Zdravé bydlení

img

Jak si v kanceláři vytvořit podmínky pro zdravou práci

Sedavé zaměstnání nás nutí trávit celou pracovní dobu ve strnulé pozici, což velké většině z nás způsobuje problémy s páteří, bolesti hlavy, svalové problémy i obezitu. Tyto zdravotní komplikace mohou přivodit syndrom RSI, což znamená poškození z trvalého namáhání. Nad tím, jak si v kanceláři vytvořit podmínky pro zdravější práci, by se měli zamyslet nejen ti, kteří již zdravotní komplikace pociťují, ale i ti, kterým zatím dlouhé sezení problémy nedělá.

Pravidelné pracovní přestávky

Doporučuje se udělat si každou hodinu přestávku dlouhou alespoň 5 minut. Přestávku ale nesmíme věnovat telefonování nebo vyřizování sms, o přestávce bychom měli relaxovat, projít se a udělat několik protahovacích cviků.

Pokud máme samostatnou kancelář, můžeme se věnovat intenzivnějšímu cvičení, takzvanému office gym. Office gym je sada cviků, pomocí kterých uvolníme a posílíme celé tělo - kliky s opřením o stůl, dřepy, běh na místě a podobně. Ne každý má samostatnou kancelář, kde by si mohl zacvičit. Potom je potřeba zaměřit se na nenápadné cviky, které můžeme cvičit i v open space, například procvičování nohou pomocí posilovací gumy, masáž chodidel masážním míčkem nebo klasické cviky na protažení krční páteře, ramen a rukou.

Po cvičení se budeme cítit lépe, ulevíme namáhaným svalům i páteři, odpočinou si také naše oči. Pak si můžeme dát svoji oblíbenou kávu, vyznavači zdravého životního stylu možná raději sáhnou po proteinové tyčince, sušeném ovoci nebo oříškách. Po takové přestávce budeme pracovat s větší chutí i výkonností.

Ergonomické pracovní místo

Dále bychom se měli zaměřit na to, aby naše pracoviště odpovídalo ergonomickým pravidlům, což zahrnuje výběr a správné nastavení pracovního stolu, židle i uspořádání pracoviště.

Kvalitní kancelářská židle

Samozřejmostí je kvalitní polohovací židle, která by měla být stabilní a pevná. Správným nastavením židle zabráníme namáhání zádových svalů.

Sedák by měl být v takové výšce, abychom při sezení měli pravý úhel v kyčlích i v kolenou. Opěradlo by mělo pevně podpírat bederní páteř, područky nejsou nezbytným vybavením. V průběhu pracovní doby je vhodné střídat způsob sezení. Vynikající alternativou je sezení na relaxačním míči, rehabilitačních klínech nebo na nafukovacích čočkách.

Pracovní stůl

Rozměr pracovního stolu zvolíme takový, aby se nám na něj vešlo potřebné vybavení i materiály. Pokud často opisujeme nebo podle počítače kontrolujeme papírové materiály, je dobré pořídit si držák na dokumenty, který se umisťuje mezi klávesnici a monitor.

Pracovní deska by měla být ve výšce přibližně 72 cm nad podlahou, tento rozměr ale nebude vyhovovat těm, kteří mají malou, nebo nadprůměrně vysokou postavu. Ideální volbou je elektrický polohovací stůl, díky kterému si můžeme výšku stolu nastavit přesně podle našich potřeb – když u stolu sedíme, tak by předloktí a nadloktí mělo svírat pravý úhel. Další velkou výhodou polohovacího stolu je možnost zvýšit jeho výšku tak, abychom mohli pracovat ve stoje. Při práci ve stoje posilujeme náš hluboký stabilizační systém, čímž zamezíme chronickým bolestem zad.

Vytvořte si příjemné místo pro práci

Uspořádání pracovního místa

Pravidla ergonomie se vztahují i na uspořádání našeho pracoviště. Monitor by měl být ve vzdálenosti délky naší paže, při natažené paži se tedy monitoru dotkneme jen konečky prstů, vrchní okraj monitoru by se měl nacházet těsně pod výškou očí. Klávesnice a myš by měly být volně dosažitelné, při práci s myší bychom se zápěstím neměli dotýkat stolu, zápěstí si můžeme podložit ergonomickou podložkou.

Zdravé a dietní stravování v práci

Jedním z negativních aspektů sedavého zaměstnání je nadváha nebo obezita. Nedostatek pohybu i nezdravé stravování mnohým z nás způsobuje problém s nárůstem tělesné hmotnosti. Velmi vyhledávanou možností jak se tomu vyvarovat je nízkosacharidová dieta. Principem nízkosacharidové neboli low carb diety je radikální snížení příjmu sacharidů, doporučuje se snížit denní příjem sacharidů na 50 až 150 g. Pro rychlé porovnání – bílý rohlík obsahuje přibližně 28 g. Při low carb dietě se zaměřujeme na potraviny, které mají nízký obsah cukrů a zároveň vysoký obsah kvalitních bílkovin a tuků – maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, ořechy a vybrané druhy zeleniny. Ovoce se považuje za dezert.

Při práci v kanceláři určitě oceníme, když si nebudeme muset zdravé a dietní obědy a svačiny připravovat sami a když budeme mít možnost využít nabídky hotových pokrmů. Jednou z variant je takzvaná ketodieta, která je založená na principu low carb diety a nabízí široký výběr pokrmů, které si v práci připravíme během chvíle. Jídla nízkosacharidové diety si můžeme objednat i u dodavatelů krabičkových diet.



Diskuse k článku

  • Pavlínka

    19:26 1. 10. 2022 0
    Podle mě zdravá kancelář není jen o tom, jak máte dán notebook na stůl, ale i co v kanceláři dýcháte a co za materiály vás obklopuje.
    • JAjťak

      10:25 3. 12. 2022 0
      Za sebe musím souhlasit, zdravá budova je to nejlepší pro naše těla. A s tím, jak se momentálně nemá topit, tak nevidím v dohlednu, že by v kancelářích bylo líp.

Dobrý kontakt k tématu

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Jak opravit lakovaný nábytek a vrátit mu původní vzhled

Lakovaný nábytek působí elegantně a chrání dřevo před poškozením. Časem se ale může objevit řada nedokonalostí – škrábance, skvrny, odlupující se lak. Naštěstí ale většinu z těcho vad dokážete opravit sami, ani...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...