Zahradnický kalendář: práce na zahradě v březnu
Březen patří pro každého zahrádkáře mezi měsíce, během kterých bude mít opravdu hodně práce. Zahrada se začíná pomalu probouzet ze zimního spánku, a je tak na čase na zahradě vše připravit. Jaké práce vás na zahradě během března čekají? Budete hnojit, kypřit, prořezávat, ale také připravovat nové trávníky a uklízet nepořádek, který se ukázal po roztátí poslední pokrývky sněhu. Přinášíme vám již tradiční zahradnický kalendář, ve kterém zmíníme ty nejdůležitější činnosti, které vás v tomto měsíci čekají.
Březen – měsíc prvních výsevů
V březnu vás na zahradě čekají první výsevy. Samozřejmě tomu musí předcházet pečlivá úprava půdy, v tomto měsíci je také ideální doba k odstranění plevelů. Ty jsou totiž mladé a ještě netvoří semena, při včasném odstranění se vám tak nebudou na zahradě zbytečně rozrůstat.
A co tedy v březnu vysadit? Je ideální doba k výsevu mrkve, petržele, špenátu, ředkviček a na konci měsíce i salátů. Pokud bude letošní březen chladný, použijte netkanou geotextilii, která ochrání semena před přízemními mrazíky. Pokud máte na zahradě pařeniště, můžete do něj vysadit pórek.
Důležitá je péče o růže
Pokud máte na zahradě růže, neměli byste zapomenout na správnou péči. Březen je totiž ideálním měsícem pro jarní ořez a vysazování nových sazenic. Při ořezávání rostlin postupujte podle typu – každý vyžaduje trochu jinou péči. Měli byste proto vědět, jaký druh růže vám na zahradě roste, a podle toho také provést samotný řez.
Po seříznutí růže pohnojte a pročistěte je. Kromě růží si péči zaslouží i další keře včetně angreštu a rybízu. Máte-li na zahradě ostružiny či maliny, seřízněte je na cca 1,5 metru.
Trávník přihnojte a postupně vápněte
Zima dala vašemu trávníku pěkně zabrat, a tak je nejvyšší čas začít s jeho postupným oživováním. Z trávníku nejprve odstraňte odumřelá stébla i mechy. Zaslouží si také provzdušnit, a to pomocí vertikutátoru či provzdušňovacích hrábí.
Abyste půdu pod trávníkem neutralizovali, měli byste jej také postupně vápnit. Zabráníte tak dalšími rozrůstání mechů, které se mohou na zahradě objevit. Na první sekání počkejte až do chvíle, kdy tráva doroste výšky přibližně 8 centimetrů. Pokud se po zimě na půdě objevila i holá místa, může začít s doséváním.
Na co dalšího na zahradě nezapomenout
Jak jsme zmínili v úvodu, na zahradě budete mít v březnu opravdu hodně práce. Popsat podrobně všechny činnosti by vydalo hned na několik článků. Proto vám ty nejdůležitější práce sepíšeme v několika bodech:
- Postarejte se o jahodníky – odstraňte poškození listy a prokypřete půdu
- Ochraňte stromy a keře před škůdci. Odstraňte starou borku stromů a spalte ji
- Předpěstujte si sazenice letniček
- Pusťte se do výsadby a rozmnožování trvalek
- Po zimě zavlažte jehličnany i neopadavé listnaté stromy
- Můžete se pustit do výsadby živého plotu
V průběhu března je nejvyšší čas postarat se také o stromy – provést jejich ořez i výsadbu nových stromků. Právě na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
PROŘEZÁVÁNÍ STROMŮ A JEJICH VÝSADBA
Přečtěte si i další díly našeho zahradnického kalendáře:
- Práce na zahradě v lednu
- Práce na zahradě v únoru
- Práce na zahradě v březnu
- Práce na zahradě v dubnu
- Práce na zahradě v květnu
- Práce na zahradě v červnu
- Práce na zahradě v červenci
- Práce na zahradě v srpnu
- Práce na zahradě v září
- Práce na zahradě v říjnu
- Práce na zahradě v listopadu
- Práce na zahradě v prosinci
Diskuse k článku