Zahradnický kalendář: práce na zahradě v srpnu
Sotva jsme si začali užívat horkých letních dnů, už je léto v polovině. Ale na zahradě je pořád co dělat, vysoké teploty dopřávají květinám možnost rozkvětu a zralé plody ovoce i zeleniny jsou připraveny ke sběru. Na zahradě nás čeká spousta práce, od sestřihu živého plotu až po podpírání těžkých větví ovocných stromů. Přinášíme vám další díl zahradnického kalendáře, díky kterému na nic podstatného nezapomenete.
Postarejte se o zeleninovou zahrádku
Pokud jste před několika měsíci vysadili zeleninu, konečně vás čeká její sběr, na který jste se tak dlouho těšili. V období srpna dozrávají rajčata, okurky i papriky. Během srpna se budete moci pustit i do sklízení česneku a cibule. Jak poznat, že je čas cibuli sklidit? Cibulové natě začnou na záhonech polehávat a žloutnout. To je znamení ideální doby pro sklizeň. Cibuli očistěte a sušte přibližně měsíc, až poté je zbavte natí.
Během srpna budete sklízet i košťálovou zeleninu. V srpnu si můžete užívat i výsadbu. Pokud chcete mít podzimní úrodu ředkviček, salátů a kedlubnů, v srpnu je zasaďte. Máte-li na zahrádce bylinky, postarejte se o jejich seříznutí. Pozor na slimáky, kteří bývají na srpnové zahradě často přemnožení. Pravidelně je sbírejte a používejte nejrůznější nástrahy. Zeleninu můžete také ochránit před škůdci pomocí chemických ochranných postřiků.
Jak na slimáky? Známe pár tipů
Sklízíme v ovocné zahradě
Během měsíce srpna vás na zahradě čeká nejen sklizeň zeleniny, ale také ovoce. Jednak budete sbírat zralé plody z keřů a stromů, ale také uklízet opadané plody včetně těch shnilých. Pod ovocnými stromy byste měli udržovat čistotu, shnilé ovoce je častým důvodem šíření parazitů a škůdců na zdravé plody. V měsíci srpnu budete sklízet například meruňky, broskvoně, dočkáte se i úrody jablek a hrušek. Na keřích malin a angreštů moc plodů už není, na rozdíl od ostružin a rybízů, pro které je srpen ideálním měsícem sklizně.
Okrasná zahrada je v plném květu
Díky dostatečnému množství slunce je okrasná zahrada krásná a plná rozkvetlých květin. Až do konce srpna kvetou už od července hortenzie, třezalky, lilie či begonie, v průběhu srpna se do květu přidávají i sasanky, bramboříky nebo ocúny. Pokud chcete mít krásnou zahradu plnou zdravých květů, nezapomínejte na pravidelnou zálivku v podvečerních hodinách. I toto léto je suché a bez zálivky budou rostliny strádat.
Na konci srpna můžete vysadit i další sazenice, například šafrány, bledule, sneženky či bramboříky. Pusťte se do zastřihávání živých plotů, péči věnujte i pokojovým rostlinám. Nebojte se je v letním období přenést ven a dopřejte jim dostatek silného slunečního záření.
Rozkvetlé begonie.
Práce na zahradě v srpnu – na co ještě nezapomenout
-
Postarejte se o růže. Přihnojujte je, odstraňte odkvetlé květy, ošetřujte je.
-
Zařezávejte živé ploty, ať už ručně, nebo pomocí elektrických nůžek. Díky tomu nové výhony do podzimu vyzrají.
-
Začněte s množením fuchsií a pelargonií.
-
Na konci měsíce srpna vysaďte jahody.
-
Pusťte se do výsadby podzimní zeleniny – špenátu, petržele, salátu.
-
Vrcholy tyčkových rajčat zaštipujte a na rostlině ponechávejte jen cca 8 plodů.
-
Ke konci srpna se pusťte do prořezávání rybízu a angreštu.
-
Podepřete zatížené větve jabloní a hrušní.
-
Zavlažujte a sekejte trávník, nezapomínejte na přihnojování.
Užijte si krásné srpnové noci, těšíme se na vás u dalšího zahradnického kalendáře!
Diskuse k článku