Zahradnický kalendář: práce na zahradě v lednu
Je tu rok 2019 a s ním i přípravy pro nadcházející práce na zahradě. Do jara si musíme ještě nějaký měsíc počkat. To ale neznamená, že by vás na zahradě nebo doma nečekaly žádné práce. I v lednu je potřeba kontrolovat stav stromů, chránit některé rostliny před mrazem a kontrolovat i uskladněnou úrodu. V lednu navíc můžete sklízet některé druhy zimní zeleniny a pomalu se připravit na výsadbu.
Postarejte se o uskladněnou sklizeň
Než se vydáte na procházku po zahradě a kontrolu stromů a rostlin, zaměřte se na uskladněnou úrodu. Během skladování brambor, jablek a dalšího ovoce a zeleniny se mohou objevit skladové choroby, které je třeba co nejdříve odstranit. Předcházejte rozšiřování skladových chorob a zdravé plody uchovávejte ve vyčištěných přepravkách.
Především jablka a další druhy ovoce jsou během skladování náchylné na různé druhy chorob, proto je důležité se o ně starat. Jablka uchovávejte v jedné vrstvě a stopkou dolů, tak vám vydrží krásné a zdravé po dlouhou dobu. Pokud úrodu skladujete ve sklepě, nezapomínejte na pravidelné větrání. Dejte si však pozor, aby vám úroda nezmrzla, proto větrejte především v teplejších dnech, kdy se venkovní teplota pohybuje nad nulou.
Nenapadl sníh? Trvalky a byliny chraňte před mrazy
I když může sníh na zahradě napáchat i škody, z větší části je pro okrasnou i ovocnou zahradu pomocníkem. Silnější vrstva sněhu totiž chrání trvalky i byliny před mrazy, které mohou rostliny nadobro zničit. Pokud se ani v lednu sněhová nadílka nedostavila, musíte trvalky ochránit sami. Pokud jste izolaci rostlin provedli už v prosinci nebo dříve, zkontrolujte, je-li izolační vrstvy dostatek, a podle potřeby ji doplňte.
Způsobů, jak ochránit rostliny před působením silných mrazů, je několik. Ochranu zajistí například vrstva slámy, listí nebo sena. Pro ochranu rostlin využijete i větvičky z vánočního stromku, které vynikají velmi dobrými izolačními vlastnostmi.
Kdy může sníh zahradě ublížit
Pokud je v lednu naopak sněhová nadílka značná, i v takovém případě je třeba být na pozoru. Zatímco lehký sypký sníh vypadá na stromech a keřích nádherný a ochrání trvalky před mrazy, ten mokrý těžký může napáchat velké škody. Může polámat větve mladých stromků a zničit keře. Proto je velmi důležité těžký sníh z mladých stromků a z keřů pravidelně setřásat. Někteří zahrádkáři dokonce staví pro menší keře dřevěné stříšky, které je před tíhou mokrého sněhu ochrání.
Sklízejte zimní zeleninu a doma pěstujte bylinky
V lednu přichází období sklizně některých druhů zimní zeleniny. Pokud jste na podzim vysázeli ozimé druhy póru nebo růžičkové kapusty, čeká vás bohatá úroda. I zimní zelenina však vyžaduje péči, nejvíce jí ubližuje změna teplot. Proto byste měli ozimé druhy zeleniny chránit netkanou textilií. Zelenině škodí také lednové sluneční paprsky, proto je během slunečních dnů překryjte například chvojím. Připravte se také na nadcházející chřipkové období a v teple domova pěstujte bylinky (petržel, pažitku, tymián), které jsou bohatým zdrojem vitamínů.
Připravte si nářadí, jarní sezóna přijde brzy
Jarní sezóna a s ní spojené práce na zahradě přijdou brzy. S dostatečným předstihem se na to připravte a ve dnech, kdy se vám nebude chtít být venku, si dejte do pořádku zahradnické nářadí. Zkontrolujte stav rýčů, motyk, zahradnických nůžek, hrábí a dalších pomůcek, vyčizastěte je, natřete olejem a případně nabruste. Pokud vám některé nářadí začíná pomalu dosluhovat, udělejte si cestu do hobby marketu a pořiďte si nové. Zkontrolujte především stav násad. Poranění od dřevěných třísek bývá časté, a přitom zbytečné.
Diskuse k článku