Zahrada v lednu: co vše je nutné udělat a na co bychom neměli zapomenout
V lednu bývá většinou každá zahrádka zachumlaná pod pěknou bílou sněhovou přikrývkou. To ale neznamená, že nyní mají zahrádkáři volno a nemusí se o nic na zahradě starat. Právě naopak. I zahrada v lednu vyžaduje péči a starost, aby byla perfektně připravena na další jarní sezónu. Pojďme si představit, jaké veškeré práce na zahradě byste měli v lednu zvládnout.
Leden na zahradě: sníh jako ochrana a izolace
Možná se vám to zdá jako zvláštní, ale sníh může na zahradě i pomáhat. Pokud jej budete odklízet z cesty, můžete jej dát pod ovocné stromy, okrasné dřevin i na záhonky. Proč? Především lehký a sypký sníh působí totiž jako skvělá izolace proti mrazu, navíc při jeho tání na jaře bude půda skvěle napojena vodou.
Pokud je sněhu přes zimu málo, je nutné izolovat zahrádku jinak. Využít proto můžete:
- seno
- netkanou textilii
- chvojí
- slámu
Sníh však může být pro zahradu i škodlivý. Proto byste měli obcházet pravidelně zahradu a snažit se setřást nánosy těžkého sněhu ze všech jehličnanů a stále zelených stromů. Pod tíhou sněhu mohou totiž rozlámat větvičky.
Zahrada v lednu: zeleninu sklízíme i sázíme
Nesmíme v zimním období zapomínat na sklízení mrazuvzdorné zeleniny, jako je například hlávková kapusta, růžičková kapusta nebo kadeřávek a pór. Tato zelenina může na zahradě zůstat po dlouhou dobu a těšit se ze sklizně můžeme skoro kdykoliv. Pokud nás ale čekají silné mrazy, je vždy lepší přikrýt zeleninku například netkanou textilií nebo chvojím.
Leden je ale i měsícem sázení. Mezi práce na zahradě patři tedy i vysévání raných odrůd zeleniny. S vyséváním můžete začít zhruba od druhé poloviny ledna. Zeleninu jako květák, celer a salát sázíme do truhlíků, které necháme na světlém místě při teplotě ca 17-22 °C. Zelenina hezky vyklíčí a je připravena na jarní sázení na zahradu.
Prořezáváme stromy a keře
V lednu je ideální začít s odstraňováním nevhodně rostoucích nebo suchých větví stejně tak jako s odstraněním nemocných či uhynulých dřevin. To ale není zdaleka vše:
- sestříháváme a omlazujeme keře a živé ploty
- odstraňujeme plané výhonky
- odstraníme ze stromů zbytky plodů
- ovocné stromy zbavujeme borky- odumřelá kůra se škůdci a houbami
- řízkujeme a roubujeme některé dřeviny (řízky dáme do sklepa nebo zapíchneme do květináče a chráníme do jara před vyschnutím)
Práce na zahradě v lednu: kontrolujeme zahradní náčiní
I když na zahradě v lednu není tolik práce, jako na jaře či v létě, stále se najde dostatek věcí, které je třeba udělat. Každý zahrádkář má dostatek času zkontrolovat všechno zahradnické náčiní, opravit, vyhodit a dokoupit nové. Pokud jste nářadí nezkontrolovali před zimou, je čas udělat revizi nyní. Na co bychom neměli zapomenout a co vše je nutné udělat?
- mtyky, nůžky, kosu i rýče nabrousíme
- vyčistíme důkladně všechno nářadí
- opravíme rozbité nářadí anebo rovnou nakoupíme nové
- vyčistíme sekačku a doplníme olej
Chráníme zahradu před lesní zvěří
Nejen před mrazem musíme v lednu chránit zahradu, ale také před nezvanými hosty jako jsou lesní zvířátka. Může se stát, že pokud máme děravý plot, do zahrady se dostane třeba menší divoká zvířátka, který začnou okusovat stromy i keře. Proto je lepší obalit kmeny speciálními spirálkami zakoupenými v téměř každých zahradnických potřebách anebo můžete použít pletivo. Pokud uvidíte, že je nějaký keř či strom okousaný, zacelte ránu štěpařským voskem.
Zapomínat bychom ale neměli například na pravidelné krmení ptáčků anebo přikrmování lesní zvěře. V takovém nepříznivém zimním počasí jsou to právě lidé, které jim mohou pomoci od hladovění.
Diskuse k článku