Výhody, nevýhody a možnosti využití dřevoplastu
O možnostech výstavby venkovní terasy z dřevoplastu (WPC) jsme pro vás psali v předchozím článků. Terasy však nejsou jediným místem, kde tento v současnosti hojně vyhledávaný materiál najde své uplatnění. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, kde všude mají prkna a desky z dřevoplastu své využití a hlavně jaké jsou výhody a nevýhody. Je pak na vás, sáhnete-li právě po tomto moderním materiálu, nebo zůstanete věrni dřevu nebo jiným přírodním materiálům.
DÁLE NA TÉMA: TERASY Z WPC JSOU STÁLE OBLÍBENĚJŠÍ
Možnosti využití WPC jsou širší, než se zdá
O dřevoplastu se nejčastěji mluví v souvislosti výstavby venkovních teras, které jsou odolné a v podstatě bezúdržbové. Možnosti využití materiálu složeného ze směsi dřevního prachu a plastu jsou však mnohem pestřejší, navíc se stále rozšiřují. Zatímco u nás je trend WPC teprve na vzestupu, v západních zemích včetně USA patří mezi naprostý standard. Se dřevoplastem se dá totiž pracovat v podstatě stejně jako s přírodním dřevem, a tak se dá různými způsobem opracovávat.
Vedle terasových systémů z WPC, které dnes nabízí řada výrobců, se z dřevoplastu vyrábí například obložení stěn a budov. Hodí se například na provětrávané fasády, kde se namontuje jednoduše, navíc dlouho nepodlehne zkáze působení vlivu deště a větru. Ze dřevoplastu se dají vyrobit také bednící desky, květináče, ploty, podlahy dodávek nebo karavanů, stejně tak i zahradní nábytek. Na rozdíl od plastového nábytku vydrží a z estetického hlediska do prostoru zahrady skvěle zapadne. Dřevoplast se s oblibou využívá také ve veřejném prostoru, například k výrobě laviček, stolků a dalších prvků mobiliáře.
Hlavní výhody dřevoplastu (WPC)
Ve srovnání se dřevem a dalšími materiály se dřevoplast pyšní řadou výhod, díky kterým jeho obliba stále roste. Mezi přednosti WPC patří:
Dlouhá životnost
Výrobci terasových prken a dalších výrobků z dřevoplastu na materiál často poskytují záruku i 20 a více let. Díky plastovým komponentům je totiž materiál extrémně odolný a nevadí mu ani přímý kontakt s vodou. Proto vám na zahradě nebo v jiném exteriérovém prostoru vydrží řadu let.
Bezúdržbovost
Na rozdíl od dřeva se WPC nemusí nijak zvlášť udržovat. Nemusí se lakovat ani impregnovat. Čištění se provádí s využitím vysokotlakého čističe, případně ručně pomocí kartáče. Právě díky bezúdržbovosti je oblíbenou volbou pro výrobu nábytku a mobiliáře na veřejných prostranstvích.
Protiskluzový povrch
Terasové prkna z dřevoplastu bývají opatřena protiskluzovým povrchem. Proto se hodí i v okolí bazénů nebo venkovních saun či zahradních sprch. U dřevoplastu navíc nehrozí ani vznik třísky, která by mohla představovat vážné bezpečnostní riziko.
Barevná i tvarová stálost
Prkna z WPC jsou chráněna proti UV záření. Svou původní barevnost a odstín si tak zachování i po letech na slunci. Navíc se neprohýbají a jsou tvarově stálé.
Odolnost vůči houbám a hmyzu
Zatímco přírodní dřevo je potřeba impregnovat proti houbám a dřevokaznému hmyzu, WPC má tuto ochranu už od výroby. Z červotoče nebo výskytu hub tak mít strach nemusíte.
Jednoduchá montáž
Terasová prkna se dají opracovávat stejným způsobem jak ta ze dřeva. Můžete je řezat, brousit, lepit i spojovat vruty. Montáž terasy nebo výrobu zahradního nábytku tak zvládnete i během jednoho odpoledne.
Nezapomeňte, že i dřevoplast má své nevýhody
I když je dřevoplast z mnoha ohledů jedinečným materiálem, přesto má řadu nevýhod, o kterých byste měli před realizací vědět. Hlavním neduhem je relativně velké riziko popraskání dutých profilů, ke kterému dochází zejména při nedodržení doporučeného montážního postupu. Pokud se voda dostane do vnitřních prostor profilů a zmrzne, také může způsobit popraskání desek. Z hlediska vzhledu pak WPC nikdy nenahradí přirozené dekory přírodního dřeva (i když je třeba podotknout, že výrobci dnes nabízí opravdu věrné imitace).
Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku