Zrenovujte interiérové dveře a zárubně. Budou vypadat zase jako nové
Dveře jsou výrazným prvkem každého interiéru a podílí se na utváření jeho stylu. Zdá se vám, že vaše staré dveře už dávno neodpovídají moderním standardům a současně vypadají oprýskaně nebo jsou poškrábané? Pusťte se do jejich renovace! Samozřejmě si můžete pořídit zcela nové dveře, u těch však ale hrozí, že bude náročné je „napasovat“ do původních zárubní. Kompletní výměna dveří včetně zárubní pak vyžaduje náročné stavební a bourací práce, což se ve výsledku prodraží. Přečtěte si, jak jednoduše zrenovovat staré dřevěné nebo umakartové dveře i kovové zárubně. Budou vypadat zase jako nové.
Dveře k renovaci vysaďte z pantů
Aby byla renovace starých dveří co nejjednodušší, doporučujeme je vysadit z pantů a položit na stavební kozy. Bude se vám s nimi dobře pracovat a eliminujete stékání barvy, která by na povrchu vytvořila nevzhledné kapičky. Snadno se dostanete i do všech zákoutí kovových zárubní a nevynecháte žádné místo.
Odmontujte kliky a zbavte dveře původního nátěru
Pokud máte dveře připravené na stavebních kozách, pusťte se do jejich přípravy. V první řadě odmontujte kování a kliky, které by vám při nanášení nového nátěru zavazely. Nezapomeňte odmastit místa v okolí závěsů, protože zde mohou zůstat zbytky tuku, na kterých by vrstva nátěru nedržela. Následně musíte staré dřevěné nebo umakartové dveře zbavit původního nátěru.
Pokud byly dveře již několikrát lakované, doporučujeme použít horkovzdušnou pistoli a pomocí špachtle vrstvu opatrně seškrabovat. Je-li vrstva původní barvy tenká, dveře stačí přebrousit vibrační bruskou. Následně použijte tmel pro zaplnění škrábanců, vrypů či drobných děr. Vytvoříte tak hladkou jednolitou plochu, na které bude nová vrstva barvy dobře držet. Před nanášením barvy nezapomeňte povrch důkladně očistit od prachu a nečistot.
Staré dveře natřete základní barvou
Pokud renovujete dveře a chcete, aby vypadaly hezky a dlouho vydržely, nezapomeňte na nanášení základové barvy. Ta jednak zvýší přilnavost barvy k podkladu, jednak dokáže současně zacelit mikroskopické praskliny na povrchu. Poté nechte základovou barvu pořádně vytvrdnout. Poznáte to tak, že po dotyku nejen že nebarví, ale ani nelepí. Následně povrch pečlivě přebruste jemným smirkovým papírem, čímž vytvoříte krásně hladkou jednolitou plochu. Nezapomeňte dveře oprášit a přetřít navlhčenou houbičkou. Díky tomu na povrchu dveří nezůstane žádný prach ani nečistoty.
Krycí barvu nanášejte ve dvou vrstvách
Až budete mít dveře opatřené základovou barvou, která bude zaschlá a přebroušená, pusťte se do nanášení krycí barvy. Použijte libovolnou barvu na dřevo a kov, vhodné jsou syntetické, které se ředí pomocí ředidla. Svůj účel splní i ekologické vodou ředitelné barvy, práce s nimi však může být trochu náročnější. Vrstvu barvy nanášejte pomocí štětce do kříže, aby se zaplnila celková plocha. Následně vždy dlouhým tahem „prořízněte“ celou plochu, aby se nátěr slil a sjednotil. Až první vrstva alespoň částečně zaschne, můžete se pustit do nanášení poslední krycí vrstvy.
Nátěr můžete nanášet i válečkem s jemným vlasem
Nový nátěr si zaslouží i kovové zárubně
Když už se pustíte do renovace starých dveří, rovnou opatřete novým nátěrem i staré kovové zárubně. Postup je v podstatě stejný. Kovové zárubně je třeba důkladně očistit, přebrousit a odmastit. I v tomto případě je důležité nanést základovou barvu na kov, teprve až po jejím vytvrzení naneste dvě vrstvy krycího emailu. Uvidíte, že vaše interiéry se promění k nepoznání!
Čtěte také: Co všechno by měly splňovat bezpečnostní dveře
Renovaci dveří i zárubní svěřte do rukou profesionálů
Pokud chcete zachovat původní dveře a zárubně, ale nová vrstva laku pro vás není dostačující, můžete renovaci svěřit do rukou profesionálních firem. Ty provádí renovace pomocí moderních technologických postupů. Na staré dveře nanesou speciální folii v libovolné barvě či dekoru. I staré dveře tak mohou ve finále získat strukturu dřeva, která je typická u mnoha současně vyráběných interiérových dveří.
Firmy provádí i renovace kovových zárubní, a to takovým způsobem, že je opatří speciálními obložkami. Obložkové zárubně se dnes používají naprosto běžně a můžete je mít i ve starém bytě či domě, a to bez bourání. Na původní kovové zárubně se zkrátka speciálním postupem přimontují ty obložkové, který ty staré překryjí. Ve výsledku budou zrenovované dveře i zárubně vypadat úplně jinak. Takové řešení je však podstatně nákladnější než nanesení nového nátěru svépomocí. Záleží na vás, kolik financí jste do renovaci ochotni investovat.
Přečtěte si i další články z rubriky domácí dílna:
Diskuse k článku