Zahrada na podzim: rady a tipy na to, jak má vypadat podzimní zahrada
Podzim nám podle kalendáře začíná 22. září, kdy se postupně příroda i okolí kolem našeho domu halí do podzimních barev. Čeká vás podzimní práce na zahradě, jelikož je jí v tomto období až nad hlavu a neměla by se odkládat. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si svou zahradu na podzim řádně připravit, aby se jí co nejlépe dařilo.
Zahrada na podzim: sklizeň a ochrana zeleniny a bylinek
1. Ven s kořenovou zeleninou
Na podzim vrcholí sklizeň zeleniny, kterou jste s láskou opečovávali. Na své podzimní zahradě byste měli zrušit záhonky kořenové zeleniny jako jsou celer či petržel. Po vyrytí zeleninu položte na hromadu a nechte oschnout. Zbavte se natí tak, aby vám zůstal jen vegetační vrchol. V zemi můžete ještě nechat například pór, celer, kadeřávek či červenou řepu. Ochránit před nízkými teplotami byste je měli například vrstvou listí.
2. Co s bylinkami a trvalkami
Sklízet byste měli i listy meduňky nebo tymiánu. Listy si důkladně rozložte a vysušte. Bylinky jako oregano, máta, tymián a šalvěj, které přezimují venku, přikryjte listím, abyste ochránili kořeny. Ostatní bylinky, například levanduli, přesaďte do květináče a nechte na chladnějším světlém místě. Trvalky zahrňte zeminou, aby nezůstaly odhalené kořenové krčky. V takových případech byste mohly o rostlinky lehce přijít. Hrozí jim vymrznutí.
3. Sázejte novou zeleninu, květiny i dřeviny
K podzimní práci na zahradě patří i sázení dalších květin, dřevin i zeleniny. Září je ideálním měsícem pro výsadbu cibulovin jako jsou tulipány, krokusy, narcis či hyacint. Na podzim je ještě poměrně teplo, ze zeleniny byste měli sázet špenát, listovou petržel, kerblík, ředkvičky, kopr, petržel a mrkev. Pro výsadbu česneku je nejlepší konec října. Již od jeho poloviny však lze sázet téměř všechny ovocné stromy a keře- jabloně, hrušně, višně, borůvky, kiwi i fíkovník.
Podzimní zahrada: hnojení trávníku a hrabání listí
4. Provzdušnění a hnojení trávníku se nesmí zanedbat
Při podzimních pracích na zahradě byste neměli zapomenout i na váš trávník. Ten je potřeba provzdušnit a ošetřit hnojivem, aby přečkal zimu. Pravidelné sekání trávy, shrabání listí patří již mezi běžné rutiny. Přípravu na podzimní zahradu byste neměli podceňovat. Provzdušnění neboli vertikutace odstraní trávní plst, která vzniká z plevele, mechu a zbytků posečené trávy a potlačuje tak jeho správný růst. Na chladnější dny připravíte trávník speciálním podzimním hnojivem s vysokým množstvím draslíku, díky němuž se tráva zocelí.
5. Hrabejte spadané listí a uchovejte si krásný trávník
Možná se to zdá jako zbytečná práce, ale pravidelné shrabání listí na zahradě vám ušetří mnoho další práce. Pokud listí necháte ležet ladem, napadne na něj sníh a vy na jaře můžete na milovaném trávníku objevovat vyholená a plesnivějící místa. Využít můžete k hrabání listí obyčejné hrábě nebo vysavače a fukary na listí. Pro větší zahrady je vhodný multifunkční traktor, který trávu nejen poseká, ale také odstraní listí.
6. Nezapomínejte na kompost
Shrabané list lze využít k vytvoření kompostu, který se hodí především pro větší zahrady. Kompost je osvědčený způsob, jak naložit s kuchyňským odpadem, což je přínosné jak pro kuchyni, tak i zahradu. Vyhazováním slupek od brambor, zeleniny, skořápek od vajec apod. chráníte kuchyň před nepříjemným zápachem a také snižujete objem odpadu v popelnicích. Navíc rostlinám v květináči i ovocným stromům kompost při růstu nejvíce prospěje.
Diskuse k článku