami vidíte, ne vždy je potřeba zasahovat hned chemicky. Při pěstování dbejte na to, aby bylo o rostlinu dobře postaráno a měla vhodné podmínky – už jen tím předejdete celé řadě problémů.
Diskuse k článku