Zařizujete dětský pokoj? Známe vychytávky, ze kterých budou děti nadšení!
Plánování dětského pokoje je opravdovou výzvou. Pokoj by měl zajistit maximální pohodlí pro děti, vyniknout svým stylem a současně přinést dostatek úložného prostoru. Způsobů, jak se do zařizování dětského pokoje pustit a s čím začít, je několik. Připravili jsme pro vás několik praktických i esteticky přitažlivých vychytávek, které se budou líbit vám i vašim ratolestem. Ve většině případů se jedná o cenově dostupná řešení, u kterých nebudete muset sáhnout hluboko do kapsy.
Tapety s dětskými motivy
Dětský pokoj by měl svým stylem odrážet zájmy dětí. Snažte se při vybavování potlačit své ego a zeptejte se přímo dětí, co se jim líbí a v jakém duchu by si pokoj přály. Myslete na to, že pokoj bude dítěti sloužit zřejmě až do dospělosti, a tak navrhněte řešení, které půjde v budoucnu změnit. Ideální variantou je použití tapet na stěny, které jsou dostupné v mnoha barevných provedeních a s nejrůznějšími motivy.
Tapety jsou cenově dostupnou variantou, a až vaše dítě omrzí, jednoduše je sundáte a nahradíte za jiné, případně stěnu přetřete novou barvou. I když se jedná o dětský pokoj, nepřehánějte to s barevnými kombinacemi a držte se dominantní barvy. Výhodou tapet je nejen jejich cenová dostupnost, ale také snadná aplikace a údržba. Pomocí tapety snadno pozměníte i starší pokoj k nepoznání, a to bez větších úprav.
Skládací pracovní stůl a dostatek úložných prostorů
Pokud zařizujete dětský pokoj menších rozměrů, musíte důmyslně skloubit prostor pro hraní a pro práci. Umístěním velkého pracovního stolu do malé místnosti dítěti zbytečně uberete spoustu prostoru pro hraní. Jak se s tím vypořádat? Pořiďte si kvalitní a pevný skládací stůl, který bude během dne složený a uschovaný. Jakmile bude dítě chtít psát nebo si třeba malovat, stůl jednoduše rozložité a vytvoříte velkorysý pracovní prostor.
Nezapomínejte ani na dostatek úložných prostorů, ať už na oblečení, tak hračky. Zkombinujte otevřené police se skříněmi a zásuvkami. Do dětského pokoje zakomponujte i různé košíky, přenosné plastové nádoby nebo závěsné textilní boxy. Inspirujte se výše umístěné fotografií, která představuje ideální dětský pokoj pro dívky. Maximálně pracuje s úložnými prostory a díky skládacímu pracovnímu stolu umožňuje přizpůsobení aktuálním potřebám dítěte.
Textilní rolety – designové řešení stínění
I v dětském pokoji musíte zajistit snadno regulaci prostupu přirozeného slunečního osvětlení. Klasické lamelové vnitřní žaluzie nemusí být nejlepší volbou, protože jsou křehké a s řetízkovým ovládáním se špatně manipuluje. Designovým řešením jsou textilní rolety dostupné v mnoha barevných kombinacích. Snadno se používají a vnesou do interiéru jen tolik světla, kolik v danou chvíli potřebujete. Textilní rolety můžete sladit se celkovým stylem dětského pokoje, a navázat tak na jednotný styl.
Využijte prázdné stěny
Dětské pokoje nemusí nutně hýřit všemi barvami. Pokud se vám nelíbí barevné stěny a chcete zachovat neutrální bílý tón, přesto s barvami pracujte. Využijte volné prostory na stěnách a opatřete je závěsnými dekoracemi. Můžete na ně pomocí lepicích gum přilepit třeba i dětské kresby a jiné rukodělné výtvory. Zajímavým řešením je nanesení magnetické barvy, díky které budete moci na stěny připevnit obrázky nebo dopisy i bez lepení. Stěna se bude chovat podobně jako kovová dvířka lednice, magnety na ní budou bez problémů držet.
Nezapomeňte na nástěnky a tabule
Děti jsou tvořivá stvoření a potřebují mít pro rozvoj své kreativity dobré zázemí. Dopřejte jim ho a pořiďte do dětského pokoje malé či velké tabule a nástěnky. Stále oblíbenější jsou i tabulové nátěry, díky kterým můžete kreslit křídou přímo na zeď.
Zpestřete dětský pokoj malými nebesy
Máte doma malou princeznu a chcete, aby se ve svém pokoji cítila jako na zámku? Doplňte dětskou postel o nebesa! Vytvoří intimní prostředí a z designového hlediska posune interiérový prostor na novou úroveň. Postel s malými nebesy si zamilují nejen vaše ratolesti, ale také vy.
Líbí se vám inspirace dětských pokojů? Pak si nenechte ujít ani naše dřívější články:
Diskuse k článku
JarkaVitekova