Kulečník jako dominanta velkorysého domu – jak vybrat ten správný
Pokud patříte mezi šťastné majitele velkého domu, možná hledáte způsob ozvláštnění vstupní haly, velkorysého obývacího pokoje nebo domácího pánského klubu. Ozdobou každého takového prostoru může být kulečníkový stůl, který se stane dominantou vašeho domu. Může se zdát, že pořízení kulečníku do domu je luxusní až snobskou záležitostí. Překvapí vás, kolik lidí však doma krásný kulečníkový stůl má. Vždyť se jedná o jednorázovou investici na dlouhá desetiletí! Máme pro vás pár tipů, na co se při výběru stolu na kulečník zaměřit.
Velikost stolu přizpůsobte rozměrům místnosti
Než se pustíte do výběru luxusního kulečníkového stolu, promyslete si, jaké prostorové možnosti vlastně máte. Nejde jen o umístění samotného stolu, ale dostatečný prostor kolem něj nejen při hře, ale i pohybu dalších osob po místnosti.
Pro pohodlnou hru i bezpečný pohyb počítejte s rezervou 1,5 až 2 metry po všech stranách kulečníkového stolu. Nejmenší kulečníkové stoly mají rozměry od 160x80 cm. Pokud si však chcete pořídit kulečníkový stůl typu pool či karambol, budete potřebovat místnost o rozměrech cca 5x4 metry.
Přívětivá rustikální koupelna vyžaduje přírodní barvy, motivy i materiály
Výběr kulečníkového stolu podle typu
Stůl na kulečník byste měli vybírat i podle toho, jaký typ hry preferujete. Nejpopulárnější je poolový stůl s 6 dírami, na kterém se hraje s 16 koulemi o průměru 57,2 mm. V našich končinách jsou populární také karambolové stoly, které nemají díry. Hrají se se třemi nebo čtyřmi koulemi o průměru 61,5 mm. Samostatnou kategorii tvoří snookerové stoly, na kterých se hraje s celkem 22 koulemi. Chcete-li si občas zahrát klasický kulečník, ale současně nepřijít o možnost hry karambolu, pořiďte si poolový kulečník s vložkami pro vyplnění děr.
Vzhled je důležitý! Kulečník musí být ozdobou interiéru
Chcete-li si do svého domu pořídit kulečník standardních rozměrů, neopomínejte sladění se stylem interiéru. Kulečníkový stůl se stane výrazným prvkem vašeho bydlení, a tak je důležité, aby do prostoru skvěle zapadl a na první pohled zaujal.
Tvar kulečníkového stolu volte podle stylu interiéru. Máte-li bydlení zařízené v rustikálním stylu, vsaďte na tradiční hojně zdobené stoly. Do moderních a minimalisticky laděných interiérů naopak zapadnou moderní kulečníkové stoly v jednoduchých čistých liniích. Rozhodněte se také pro barvu plátna – nemusíte zůstat jen u tradiční zelené. Populární je také modrá a stále častěji narazíte i na kulečníkové stoly s plátnem v různých odstínech červené barvy.
Použitý materiál má vliv na životnost kulečníkového stolu
Kulečníkové stoly jsou dostupné v různých cenových hladinách. Nejlevnější typy pořídíte už kolem 10 tisíc Kč, ta kvalitnější se pak pohybují od 50 tisíc výš. Luxusně zdobený kulečníkový stůl z kvalitního dřeva se může vyšplhat i na cenu několika set tisíc korun. Zvažte své finanční možnosti a myslete na to, že kvalita použitých materiálů se odrazí nejen v estetické hodnotě či komfortu při hře, ale také v životnosti.
Kvalitní hrací desky překryté plátnem se vyrábí z břidlice. Levné stoly mohou mít desku z MDF, PVC nebo skla a nezajistí kýžený herní komfort. Rám stolu by měl být vyroben ideálně z masivu, případně robustních kovových profilů. Důležité je i provedení mantinelů. I kvalitních profesionálních stolů se mantinely vyrábí ručně z dubu, javoru či buku.
Pokud máte doma prostory na umístění kulečníkové stolu a jeho pořízení vás láká, raději nějakou korunu přidejte a pořiďte typ z kvalitních materiálů. Kulečníkový stůl vám bude dobře sloužit i desítky let, podtrhne styl vašeho bydlení, navíc si s ním užijete spoustu zábavy.
Diskuse k článku