6 různých balkonových květin, které si zamilujete
Rádi byste zkrášlili svůj balkon nebo ozdobili okenní parapety krásně rozkvetlými rostlinami? I když muškáty patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější druh balkonových rostlin, možností výběru je opravdu hodně. Vybrali jsme pro vás 6 různých balkonových květin, které vašemu bytu či rodinnému domu udělají opravdovou parádu. Zaměříme se také na jako, jak se o zmíněné druhy balkonových rostlin starat a na co důležitého se zaměřit.
Australská kopretina všelicha
Všelicha iberkolistá neboli alstralská kopetina pochází jak jinak než od protinožců. Velmi dobře se jí však daří i v našich klimatických podmínkách. Je tak ideální balkonovou rostlinou, kterou můžete pěstovat v truhlíku i závěsných nádobách. Květy všelichy připomínají naši oblíbenou kopretinu. Kvete v různých barvách od bílé po fialovou. Existuje mnoho druhů australské kopretiny, na trhu tak narazíte i na žluté, oranžové či černé kultivary.
Všelicha není náročná na pěstování, protože se jí daří jak na slunci, tak ve stinném stanovišti. Vyžaduje však pravidelnou zálivku, protože při přeschnutí kořenů brzy uvadne. Na druhé straně se však australská kopretina nesmí ani přelévat, důležité je udržovat substrát stále vlhká. Nepřítelem všelichy jsou slimáci, kteří si na ni bohužel často pochutnávají. Jedno za čas použijte hnojivo pro balkonové rostliny a na balkon ji přesuňte až v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.
Kapská kopretina osteospermum
U balkonových rostlin podobných kopretinám zůstaneme. Krásná bohaté kvetoucí rostlina osteospermum si získala přízvisko kapská kopretina. Není náročná na pěstování, nejlépe se jí bude dařit na jižně orientovaných balkonech a terasách. Zaujme svými sytě zbarvenými květy v růžové, fialové či modravé barvě. Rostlina pochází z Afriky, takže je na suché období poměrně zvyklá. I přesto vyžaduje pravidelnou a intenzivní zálivku. Pokud na ni několik dní zapomenete, období sucha přečká bez větších problémů.
Tip: rozkvetlé rododendrony ozdobí vaši zahradu
Jak se o rostlinu osteospermum starat, aby krásně kvetla? Základem je kvalitní a dobře propustná půda. Ta by měla být bohatá na živiny a pravidelně hnojená. Doporučujeme do nádoby umístit i drenážní vrstvu, která zajistí odtékání přebytečné vody. Při pěstování do truhlíku ji také můžete zkombinovat s jinými druhy balkonových rostlin.
Stálekvetoucí nestařec americký
Chcete mít na balkoně či terase květinu, která vám nádherně pokvete po celou dobu letního období? Pořiďte si nestařec americký, který pochází z dalekého Peru. Existuje více než 50 druhů nestařce, které se liší velikostí i zbarvením květů. Pokud budete nestařec pravidelně přihnojovat a zalévat, odmění vás bohatým květenství.
Hlavní předností rostliny je fakt, že v průběhu léta kvete nepřetržitě, a to přibližně od června do září. Nové květy nepřetržitě nahrazují ty staré odkvétající, a tak budete mít balkon zbarvený po dlouhé měsíce. Odkvetlé části průběžně zastřihujte, aby se vytvořil prostor pro květy nové.
Sporýš zahradní – ideální pro balkonové truhlíky
Pokud vybíráte květiny do balkonového truhlíku, možná vás zaujme sporýš zahradní čili verbena. Rostlina je hustě větvená a poléhavá, neroste příliš do výšky. Je vhodná na okenní parapety, kde příliš neomezí výhledy z okna.
Vyznačuje se drobnými květy příjemné vůně, které existují ve všech barevných variantách. Jedinou barvou, na kterou u sporýše nenarazíte, je žlutá. Kvete až do října. Verbeny jsou hodně náročné na živiny i závlahu. Vyžadují pravidelné hnojení a nejlépe se jim bude dařit v samozavlažovacích truhlících.
Balzamínám se daří i ve stinných místech
Ne každý má tu výhodu, že má balkon či terasu orientovanou na prosluněnou jižní stranu. Do stinných míst se hodí například balzamína neboli sultánka. Balzamíny mají velkou spotřebu vody, proto je vysaďte do samozavlažovacích truhlíků a dopřejte jim dostatek prostoru.
Čtěte: balkonové květiny v novém trendu
Reagují rychle na přeschnutí a mohou brzy zvadnout, proto pravidelnost zavlažování nepodceňujte. Pokud chcete balzamíny hnojit, začněte s tím až ve chvíli, kdy prokoření. Používejte běžná hnojiva určená pro hnojení balkonových rostlin.
Fuchsie pro zkušené pěstitele
Pokud se považujete za zkušenější pěstitele a nebojíte se výzev, zasaďte si do truhlíků či samostatných nádob fuchsie. I když se jedná o hojně rozšířené balkonovky, jejich pěstování je vcelku náročné. Vyžadují světlé a vzdušné stanoviště, nesnesou však silné polední sluneční záření.
Aby se jim na balkoně dobře dařilo, musí mít velmi kvalitní substrát doplněný o živiny. Kromě pravidelné zálivky pak vyžadují i přísun čerstvého vzduchu a také občasné rosení. Nezapomeňte fuchsie pravidelně zastřihovat a tvarovat. Poslední řez však neprovádějte později než v polovině dubna.
Které balkonové rostliny jsou vašimi favority? Podělte se svými pěstitelskými úspěchy na našem Facebooku.
přečtěte si i další články, které vám přinesou spoustu informací a inspirace:
Diskuse k článku