Zelená střecha a její specifika
Obliba realizace zelených stech v posledních letech stále roste. Oblíbené jsou zejména ve městech, kde je zeleně nedostatek. Obzvláště v místech s hustou bytovou zástavbou jsou tak zelené střech stále oblíbenější. Přináší však i celou řadu dalších výhod včetně kvalitní ochrany hydroizolace. Jaká jsou specifika zelených střech, na co se při realizaci zaměřit a na jak je udržovat? Právě na to se nyní zaměříme.
Zelené střechy přináší řadu výhod
Pokud zvažujete zhotovení zelené střechy, pak vězte, že poutavý vzhled a přímý kontakt se zelení nejsou jedinými výhodami. Při kvalitní realizaci zelené střechy zajistíte dostatečnou ochranu hydroizolační vrstvy, díky které její životnost prodloužíte. Zelená střecha navíc zlepšuje i tepelnou a zvukovou izolaci stavby. Navíc snižuje míru prašnosti v ovzduší, produkuje kyslík a zadržuje oxid uhličitý.
V místech se zelenou střechu se vám bude dobře dýchat. Vyhnete se také zbytečnému přehřívání střech a zmírníte kolísání vlhkosti vzduchu. Zelené střechy navíc odlehčují kanalizaci, protože snižují odtok dešťové vody.
Zelené střechy se skládají z mnoha vrstev
Realizace zelené střechy je komplexní a poměrně komplikovanou záležitostí. Aby vám zelená střecha dlouho vydržela zajistila veškeré související výhody, musí být důkladně zhotovena z několika vrstev. Každá střecha může navíc vyžadovat použití různých vrstev podle typu (rovná/šikmá střecha), v závislosti na typu hydroizolace je v některých případech třeba použít fólii odolnou proti prorůstání kořenů. Zelená střecha může mít tyto složky:
Hydroizolace a vegetační vrstva
Substrát rozhodně nemůžeme pokládat přímo na betonovou střechu, to je samozřejmé. Základem každé zelené střechy musí být kvalitní hydroizolační vrstva, nad ní by pak měla být i separační vrstva, hydroakumulační a drenážní vrstva a filtrační geotextilie. Až na ni se naváží samotný substrát a poté vegetace.
Extenzivní zeleň
Po zhotovení základního vegetačního podloží se mohou na zelenou střechu sadit různé rostliny a zeleň. Jednou ze základních typů je tzv. extenzivní zeleň, která zahrnuje především nenáročnou vegetaci. Extenzivní zeleň je vhodná pro ty zelené střechy, se kterými nechcete mít příliš starostí, patří sem zejména mechy, trávy či byliny. Extenzivní zeleň je nenáročná na zavlažování a používá se jak pro rovné, tak šikmé střechy.
Intenzivní zeleň
Chtěli byste na své střeše pěstovat keře, stromy, trvalky či okrasné trávníky? Pak budete mít co dočinění s tzv. intenzivní zelení, která vyžadují mnohem více péče. Zelenou střechu s intenzivní zelení budete muset pravidelně zavlažovat, hnojit a udržovat. Z hlediska náročnosti, ale také využitelnosti, se střechy s tímto typem zeleně vyrovnávají běžným okrasným zahradám v terénu.
Náročnost údržby jako hlavní kritérium realizace
Pokud zvažujete realizaci zelené střechy, promyslete si, kolik času chcete věnovat její údržbě. Pokud patříte mezi vášnivé zahrádkáře a chybí vám ve městě okrasná i užitková zahrada, se kterou byste si mohli pohrát, můžete si pořídit zelenou střechu s intenzivní zelení. Pokud naopak chcete mít se zelenými plochami jen minimum starostí, pořiďte si extenzivní zeleň, která vyžaduje údržbu maximálně dvakrát do roka. Na zelené střeše můžete mít i moderní systém zavlažování, který vám práci výrazně usnadní. Je pak na vás, v jakém stylu si zelenou střechu zařídíte. Může sloužit jen pro okrasu, stejně tak může být součástí venkovní terasy či venkovního posezení.
Na co se při realizaci zelené střechy zaměřit
Před realizací zelené střechy byste se měli obrátit na odborníky, kteří vám poradí, co vše je potřebné právě pro vaši střechu. Je pak na vás, pustíte-li se do realizace svépomocí, nebo necháte-li kompletní zhotovení na odborné firmě. Při realizaci zelených střech je třeba už při návrhu zohlednit řadu faktorů. Patří mezi ně například odolnost vrstev proti prorůstání kořenů, maximální zatížení střechy, sklon, požární bezpečnost, odvodnění či zajištění proti erozi půdy.
Se zelenými střechami se v českých městech setkáte stále častěji. Jedná se o efektní řešení, jak do města dostat kus zeleně a využít některých z možností, které nám nabízí sama příroda.
Jistě vás zaujmou i další články, které s problematikou zelených zahrad souvisí:
Diskuse k článku