10 tipů, jak ušetřit v domácnosti snadnou změnou návyků
Mnozí lidé by rádi snížili náklady na provoz domácnosti, ale i při nejlepší vůli nevědí, jak na to. Přitom teoretický základ je vcelku jednoduchý. O poznání těžší je ovšem dosáhnout potřebných změn, protože k tomu je často nutné obměnit své návyky, zvyky i chování. V konečném součtu lze za rok ušetřit stovky i tisíce korun, které pak využijete mnohem příjemnějším způsobem.
Snížit spotřebu energií chce vůli a trpělivost. Pro začátek je stěžejní uvědomit si, zda víte o situacích, kdy energie využíváte naprosto neekonomicky. Svítíte často v předsíni, i když už byste nemuseli? Vaříte bez pokliček? Necháváte v zimě všude otevřené dveře? To je jen stručný nástin toho, kdy dochází ke zcela neefektivnímu využívání energií. Na následujících řádcích najdete doporučení, jak v tomto ohledu ušetřit.
1/ Nenechávejte elektroniku v tzv. pohotovostním režimu
O tomto doporučení přemýšlejte zvláště u zařízení, která zapínáte nepravidelně. Televizi se vzhledem k dennímu používání ve většině domácnosti nevyplatí celkově vypínat, protože její uvedení do provozu spotřebuje o to více energie. Pokud však DVD přehrávač, hifi věž nebo rádio používáte pouze o víkendech, volte raději možnost úplného vyjmutí z elektrické sítě. Ač je přístroj na první pohled vypnutý, spotřebovává v pohotovostním režimu (stand-by) nepatrné množství energie.
2/ Klasické žárovky vyměňte za úsporné, nebo přinejmenším volte méně výkonné
Máte na toaletě 100 W žárovku? Pak zcela zbytečně plýtváte elektřinou, tedy ochuzujete rodinný rozpočet. Na všech místech, kde je to možné, zvažte výměnu žárovky. V nejlepším případě za úsporný typ, kompromisem může být pouze používání méně výkonné. V každém obydlí se najdou prostory, kde se nachází zbytečně silné zdroje osvětlení. Typickým příkladem jsou chodby, předsíně, toalety i menší koupelny. A samozřejmě nezapomínejte zhasínat.
3/ Při vaření používejte pokličky a k ohřevu vody rychlovarnou konvici
Vaření nebo ohřívání bez poklic je v tuzemských domácnostech velkým nešvarem. Přitom takový způsob vyžaduje nejen více energie, ale také času. Povoluje-li to pokrm, co připravujete, použijte na hrnec pokličku. S kuchyní souvisí i doporučení využívat k ohřevu vody vždy rychlovarnou konvici. Pokud si doma topíte kamny a máte na nich plochu k vaření, pak si můžete vypomoci i jimi.
4/ Zavírejte za sebou dveře
V zimě je výraznou položkou rozpočtu topení. Nedávejte teplu příležitost unikat a zavírejte za sebou dveře vytápěných místností i v případě, že ji opouštíte pouze na pár vteřin nebo minut. Chcete-li efektivně vyvětrat, využijte oken, která na zhruba 5 minut otevřete dokořán, třeba i v několika místnostech, čímž docílíte kýžené výměny vydýchaného vzduchu za čerstvý, aniž byste ztratili více tepla, než je potřeba.
5/ Místo koupele ve vaně provádějte denní očistu sprchováním
Sprchování je mnohem ekonomičtější a hygieničtější než koupání se ve vaně. Na co si ji napouštět každý den? Určete si den, kdy si relaxaci ve vaně dopřejete, a jinak se sprchujte. Výrazně tak ušetříte za vodu. Samozřejmě za předpokladu, že jí nebudete plýtvat. Znamená to především zastavovat ji ve chvílích, kdy si například mydlíte tělo nebo myjete vlasy šamponem.
6/ Investujte do úsporných spotřebičů
Čeká vás koupě nového vybavení? Pak investujte do zařízení spadajících do energetické třídy s označením A nebo A+. Cena je sice o něco vyšší než u více energeticky náročnějších výrobků, avšak vložené finance se vám jistě vrátí v konečném součtu plateb za spotřebu. Věděli jste, že například moderní pračky jsou o celých 50 % úspornější než ty, co se vyráběly před zhruba 10 lety?
7/ Zapomeňte na mytí nádobí pod tekoucí vodou
Běžný chod domácnosti si nelze představit bez umývání nádobí. Největším nešvarem je mytí pod tekoucí vodou, při kterém spotřebujete až 3x více vody, než pokud byste si napustili dřez. I z toho důvodu je možné doporučit nákup myčky, kterou si ušetříte také spoustu času.
8/ Nebojte se změnit dodavatele
Možná se bojíte velkého vyřizování a vyplňování dokumentů, a tak raději tolerujete vyšší cenu za energie od dodavatele, u kterého jste již nějakou dobu. Mnohé společnosti na tuto pohodlnost a časovou zaneprázdněnost lidí spoléhají, proto nikterak neřeší, že jejich ceny jsou často příliš vysoké. Najděte si ten čas a udělejte si svá malá porovnání. Bude-li se vám zdát některá konkurenční nabídka výhodnější, nebojte se ji využít. Některé formality lze vyřídit i online. Ušetřené peníze za tu dočasnou námahu jistě stojí.
9/ Snižte teplotu v domácnosti o 1 °C
V mnohých domovech dochází ke zbytečnému přetápění místností. Naučte se regulovat teplotu podle aktuální potřeby a zkuste ji o jeden stupeň snížit. Pocitově změnu zaznamenáte minimálně, v rozpočtu pak mnohem zřetelněji. Topidla vypínejte (nebo snižujte jejich výkon), když jdete do práce či do školy a také na noc.
10/ Využívejte celou kapacitu pračky
I když potřebujete nutně vyprat jen pár kousků oblečení, vydržte to, až se jich sejde více. Poloprázdná pračka spotřebuje stejné množství energie jako zcela naplněná. Je tedy neekonomické nevyužívat její kapacitu.
Budete-li se řídit našimi tipy, pak se již po několika měsících můžete setkat s odměnou v podobě snížení nákladů na energie. Nové návyky je ale nutné si udržet a se snahou nekončit. Dále pak můžete investovat větší částky do větších úspor, například provedením zateplení nebo výměnou oken.
Diskuse k článku